Վահան Քերոբյանն ընդունել է «Էս-Ջի-Էս Ինսպեքշն Սերվիսիս Լիմիթեդ» ընկերության ներկայացուցիչներին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը մարտի 4-ին ընդունել է «Էս-Ջի-Էս Ինսպեքշն Սերվիսիս Լիմիթեդ» ԲԸ գործադիր տնօրեն Ալի Էբրահիմզադեհին և հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Համիդռեզա Գոլիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
Հյուրերը համառոտ ներկայացրել են «Էս-Ջի-Էս» (SGS) կազմակերպության գործունեությունը և նշել, որ այն հանդիսանում է աշխարհում ստուգման, զննման, վերահսկողության և հավաստագրման առաջատար ընկերություններից մեկը, որն ունի ավելի քան 2500 մասնաճյուղեր և լաբորատորիաներ ամբողջ աշխարհում:
Նախարարին տեղեկացվել է, որ SGS ընկերության աշխատանքային ոլորտը բավականին ընդարձակ է՝ հանքարդյունաբերությունից մինչև տեքստիլ, սնունդ, խմիչք, դեղամիջոցներ և այլն: Ընկերությունը տրամադրում է ինչպես որակի, այնպես էլ քանակի, թե՛ միջազգային և թե՛ պետական չափանիշներին համապատասխանելիության հավաստագրեր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տարածքով բեռնափոխադրումների արդյունավետ կազմակերպմանը, ՀՀ տարածքում և արտերկրում բեռնման և բեռնաթափման կետերում ապրանքի ստուգման ու վերահսկողության իրականացմանը, մաքսային ընթացակարգերի և ձևակերպումների դյուրացմանը, ինչպես նաև մաքսային արժեքի որոշման էլեկտրոնային համակարգերի ներդրմանն առնչվող հարցեր։
Առանձին անդրադարձ է եղել կազմակերպության կողմից Հայաստանում ներդրումների իրականացմանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխան լայնածավալ փորձագիտական ծառայությունների մատուցման հնարավորությանը։

Vahan Kerobyan received the representatives of “SGS Inspection Services Limited” company
On March 4, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan received the Executive Director of “SGS Inspection Services Limited” Ali Ebrahimzadeh and the Head of the Armenian Office Hamidreza Goli. The Deputy Minister Varos Simonyan also took part in the meeting.
The guests briefly presented the activities of SGS company, noting it is one of the world’s leading companies on inspection, verification, testing, and certification, which has more than 2,500 branches and laboratories around the world.
The Minister was informed that the scope of work of SGS company is quite wide spanning from mining to textiles, food, beverages, medicines, etc. The company provides certificates on both quantity and quality that are compliant with both international and national standards.
Issues related to the effective organization of cargo transportation through the territory of Armenia, realization of inspection and control of goods at the loading and off-loading points in the territory of Armenia and abroad, simplification of customs procedures and documentation, as well as introduction of electronic systems for customs value determination were discussed during the meeting.
A specific reference was made to realization of the company’s investments in Armenia and the possibility of providing large-scale expert services in accordance with international standards.