ՊԳԿ-ն հրատապ օգնություն կտրամադրի Հայաստանում գտնվող հակամարտությունից տուժած անձանց
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) հրատապ օգնության ծրագիր է մեկնարկել` Հայաստանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած խոցելի խմբերին աջակցելու նպատակով: Ծրագիրն իրականացվելու է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ համատեղ՝ նպատակ ունենալով  արագ արձագանքել ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող միջամտություններին:
Ծրագրով շուրջ 350 հազար ԱՄՆ դոլարի սահմանում շահառուներին կհատկացվեն աջակցության փաթեթներ, որոնք ներառում են անասնակեր, սարքավորումներ, ինչպես նաև հավանոցներ կառուցելու կամ վերանորոգելու համար անհրաժեշտ միջոցներ, պարարտանյութեր և բանջարեղենի սերմեր:
Փետրվարի 17-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղկալ Արման Խոջոյանն ու ՊԳԿ Հայաստանյան ներկայացուցիչ Ռայմունդ Յելեն ստորագրել են ծրագրի մեկնարկային փաստաթուղթը։
«Այս ծրագիրը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՊԳԿ շարունակական համագործակցության կարևոր բաղադրիչներից մեկն է, և մենք պետք է միասնական ուժերով աշխատենք, որպեսզի ֆերմերներին տրամադրվող աջակցությունը լինի ոչ միայն թափանցիկ ու թիրախավորված, այլև ցուցաբերվի ճիշտ ժամանակին։ Մեր նախարարությունը պատրաստ է ամեն կերպ օժանդակել այս ծրագրի շուտափույթ իրականացմանը», - նշել է փոխնախարար Արման Խոջոյանը։
Ծրագիրն ունի նաև շահառուների, ֆերմերների, կառավարության աշխատակազմի, հասարակական կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ կողմերի կարողությունների զարգացման բաղադրիչ` հասարակության իրազեկվածության մակարդակի և գործնական գիտելիքների բարձրացման, արտակարգ իրավիճակներում առաջնահերթ գործողությունների ավելի լավ բացահայտման համար, ինչը թույլ կտա նրանց ավելի սահուն ու արագ կողմնորոշվել ու վերականգնվել ճգնաժամային իրավիճակում:
Ծրագրի շահառուների ընտրության համար կօգտագործվեն հատուկ սահմանված չափորոշիչներ, որոնց համաձայն ուշադրության կենտրոնում կլինեն հատկապես կանայք, երեխաներն ու տարեցները, ինչպես նաև տեղահանվածներին հյուրընկալող ընտանիքները:
Ծրագրի իրականացման բոլոր փուլերում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը սերտորեն կհամագործակցի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
«Ծրագիրը ՄԱԿ-ի՝ հակամարտությանն ուղղված արձագանքման ծրագրի մաս է կազմում, և այն ուղղված կլինի հակամարտությունից տուժած անապահով մարդկանց անմիջական կարիքների ապահովմանը, մասնավորապես՝ պարենային անվտանգության և սնուցման բարելավմանը։ Սակայն, բացի վերը նշվածից, առաջիկա գյուղատնտեսական սեզոնին ավելի մեծ աջակցություն է անհրաժեշտ», - նշել է ՊԳԿ Հայաստանյան ներկայացուցիչ Ռայմունդ Յելեն:

FAO will provide emergency assistance to people in Armenia affected by the conflict
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) has launched an emergency assistance program to support vulnerable groups in Armenia affected by the Nagorno-Karabakh conflict. The project will be jointly implemented with the RA Ministry of Economy and the RA Food Safety Inspectorate by rapidly responding to the interventions realized by the RA Government.
The emergency assistance program of around $350,000 will provide beneficiaries with support packages, which include fodder, equipment, as well as resources needed to build or renovate henhouses, fertilizers, and vegetable seeds.
On February 17, 2021, the RA Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan and the FAO Representative in Armenia Raimund Jehle signed the program’s launching document.
“This program is one of the important components of the continuous cooperation of the RA Ministry of Economy and FAO, and we must work together to ensure that the support provided to farmers is not only transparent and targeted, but is also provided at the right time. Our Ministry is ready to fully support the implementation of this program as soon as possible”, said the Deputy Minister Arman Khojoyan.
The program also has a component of capacity building of beneficiaries, farmers, government staff, NGOs, and other stakeholders on raising the level of public awareness and practical knowledge, better identification of priority response actions in emergency situations, which will allow them to better and quickly orient themselves and recover from crisis.
Special criteria will be used to select the beneficiaries of the program, according to which the focus will be on women, children, and elderly, as well as families hosting displaced people.
At all stages of the program implementation, the Food and Agriculture Organization of the United Nations will closely cooperate with the RA Ministry of Economy, the RA Ministry of Labor and Social Affairs and local self-governance bodies.
“The program is part of the UN’s program on emergency response to the conflict, which will address the immediate needs of vulnerable people affected by the conflict, in particular improving food security and nutrition. However, in addition to the above, greater support is needed for the coming agricultural season”, said Raimund Jehle, the FAO Representative in Armenia.