Նոր ներդրումային նախագիծ Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք համայնքում
Մայիսի 5-ին  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք համայնք՝ ծանոթանալու «ԴԱՐ տարածքային զարգացման և մրցունակության հիմնադրամի» կողմից իրականացվող «Գագարին նախագծի» մանրամասներին։ Այցին մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Ալֆրեդ Քոչարյանը և նախարարության այլ աշխատակիցներ։  Հանդիպման ընթացքում «ԴԱՐ հիմնադրամի» հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արսեն Աղաջանյանը ներկայացրել է  նախորդ տարիներին հիմնադրամի կողմից իրականացված ծրագրերը, ինչպես նաև նախագծի շրջանակում նախատեսվող միջոցառումների ժամանակացույցն ու դրանց կարևորությունը երկրի տնտեսության զարգացման գործում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը կարևորել է նման ծրագրերի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ նմանատիպ ծրագրերը նոր հնարավորություններ են ստեղծում ոչ միայն զբոսաշրջային հնարավորությունները զարգացնելու համար, այլև նպաստում են գյուղական համայնքների բնակիչների կյանքի որակի բարելավմանը։
«Կարևոր է, որ լինի որակյալ ծրագիր և այդ ծրագիրն իրագործող, իսկ նախարարությունն իր  կողմից կանի հնարավորինը այն կյանքի կոչելու համար», - նշել է նա։
«Գագարին նախագիծն» ուղղված է Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Գեղամավան, Դդմաշեն, Զովաբեր, Ծաղկունք, Վարսեր գյուղական համայնքների և Սևան համայնքի Գագարին բնակավայրն ընդգրկող տարածքների համալիր զարգացման ծրագրի մշակմանն ու իրականացմանը։ Այն նպատակ ունի ձևավորելու կայուն զարգացող և նորարար կենսակերպով ինքնաբավ համայնքներ, որոնք կնպաստեն բնակիչների բարեկեցությանը և ստեղծագործականության բարձրացմանը։ Համախմբելով թիրախային համայնքների բնակիչների, շահառու կառույցների, տեղական ու միջազգային լավագույն մասնագիտական փորձագիտական խմբերի և համաներդրողների՝ նախագիծը կուրվագծի  համայնքային զարգացման երկարաժամկետ կայուն մոդել, որը կնպաստի առկա մարդկային ներուժի բացահայտմանն ու ինքնադրսևորմանը։
«Գագարին նախագծի» շրջանակում իրականցվող պիլոտային նախագծերից մեկը Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք համայնքի կենտրոնի վերակառուցումն է։ Հաշվի առնելով, որ Ծաղկունք  համայնքը վերջին մի քանի տարիներին հանդիսանում է ներքին և արտաքին զբոսաշրջիկների գրավչության վայր, «ԴԱՐ տարածքային զարգացման և մրցունակության հիմնադրամը» Ծաղկունքի կենտրոնի վերակառուցմամբ նախատեսում է հիմնանորոգել Հրազդան-Սևան Հ29 հանրապետական նշանակության ճանապարհի գյուղամիջյան հատվածը՝ գյուղի կենտրոնի հատվածում՝ ձևավորելով գյուղական յուրահատուկ հրապարակ։ Ճանապարհի կառուցմանը զուգընթաց փոխվելու են նաև անհրաժեշտ ստորգետնյա ենթակառուցվածքները՝ հաշվի առնելով ապագա հեռանկարային զարգացման հնարավորությունները։ Նախատեսվում է նաև առկա պուրակի  բարեկարգում, ինչպես նաև նոր զբոսայգու կառուցում և կանաչապատում։ Նոր զբոսայգու հողատարածքը, որը պատկանում է Հիմնադրամին, փոխանցվելու է Ծաղկունք համայնքին: Գյուղի կենտրոնում նախատեսվում է նաև զբոսաշրջային տեղեկատվական-կենտրոնի, համատեղ աշխատանքային հարթակի (co-working space) և համայնքային հավաքատեղիի (վարսավիրանոց, խանութ-սրճարան, մեծահասակների  խաղասրահ) կառուցում։
Ծրագրի շրջանակում մինչև 2025 թվականը նախատեսվում է պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով իրականացնել շուրջ 1․160 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրեր։
Այցի ընթացքում Վահան Քերոբյանը  եղել է Ծաղկունք համայնքի կենտրոնական հատվածում գտնվող վերակառուցված և տուրիստական գրավչության վերափոխված 19-րդ դարի գլխատանը, նորակառույց հյուրատներում և Սբ․ Սարգիս եկեղեցում, որին տանող ճանապարհը նույնպես վերանորոգվել է Հիմնադրամի կողմից։

Новый инвестиционный проект в общине Цахкунк Гегаркуникской области
Исполняющий обязанности министра экономики Ваган Керобян 5-го мая посетил общину Цахкунк Гегаркуникской области с целью ознакомления с подробностями «Проекта Гагарин», реализуемого «Фондом регионального развития и конкурентоспособности ДАР».
Вo время визита Ваган Керобяна  сопровождали заместитель министра экономики Нарек Терян, и.о. председателя Комитета по туризму Альфред Кочарян и другие сотрудники министерства. В ходе встречи председатель попечительского совета Фонда ДАР Арсен Агаджанян представил программы, реализованные Фондом в предыдущие годы, а также график мероприятий, предусмотренных в рамках проекта и их значение для развития экономики страны.
И.о. министра экономики Ваган Керобян отметил важность реализации таких программ, подчеркнув, что подобные проекты создают предпосылки не только для развития туристических возможностей, но и способствуют повышению качества жизни в сельских общинах.
«Важно, чтобы была качественная программа и тот, кто ее реализует, а министерство со своей стороны сделает все возможное для ее претворения в жизнь», - отметил Ваган Керобян.
«Проект Гагарин» нацелен на разработку и реализацию комплексной программы развития сельских общин Гегамаван, Ддмашен, Зовабер, Цахкунк, Варсер Гегаркуникской области Республики Армения, а также территорий, охватывающих поселок Гагарин общины Севан. Цель проекта - формирование устойчиво развивающихся и самодостаточных общин  с инновационным образом жизни, которые будут способствовать обеспечению достойной жизни и повышению креативного потенциала жителей. Объединив жителей целевых общин, соответствующие структуры, лучшие местные и международные профессиональные экспертные группы и соинвесторов, проект наметит долгосрочную устойчивую модель развития общин, которая будет способствовать выявлению и самовыражению существующего человеческого потенциала.
Одним из пилотных проектов, реализуемых в рамках «Проекта Гагарин», является реконструкция центра общины Цахкунк Гегаркуникской области. Принимая во внимание, что в последние несколько лет община Цахкунк является местом притяжения местных и иностранных туристов, «Фонд регионального развития и конкурентоспособности ДАР»  реконструкцией центра Цахкунка намечает в центральной части села отремонтировать сельскую часть дороги  республиканского значения H29 Раздан-Севан, сформировав в центре деревни своеобразную площадь. Параллельно со строительством дороги, будут изменены  также необходимые подземные инфраструктуры с учетом возможностей будущего перспективного развития. Предусмотрено благоустройство существующего, а также строительство и озеленение нового парка. Земельный участок нового парка, принадлежащий Фонду, будет передан общине Цахкунк. В центре села планируется построить туристический информационный центр, совместную рабочую площадку  (co-working space) и место встречи жителей общины (парикмахерская, магазин-кафе, игровая комната для взрослых).
В рамках программы до 2025 года, в формате государство-частное партнерство, предусматривается реализация инвестиционных программ на сумму около 1.160 млрд драмов.
В ходе визита Ваган Керобян посетил расположенное в центральной части общины Цахкунк реконструированное и преобразованное в туристическую достопримечательность традиционное армянское жилище XIX века, так называемый «главный дом», а также побывал  в недавно построенных гостевых домах и церкви Св. Саркиса, дорога к которой также была отремонтирована за счет средств Фонда.