Վահան Քերոբյանը մասնակցել է «Շինարարություն և ինտերիեր-2021» միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը և փոխնախարար Նարեկ Տերյանը մայիսի 14-ին YerevanExpo ցուցահանդեսային համալիրում մասնակցել են «Շինարարություն և ինտերիեր-2021» 13-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի բացման արարողությանը։
Ցուցահանդեսի նպատակն է Հայաստանի և արտերկրների կազմակերպությունների միջև համատեղ ծրագրերի խթանումը, իրացման նոր շուկաների որոնումը, շինարարական ոլորտի պատշաճ ներկայացումը մասնագետներին: Ցուցահանդեսը ներդրողներին կօգնի ծանոթանալ շինարարական ոլորտի ժամանակակից տեխնոլոգիաներին, տեղական ու միջազգային կազմակերպությունների հետ ծավալել գործընկերային փոխշահավետ համագործակցություն:
Ողջունելով ցուցահանդեսի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին՝ Վահան Քերոբյանը, մասնավորապես, նշել է․ «Ցուցահանդեսները շատ կարևոր դեր ունեն տնտեսության ակտիվացման գործում և ամենալավ հարթակներից են գործարար նոր կապեր հաստատելու, բազմաթիվ այլ ընկերությունների հետ բանակցություններ վարելու և նորագույն տեխնոլոգիաների հետ ծանոթանալու համար»։
Միաժամանակ նախարարի պաշտոնակատարը հավելել է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստ է աջակցել, որպեսզի ոլորտի ցանկացած ներկայացուցիչ կարողանա իր ունեցած հնարավորություններն առավելագույնս օգտագործել և ստանալ արդյունքներ։
Միջոցառմանը մասնակցում են շինարարության ոլորտում գործող շուրջ 120 կազմակերպություններ Հայաստանից, Արցախից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Իրանից, Իտալիայից և այլ երկրներից, որոնք այցելուներին ներկայացնում են շինարարական ոլորտի նորամուծություններն ու առաջարկները:
Ցուցահանդեսի թեմատիկ բաժիններն են` շինարարական գործիքներ և տեխնիկա, շինարարական և ներքին հարդարման պարագաներ, տեխնոլոգիաներ,վերանորոգման աշխատանքներ, սանտեխնիկա և կենցաղային տեխնիկա, ներկանյութեր և պաշտպանիչ նյութեր, նախագծում և ճարտարապետություն, մասնագիտացված արտահագուստ, մաքրման միջոցներ և ծառայություններ, լողավազաններ և շոքեբաղնիքներ, լուսատեխնիկա, կանաչապատում, անվտանգության համակարգեր, բանկեր, վարկային կազմակերպություններ, բեռնափոխադրում, ջեռուցման և օդափոխման, գազա-, ջերմա- և ջրամատակարարման համակարգեր, դռներ և պատուհաններ, էքստերիերի և ինտերիերի դիզայն, ինտերիերի պարագաներ, կահույք, գորգ, սպասք:
Վահան Քերոբյանն ու Նարեկ Տերյանը շրջել են տաղավարներով, ծանոթացել հայկական և միջազգային բազմաթիվ ընկերությունների գործունեությանն ու խնդիրներին, որոնց լուծման վերաբերյալ ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրել են մի շարք առաջարկներ։
Վահան Քերոբյանը ցուցահանդեսի մասնակիցներին մաղթել է բեղմնավոր ու արդյունավետ աշխատանք, բազմաթիվ նոր գործարար կապերի հաստատում, նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրում և արդյունավետ գործունեություն։

Vahan Kerobyan participated in the opening of the international exhibition “Construction and Interior Expo 2021”
14 May, 2021
On May 14, 2021, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan and Deputy Minister Narek Teryan participated in the opening ceremony of the 13th international specialized exhibition “Construction and Interior Expo 2021" at Yerevan EXPO exhibition complex.
The aim of the exhibition is to promote joint programs between Armenian and foreign organizations, search of new markets for sales, and proper presentation of the construction sector to specialists. The exhibition will help investors get acquainted with modern technologies in the construction industry, develop mutually beneficial partnerships and cooperation with local and international organizations.
Welcoming the organizers and participants of the exhibition, Vahan Kerobyan, in particular, noted: “Exhibitions play a very important role in activating the economy and are one of the best platforms for establishing new business relations, negotiating with many other companies, and getting acquainted with the latest technologies”.
At the same time, the Acting Minister added that the RA Ministry of Economy is ready to support any representative of the sector in utilizing their opportunities to the maximum extent and achieve results.
The event is attended by around 120 organizations operating in the construction industry and representing Armenia, Artsakh, Russia, Georgia, Iran, Italy, and other countries, which present visitors with innovations and offers of the construction industry.
The thematic sections of the exhibition are: construction tools and equipment, construction and interior decoration accessories, technologies, repair works, plumbing fixtures and household appliances, painting materials and protective materials, design and architecture, specialized clothing, cleaning supplies and services, swimming pools and bathhouses, lighting technology, landscaping, security systems, banks, credit organizations, cargo transportation, systems for heating, ventilation, gas, heat and water supply, doors and windows, exterior and interior design, interior accessories, furniture, carpets, and tableware.
Vahan Kerobyan and Narek Teryan toured the pavilions, got acquainted with the activities and problems of many Armenian and international companies, for the solution of which the responsible officials presented a number of proposals.
Vahan Kerobyan wished the exhibition participants productive and effective work, establishment of many new business relations, introduction of latest technologies, and efficient activity.