Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հունվարի 18-ից 19-ը աշխատանքային այցով Սյունիքի մարզում էր։ Այցի նպատակն էր ծանոթանալ Սյունիքի տնտեսական իրավիճակին և քննարկել համագործակցության հնարավորությունները․ «Սյունիքի բնակչությունը և բիզնեսը նոր մարտահրավերների առաջ են կանգնած, բնականաբար ես, որպես էկոնոմիկայի նախարար, պետք է տեսնեի իրավիճակը և փորձեի հասկանալ, թե ինչ կարող ենք անել մենք՝ նախարարությունը, որպեսզի օգնենք հաղթահարել պատերազմի հետևանքները և պահպանել մարզի ամրությունը», - ասել է Վահան Քերոբյանը։
Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի և էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանի հետ նախարարն այցելել է «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտի, Մեղրու չրերի և մթերման կենտրոն, Ագարակի ՊՄԿ ՓԲԸ, Մեղրու պահածոների գործարան:
Վահան Քերոբյանը մանրամասն հետաքրքրվել է կազմակերպությունների գործունեությամբ և խնդիրներով, պատրաստակամություն հայտնել ըստ անհրաժեշտության ցուցաբերելու հնարավոր օժանդակություն։ «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու գործարկումը նախարարը դիտարկել է որպես շուտափույթ լուծում պահանջող առաջնահերթ խնդիր։ Նա հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում այնտեղ փոփոխությունները տեսանելի կլինեն։
Սյունիքի մարզպետարանում մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի, մարզպետարանի պատասխանատու աշխատակիցների հետ քննարկվել են մարզի տնտեսական, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական խնդիրները․ ոռոգման ջրի, անասնագոմերի կառուցման, կերային բազայի ապահովման, սնանկացած ընկերությունների առողջացման ու վերագործարկման և բազմաթիվ այլ հարցեր։
Վահան Քերոբյանը նշել է, որ նախորդ տարի գյուղատնտեսության ոլորտի պետական աջակցության ծրագրերի մեծ մասը պահանջարկ է ունեցել և պետք է ջանքեր գործադրել դրանք շարունակելու, նաև ունենալու նոր՝ ավելի հասցեական, ավելի լավ ծրագրեր գյուղատնտեսության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։ «Մեր քաղաքականության առանցքը պետք է լինի բարձր արտադրողականությամբ և հնարավորինս խոշոր տնտեսությունների ստեղծումը, անհրաժեշտ է մեծացնել գրավչությունը դեպի խոշոր գյուղատնտեսությունը։ Բնականաբար, շատ մարդ չի կարող զբաղվել նման գյուղատնտեսությամբ, դրա համար պետք է ստեղծենք նաև բազմաթիվ այլ՝ ոչ գյուղատնտեսական աշխատատեղեր, որպեսզի մարդիկ պարտադրված չլինեն զբաղվելու մանր գյուղատնտեսությամբ», - ասել է էկոնոմիկայի նախարարը։
Հաշվի առնելով գյուղատնտեսական սեզոնի մեկնարկը, որոշվել է շատ կարճ ժամանակում բոլոր համայնքներից հավաքագրել առաջարկություններ, հասկանալ, թե ինչ է անհրաժեշտ անել, որպեսզի նախարարությունը համապատասխան գործողություններ ձեռնարկի։
Վահան Քերոբյանը, փոխնախարար Արման Խոջոյանի ուղեկցությամբ, հանդիպում է ունեցել նաև Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի հետ, «Գորիս» հյուրանոցի սեփականատեր Սենիկ Ջուլհակյանի հետ, այցելել «Լամաքս գրուպ» կաթնամթերքի և մսամթերքի արտադրության ՍՊԸ ֆերմերային տնտեսություն, «Սյունիք ֆուդ» ընկերություն։
Բոլոր հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են կուտակված խնդիրները և դրանց լուծման ճանապարհին Էկոնոմիկայի նախարարության աջակցության հնարավորությունները։ Նախարարը շեշտել է, որ խոչընդոտները պետք է վերացվեն գործարարների առջևից, նաև նշել, որ համայնքները պետք է ընկալեն գործարարներին որպես ներդրողներ և աշխատեն նրանց հետ։

Министр экономики Армении Ваган Керобян 18-19 января совершил рабочую поездку в Сюникскую область. Целью визита являлось ознакомление с экономической ситуацией в регионе и обсуждение возможных путей сотрудничества. "Жители и бизнес Сюника столкнулись с новыми вызовами, естественно, я, как министр экономики, должен был увидеть ситуацию, попытаться понять, что мы, министерство, можем сделать, чтобы помочь преодолеть последствия войны и сохранить силу региона", - отметил Ваган Керобян.
Вместе с губернатором Сюника Меликсетом Погосяном и заместителем министра экономики Арманом Ходжояном министр посетил свободную экономическую зону "Мегри", Мегринский центр по закупке сухофруктов, ЗАО "Агаракский медно-молибденовый комбинат", Мегринский консервный завод.
Ваган Керобян подробно поинтересовался деятельностью и проблемами организаций, выразил готовность оказать содействие по мере необходимости. Министр посчитал функционирование свободной экономической зоны "Мегри" приоритетным вопросом, требующим немедленного решения. Он выразил надежду, что изменения там будут заметны в ближайшее время.
В областной администрации Сюника были обсуждены экономические вопросы, в том числе, касающиеся сельскохозяйственной сферы - орошения, строительства скотоводческих ферм, обеспечения кормовой базы, восстановления и возобновления деятельности обанкротившихся предприятий, а также множество других актуальных вопросов.
Ваган Керобян отметил, что в прошлом году большая часть программ государственной поддержки в сфере сельского хозяйства была востребована, и необходимо приложить усилия для их продолжения, а также для разработки новых, более адресных, более совершенных программ с целью повышения эффективности сельского хозяйства. "В основе нашей политики должно быть создание крупных хозяйств с высокой производительностью, нужно усилить заинтересованность фермеров в укрупнении сельского хозяйства. Очевидно, что не многие люди могут заниматься подобным сельским хозяйством, поэтому мы должны создать много других несельскохозяйственных рабочих мест, чтобы люди не были вынуждены заниматься мелкомасштабным сельским хозяйством", - сообщил министр экономики.
Принимая во внимание начало сельскохозяйственного сезона, было принято решение в очень короткие сроки собрать предложения от всех общин, чтобы понять, что нужно сделать, чтобы министерство предприняло соответствующие действия.
Ваган Керобян в сопровождении замминистра Армана Ходжояна встретился также с главой капанской общины Геворгом Парсяном, владельцем гостиницы «Горис» Сеником Джулакяном, посетил фермерское хозяйство ООО по производству молочно-мясной продукции «Ламакс груп», предприятие «Сюник фуд».
В ходе всех встреч были обсуждены накопившиеся проблемы и возможности содействия Министерства экономики в их решении. Министр подчеркнул, что необходимо устранить препятствия для предпринимателей, а также отметил, что общины должны воспринимать предпринимателей как инвесторов и работать с ними.