ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և փոխնախարար Արման Խոջոյանը հունվարի 20-ին այցելել են Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան՝ բուհում իրականացվող բարեփոխումներին ու գիտահետազոտական աշխատանքներին ծանոթանալու, ինչպես նաև ՀԱԱՀ հետ նախարարության համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունը քննարկելու նպատակով։
Բուհի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանի ուղեկցությամբ հյուրերը շրջել են ուսումնական և փորձարարարական նպատակներով կառուցված հիդրոպանիկ ջերմատանը, «Ի-Վի-Էն գինու ակադեմիայի» լաբորատորիայում, Ջրային և հողային ռեսուրսների կառավարման տեխնոլոգիական հետազոտական կենտրոնում, ներկա գտնվել Ագրոբիզնեսի ուսուցման կենտրոնում ոլորտի մասնագետների համար կազմակերպված դասընթացին։
Այցի շրջանակում պաշտոնյաներին հանգամանորեն ներկայացվել են բուհում իրականացվող գիտահետազոտական աշխատանքներն ու ներդրված նորագույն տեխնոլոգիաները։
Շրջայցի ընթացքում նախարարն ընդգծել է տնտեսությունը ավելի բարձր՝ գիտելիքահեն մակարդակի հասցնելու կարևորությունը և այդ համատեքստում կարևորել Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի գիտական մտքի օգտագործումը տնտեսության ոլորտի զարգացման գործում։
«Ագրարային համալսարանի գիտելիքներն ու տեխնոլոգիաներն այսօր ամենաշատն են համապատասխանում գյուղատնտեսության ոլորտի կարիքներին, և մենք փորձելու ենք քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի այդ գիտելիքները հասանելի լինեն հնարավորինս շատ ֆերմերային տնտեսությունների համար», - նշել է Վահան Քերոբյանը:
Համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ թեև 2020 թավականը ծանր մարտահրավերներով լի տարի էր, սակայն Ագրարային համալսարանին հաջողվել է շահագործման հանձնել նոր լսարաններ, նոր լաբորատորիաներ՝ հագեցած նորագույն սարքավորումներով․ «Այդ ամենը նոր նախադրյալներ է ստեղծելու, որպեսզի թե՛ ուսումնական միջավայրն ավելի մրցունակ դարձնենք, թե՛ բարձրակարգ մասնագետներ պատրաստենք ոլորտի համար», - նշել է բուհի ռեկտորը։
Բուհում նախատեսվող առաջիկա նախաձեռնությունների թվում Վարդան Ուռուտյանը, մասնավորապես, առանձնացրել է ագրոխորհրդատվության էլեկտրոնային հարթակի ներդրումը։
Նախարար Վահան Քերոբյանը պատրաստակամություն է հայտնել կատարել ակտիվ միջնորդի դեր պետության և Ագրարային համալսարանի միջև արդյունավետ գործակցություն ծավալելու համար, որպեսզի համալսարանի գիտական ներուժը լայնորեն կիրառվի երկրի տնտեսության ոլորտում։

Vahan Kerobyan got acquainted with the reforms and scientific research activities implemented at the Armenian National Agrarian University
20 January, 2021
On January 20, 2021, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan and Deputy Minister Arman Khojoyan visited the Armenian National Agrarian University (ANAU) to get acquainted with the reforms and scientific research activities being carried out at the University, as well as discuss the possibility of expanding the Ministry’s cooperation with ANAU.
Accompanied by the University Rector Vardan Urutyan, the guests toured the hydroponic greenhouse built for educational and experimental purposes, visited the laboratory of the “EVN Wine Academy”, the Technology Research Center of Water and Land Resources Management, attended the training session organized for the sector’s specialists at the Agribusiness Training Center.
Within the framework of the visit, the officials were introduced in detail to the scientific research activities carried out at the University and the latest technologies installed.
During the tour, the Minister stressed the importance of raising the economy to a higher, knowledge-based level, and in this context he emphasized the use of the scientific potential of the Armenian National Agrarian University in the development of this sector of the economy.
“Today the knowledge and technologies of the Agrarian University are the best to meet the needs of the agricultural sector, and we will try to take steps to make this knowledge available to as many farming households as possible”, said Vahan Kerobyan.
The University Rector Vardan Urutyan, in his turn, said that even though 2020 was a year full of difficult challenges, but the Agrarian University managed to put into operation new auditoriums and new laboratories equipped with the latest equipment. “All of this will create new preconditions for us to make the educational environment more competitive, as well as train highly qualified specialists for the sector”, the Rector of the University noted.
Among the forthcoming initiatives envisaged at the University, Vardan Urutyan, in particular, singled out the introduction of an electronic platform for agricultural consulting.
Minister Vahan Kerobyan expressed readiness to act as an active mediator to establish effective partnership between the state and the Agrarian University so that the scientific potential of the University is widely used in the country’s economy.