Քաղաքացիները հնարավորություն կունենան անվճար ճշտելու թանկարժեք մետաղից պատրաստված իրենց իրերի իրական քաշը
14 Ապրիլի, 2021
Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնին հատկացվել են բարձր ճշտություն ապահովող կշեռքներ
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» փակ բաժնետիրական ընկերությանը հատկացվել են բարձր ճշտություն ապահովող կշեռքներ: Մինչև 1.2 կգ քաշով կշռելու հնարավորություն ունեցող կշեռքների հիմնական նպատակը տարբեր չափման տիրույթներում անհրաժեշտ չափման ճշտությունների ապահովումն է՝ զանգված և հարակից մեծությունների չափումների լաբորատորիայի կազմում:
Բարձր ճշտություն ապահովող կշեռքների միջոցով հնարավոր է որոշել նաև թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի զանգվածները: «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմինը» քաղաքացիների համար առաջիկայում կհայտարարի բաց դռների օր, որի ընթացքում բոլոր դիմողները (կամավոր սկզբունքով) հնարավորություն կստանան անվճար ճշտելու իրենց` թանկարժեք մետաղից պատրաստված իրերի իրական քաշը:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից ձեռք բերված կշեռքները լեհական «Ռադվագ» ապրանքանիշի են: «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲԸ-ին կառավարության կողմից հատկացվել են նաև համեմատիչ կշեռքներ (Mass Comparators), E1-M2 դասի կշռաքարեր և կշռաքարերի հավաքածուներ (1 մգ – 50 կգ) և այլ օժանդակ սարքավորումներ:

Citizens will be able to find out for free the real weight of their precious metal items
High accuracy scales were provided to the “National Body for Standards and Metrology” CJSC of the RA Ministry of Economy. The main purpose of scales with the ability to weigh items up to 1.2kg is to provide the required measurement accuracy in different measuring ranges as part of volume and adjacent variables measurement laboratory.
With the help of high accuracy scales it is also possible to determine the mass of items made of precious metals. The “National Body for Standards and Metrology” will soon announce an open house day for citizens, during which all applicants will have the opportunity to check (on voluntary basis) the real weight of their precious metal items free of charge.
The scales purchased by the Republic of Armenia are of the Polish “Radvag” brand. The RA Government also provided the “National Body for Standards and Metrology” CJSC with mass comparators, balance weights of E1-M2 class, and sets of balance weights (1mg - 50kg) and other ancillary equipment.