ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հունվարի 27-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանատու աշխատակիցները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) Առևտուր և առևտրին առնչվող հարցերի մասի իրականացման ընթացքին, ՀՀ-ԵՄ առևտրատնտեսական համագործակցության շրջանակներում ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության ծրագրերին, կորոնավիրուսային համավարակի տարածման բացասական հետևանքները մեղմելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված աջակցության ծրագրերին, ինչպես նաև ԵՄ կողմից նախատեսված «Կովիդ-19 համավարակի դիմակայման Հայաստանի պայմանագիր» ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրին, «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմին, առևտրի և ներդրումների ոլորտների զարգացումներին, զբոսաշրջության և ՓՄՁ ոլորտներում տրամադրվող ընթացիկ աջակցության ծրագրերին և «Ամբեր Կապիտալ» ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամին առնչվող հարցեր։
Կարևորվել են ԵՄ աջակցության ծրագրերի ներքո Հայաստանի Հանրապետությունում առևտրատնտեսական ոլորտում իրականացվող ոլորտային բարեփոխումները և առաջիկայում նախատեսվող գործընթացները, ինչպես նաև ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 2021-2027թթ. բազմամյա ինդիկատիվ ծրագրի ներքո աջակցության առաջնային ուղղությունների ձևավորման գործընթացը, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցության հետագա խորացումը:

Vahan Kerobyan and the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wictorin discussed opportunities for further strengthening of cooperation
27 January, 2021
On January 27, 2021, the Minister of Economy of the Republic of Armenia Vahan Kerobyan met with the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wictorin. The meeting was attended by responsible employees of the EU Delegation to Armenia and the RA Ministry of Economy.
During the meeting, the parties discussed issues related to the process of implementation of the section Trade and trade-related items of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), assistance programs provided by the EU to Armenia within the framework of Armenia-EU trade and economic cooperation, support programs provided by the RA Government to mitigate the negative effects of the Coronavirus pandemic, as well as the EU budget support program “Covid-19 Resilience Contract for Armenia” envisaged by the EU, the “GSP+” preferential trade regime, developments in the sectors of trade and investment, current support programs provided in the tourism and SME sectors support, and “Amber Capital” EU-Armenia SME foundation.
Importance was attributed to the sectoral reforms implemented in the trade and economic sector in the Republic of Armenia under the EU assistance programs and the forthcoming processes, as well as the process of formation of priority areas for support under the 2021-2027 multi-annual indicative programme to be provided by the EU to Armenia, as well as further strengthening of bilateral cooperation.