ՊԳԿ-ն հրատապ օգնություն կտրամադրի Հայաստանում գտնվող հակամարտությունից տուժած անձանց
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) հրատապ օգնության ծրագիր է մեկնարկել` Հայաստանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած խոցելի խմբերին աջակցելու նպատակով: Ծրագիրն իրականացվելու է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ համատեղ՝ նպատակ ունենալով  արագ արձագանքել ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող միջամտություններին:
Ծրագրով շուրջ 350 հազար ԱՄՆ դոլարի սահմանում շահառուներին կհատկացվեն աջակցության փաթեթներ, որոնք ներառում են անասնակեր, սարքավորումներ, ինչպես նաև հավանոցներ կառուցելու կամ վերանորոգելու համար անհրաժեշտ միջոցներ, պարարտանյութեր և բանջարեղենի սերմեր:
Փետրվարի 17-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղկալ Արման Խոջոյանն ու ՊԳԿ Հայաստանյան ներկայացուցիչ Ռայմունդ Յելեն ստորագրել են ծրագրի մեկնարկային փաստաթուղթը։
«Այս ծրագիրը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՊԳԿ շարունակական համագործակցության կարևոր բաղադրիչներից մեկն է, և մենք պետք է միասնական ուժերով աշխատենք, որպեսզի ֆերմերներին տրամադրվող աջակցությունը լինի ոչ միայն թափանցիկ ու թիրախավորված, այլև ցուցաբերվի ճիշտ ժամանակին։ Մեր նախարարությունը պատրաստ է ամեն կերպ օժանդակել այս ծրագրի շուտափույթ իրականացմանը», - նշել է փոխնախարար Արման Խոջոյանը։
Ծրագիրն ունի նաև շահառուների, ֆերմերների, կառավարության աշխատակազմի, հասարակական կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ կողմերի կարողությունների զարգացման բաղադրիչ` հասարակության իրազեկվածության մակարդակի և գործնական գիտելիքների բարձրացման, արտակարգ իրավիճակներում առաջնահերթ գործողությունների ավելի լավ բացահայտման համար, ինչը թույլ կտա նրանց ավելի սահուն ու արագ կողմնորոշվել ու վերականգնվել ճգնաժամային իրավիճակում:
Ծրագրի շահառուների ընտրության համար կօգտագործվեն հատուկ սահմանված չափորոշիչներ, որոնց համաձայն ուշադրության կենտրոնում կլինեն հատկապես կանայք, երեխաներն ու տարեցները, ինչպես նաև տեղահանվածներին հյուրընկալող ընտանիքները:
Ծրագրի իրականացման բոլոր փուլերում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը սերտորեն կհամագործակցի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
«Ծրագիրը ՄԱԿ-ի՝ հակամարտությանն ուղղված արձագանքման ծրագրի մաս է կազմում, և այն ուղղված կլինի հակամարտությունից տուժած անապահով մարդկանց անմիջական կարիքների ապահովմանը, մասնավորապես՝ պարենային անվտանգության և սնուցման բարելավմանը։ Սակայն, բացի վերը նշվածից, առաջիկա գյուղատնտեսական սեզոնին ավելի մեծ աջակցություն է անհրաժեշտ», - նշել է ՊԳԿ Հայաստանյան ներկայացուցիչ Ռայմունդ Յելեն:

Продовольственная и сельскохозяйственная программа ООН окажет срочную помощь лицам, пострадавшим в результате нагорно-карабахского конфликта
18 Февраль, 2021
С целью   содействия уязвимым группам, пострадавшим от нагорно-карабахского конфликта, Продовольственная и сельскохозяйственная программа ООН (FAO) запустила в Армении программу срочной помощи. Программа будет реализована совместно с Министерством экономики РА и Инспекционным органом продовольственной безопасности с целью оказания поддержки в рамках мероприятий, проводимых Правительством РА.
В рамках программы будут предоставлены пакеты содействия на общую сумму около 350 тысяч долларов США, включая корма для скота, сельскохозяйственное оборудование, материалы для строительства или ремонта курятников, а также удобрения и семена овощей.
Стартовый документ по запуску программы подписали 17 февраля заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян и представитель FAO в Армении Раймунд Йеле.
«Эта программа - один из знаковых компонентов нашего перманентного сотрудничества, и мы должны совместными усилиями достичь того, чтобы предоставляемая фермерам помощь была не только адресной, но и своевременной. Наше министерство готово всячески содействовать скорейшей реализации этой программы», - отметил Арман Ходжоян.
Программа также включает в себя компонент по развитию потенциала бенефициаров, фермеров, администрации правительства, НПО и других заинтересованных сторон для повышения уровня осведомленности и увеличения практических знаний и понимания приоритетных действий во время чрезвычайных ситуаций, что позволит им более четко и быстрее сориентироваться и восстановиться в кризисной ситуации.
Для отбора бенефициаров программы будут использованы специально установленные критерии, в соответствии с которыми основное внимание будет уделено женщинам, детям и пожилым людям, а также семьям, которые приняли у себя перемещенных лиц.
На всех этапах реализации проекта Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН будет тесно сотрудничать с Министерством экономики и Министерством труда и социальных вопросов РА, а также с органами местного самоуправления.
«Данная программа является компонентом реагирования ООН на конфликт и его последствия. Она будет направлена на обеспечение первейших нужд необеспеченных людей, пострадавших в результате конфликта, в частности – на повышение продовольственной безопасности и на улучшение питания. Однако, помимо всего прочего, в предстоящем сельскохозяйственном сезоне необходимо оказать еще большее содействие», - отметил  представитель FAO в Армении Раймунд Йеле.