Յուրաքանչյուր հայ պետք է մտածի ամեն օր ավելի բարձր տնտեսական արժեք ստեղծելու մասին, որպեսզի ունենաք հզոր երկիր՝ մրցունակ տնտեսությամբ
15 Ապրիլի, 2021
Ապրիլի 15-ի նիստում կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ներկայացված ««ՀՀ Տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, որով առաջարկվում է կրճատել Ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերի թիվը և ոչ աշխատանքային օրերի ցուցակից հանել հունվարի 2-ը, 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը։
«Այս նախագիծն ուղղված է ՀՀ ամուր տնտեսության կայացմանը։ Այն կարգավորումները, որոնք մենք ունենք այսօր, Հայաստանի տնտեսական կյանքից, ըստ էության ջնջում են 10 օր։ Այսօրվա ՀՀ-ի ապագայով հետաքրքրված և դրա համար պատասխանատու յուրաքանչյուր քաղաքացի չի կարող թույլ տալ նման շռայլություն։ Եվ մենք պարտավոր ենք փոխել մեր վերաբերմունքը Հայաստանը կերտելու մեր մոտեցումներին»,- նշել է Վահան Քերոբյանը։
• «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2003 թվականի մայիսի 22-ի N 703-Ն որոշման մեջ լրացումներ ու փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի օգոստոսի 27-ի N 1433-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության առևտրական կցորդի հաստիք ստեղծելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջև Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) և Տնտեսական համագործակցության խթանման և մասնակցության ընկերության (ՊՐՈՊԱՐԿՈ) հիմնադրման և գործունեության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև «Ավելի մրցունակ և զանազանեցված մասնավոր հատվածի շուրջ օժանդակության» համաձայնագրի թիվ տասնհինգ փոփոխության ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի հունիսի 15-ի N 683-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի օգոստոսի 13-ի N 1332-Ա որոշման մեջ լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• «Անհատույց օգտագործման իրավունքով գույք հանձնելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի հունվարի 16-ի N 56-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2004 թվականի օգոստոսի 12-ի N 1170-Ն որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ
• «Անշարժ գույք հետ վերցնելու, անժամկետ ու անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացնելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծ

Every Armenian should think of creating a higher economic value every day in order to have a strong country with competitive economy
15 April, 2021
During its session on April 15, 2021, the RA Government approved the draft law submitted by the RA Ministry of Economy on “Making Amendments to the RA Law on RA Holidays and Memorial Days”, which proposes reduction of non-working days for the New Year and removal of January 2-5 and January 7 from the list of non-working days.
“This draft is aimed at building a strong economy in Armenia. The regulations we presently have, in fact, diminish the economic life of Armenia by 10 days. Every citizen who is interested in and feels responsible for the future of today’s Armenia cannot afford such a luxury. And we must change our attitude towards our approaches to building Armenia”, Vahan Kerobyan said.
During the RA Government’s session, the following drafts submitted by the RA Ministry of Economy were also approved:
• Draft of the RA Government Decree on “Making Amendments and Addendum to the RA Government Decree No.703-N of May 22, 2003”
• Draft of the RA Government Decree on “Making Amendments to the RA Government Decree No.1433-A of August 27, 2020”
• Draft of the RA Government Decree on “Establishing the Post of the Commercial Attaché of the Republic of Armenia in the Islamic Republic of Iran”
• Draft of the RA Government Decree on “The Draft RA Law on “Ratification of the Agreement “Between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the French Republic on Establishment and Activities of the French Development Agency (AFD) and Organization of Promotion and Participation for Economic Cooperation (PROPARCO) in Armenia”””
• Draft of the RA Government Decree on “Approving the Proposal for Signing the Fifteenth Amendment to the “Assistance Agreement for a More Competitive and Diversified Private Sector between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United States of America”
• Draft of the RA Government Decree on “Making Amendments and Addenda to the RA Government Decree No.683-A of June 15, 2018”
• Draft of the RA Government Decree on “Making Amendments and Addendum to the RA Government Decree No.1332-A of August 13, 2020”
• Draft of the RA Government Decree on “Making Amendments and Addenda to the RA Government Decree No.56-N of January 16, 2014, on “The Draft RA Government Decree on “Transfer of Property with the Right of Uncompensated Use”” and Repealing the RA Government Decree No. 1170-N of August 12, 2004”
• Draft of the RA Government Decree on “Reclaiming Real Estate, Enhancing with the Right for Unlimited and Uncompensated Use”