Երևանում անցկացվել է «Ճանաչիր Հայաստանը» բացօդյա ցուցահանդեսը
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեն մայիսի 27 և 28-ին Երևանի Խաչքարերի պուրակում (Կառավարական 3-րդ շենքի դիմաց) կազմակերպել էր «Ճանաչիր Հայաստանը» կարգախոսը կրող բացօդյա ցուցահանդես։
Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզի զբոսաշրջային ներուժն ու խթանել դեպի մարզեր այցելությունների աճը՝ ներկայացնելով մարզերն առավել գրավիչ ճամփորդների և ներքին զբոսաշրջիկների համար:
Ցուցահանդեսին ներկայացված էին Հայաստանի բոլոր մարզերի բերքն ու բարիքը, հայ արվեստագետների ձեռքի աշխատանքներ, կիրառական արվեստի նմուշներ, նկարներ, ձեռագործ տիկնիկներ, փայտե և կավե նմուշներ և այլն։ Արկածային տաղավարում էքստրեմալ ճամփորդությունների սիրահարները կարող էին ծանոթանալ Հայաստանի արկածային զբոսաշրջային հնարավորություններին, իսկ գաստրո տաղավարում շեֆ խոհարարները հյուրերին ներկայացրել են տարբեր մարզերին յուրահատուկ ուտեստները։ Ցուցահանդեսի ընթացքում կազմակերպվել են նաև վարպետաց դասեր ու մշակութային ցուցադրություններ։
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Նարեկ Տերյանն ու Արման Խոջոյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանը, այլ պաշտոնատար անձինք, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հյուրեր։
Ողջունելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը մասնավորապես նշել է․ «Հայաստանի յուրաքանչյուր շրջան աչքի է ընկնում իր յուրահատուկ բնությամբ, արհեստներով ու մշակույթով։ Զարգացնելով մեր մարզերը՝ մենք ամրապնդում ենք մեր երկիրը: Զբոսաշրջության կոմիտեն, լինելով Էկոնոմիկայի նախարարությունում մեր գլոբալ ռազմավարության մի մասը, սատարում է այս գաղափարին և ակտիվորեն կյանքի կոչում այն»։
Ալֆրեդ Քոչարյանն իր հերթին նշել է․ «Այս ցուցահանդեսի կազմակերպմամբ մենք հետապնդել ենք երկու հիմնական նպատակ․ նախ՝ իրազեկել հանրությանը մեր մարզերում առկա զբոսաշրջային ներուժի և առաջարկների մասին, և երկրորդը՝ ավելացնել զբոսաշրջային հոսքերը դեպի մեր մարզեր»։
Ցուցահանդեսն ազդարարել է #ՃանաչիրՀայաստանը (#TravelForArmenia) սոցիալական արշավի սկիզբը, որի նպատակն է Հայաստանով ճամփորդելը դարձնել առավել գրավիչ ու հետաքրքիր ամբողջ ամառվա ընթացքում:
Ցուցահանդեսն իրականացվել է «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից և իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության կողմից։
Միջոցառմանը զուգահեռ Զբոսաշրջության կոմիտեն մայիսի 27-ին տեղացի և միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ կազմակերպել էր թեմատիկ քննարկումներ՝ նվիրված համավարակով պայմանավորված զբոսաշրջության ոլորտի վերականգնմանն ու հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև ոլորտում նորարարությունների ներդրմանն ու թվային կարողությունների ընդլայնմանը։

On May 27-28, 2021, the Tourism Committee of the RA Ministry of Economy organized an open-air exhibition with the slogan “Travel for Armenia” in the Khachkars Park of Yerevan (in front of the 3rd Government Building).
The aim of the event was to present the tourism potential of each Marz of Armenia and stimulate the growth of visits to the regions by presenting the provinces in a more attractive way for travelers and domestic tourists.
The exhibition presented the harvest and goods of all Marzes of Armenia, handicrafts of Armenian artists, samples of applied art, paintings, handmade dolls, wooden and clay samples, etc. In the adventure pavilion, lovers of extreme travel could familiarize with adventure tourism opportunities of Armenia, and in the gastronomic pavilion, the chefs presented to the guests the dishes unique to different regions. Master classes and cultural displays were organized during the exhibition.
The opening ceremony of the exhibition was attended by the RA Deputy Ministers of Economy Narek Teryan and Arman Khojoyan, the EU Ambassador to Armenia Andrea Victorin, the Acting Chairman of the Tourism Committee Alfred Kocharyan, other officials, representatives of international organizations, and guests.
While welcoming the exhibition participants, the RA Deputy Minister of Economy Narek Teryan particularly noted: “Each region of Armenia stands out with its unique nature, crafts, and culture. By developing our regions, we strengthen our country. The Tourism Committee, being part of our global strategy within the Ministry of Economy, supports this idea and actively implements it”.
Alfred Kocharyan, in his turn, noted: “By organizing this exhibition, we have pursued two main goals: firstly, inform the public about the tourism potential in our regions and travel packages, and secondly, increase the tourist flows to our regions”.
The exhibition heralded the start of the social campaign under the hashtag #TravelForArmenia, which aims to make traveling through Armenia more attractive and exciting throughout the summer.
The exhibition was organized with the support of the “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” program of the “EU4Business” initiative, which is co-financed by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany, and implemented by the German Agency for International Cooperation.
In parallel with the event, on May 27, 2021, the Tourism Committee, with the participation of local and international experts, organized thematic discussions dedicated to rehabilitation and further development of tourism sector in terms of the Coronavirus pandemic, as well as introduction of innovations and digital capacity building in the sector.