Երևանում կայացել է հայկական գինիների կույր համտես-մրցույթ
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը` Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հետ համատեղ, դեկտեմբերի 17-ին կազմակերպել է հայկական գինիների կույր համտես-մրցույթ, որին մասնակցել են 34 հայկական գինեգործական ընկերություններ, որոնք ներկայացրել են իրենց գինու 134 տեսակներ:
Մրցույթն անցկացնում են մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնց աշխատանքը համակարգել է 5 անկախ փորձագետ։ Փորձագետների ընտրությունը կատարվել է հաշվի առնելով գինու զգայորոշման ոլորտում իրենց երկարամյա փորձը և որակավորումները։
Մրցույթի նպատակն է մշակել հայկական գինիների որակի ստուգման մեխանիզմներ, որոնց գործարկումը հնարավորություն կտա սահմանել որակական նոր չափանիշներ հայկական արտադրության բարձրորակ գինիների համար, իսկ որակի հաստատված չափորոշիչներին համապատասխան գինիները միջազգային ասպարեզում ներկայացնել նոր՝ «Հայաստանի գինիներ» հովանոցային ապրանքանիշի ներքո և դարձնել երկրի հարուստ գինեգործական ժառանգության և մշակույթի այցեքարտը։
«Այս համտեսը հերթական մեդալների պարգևատրման մրցույթ չէ։ Այն, ըստ էության, կազմակերպվում է արտադրողների կողմից՝ արտադրողների համար, քանի որ մրցույթի մասնակից բոլոր ընկերությունների մեկական ներկայացուցիչ ներգրավված է գնահատող հանձնաժողովի կազմում։ Այսպիսով մենք ապահովում ենք մրցույթի թափանցիկ և անաչառ արդյունքները: Համտեսի ավարտին, գինու նմուշների խիստ օբյեկտիվ զգայորոշման և գնահատման արդյունքում, որակի չափորոշիչներին համապատասխան գինիները կստանան ապրանքապիտակին փակցնելու «Հայաստանի գինիներ» մակնշումը», - նշել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը։
Գինու կույր համտես-մրցույթի կազմակերպման շրջանակում իրականացվում է նաև «Հայաստանի գինիներ» ասոցիացիայի հիմնադրման գործընթացը, որը որպես կառույց հետագայում պատասխանատու կլինի գինու համտես-մրցույթների կազմակերպման և իրականացման համար:
Ասոցիացիայի անդամ կարող են հանդիսանալ բոլոր գինեգործական ընկերությունները, որոնք կմասնակցեն Ասոցիացիայի կողմից կազմակերպվող բոլոր միջոցառումներին, սակայն «Հայաստանի գինիներ» մակնշմանը կարժանանան միայն գինու կույր համտես-մրցույթի արդյունքում որակի անհրաժեշտ շեմն ապահոված գինիները։
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը (ՀԽԳՀ) ստեղծվել է 2016թ. ՀՀ կառավարության կողմից և նպատակ ունի խաղողագործության և գինեգործության ոլորտում ներդնել պետական քաղաքականության և զարգացման ծրագրերի նոր ռազմավարություն՝ միտված միջազգային շուկայում հայկական գինու մրցունակության բարձրացմանը, ոլորտի օրենսդրական դաշտի և որակի վերահսկման համակարգի կատարելագործմանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը և արտահանման ծավալների մեծացմանը:

В Ереване состоялся конкурс слепой дегустации вин
Фонд виноделия и виноградарства Армении, совместно с программой «Развитие частного сектора, профессиональное образование и обучение на Южном Кавказе», реализуемой Германским агентством международного сотрудничества (GIZ) организовал конкурс слепой дегустации армянских вин, в котором приняли участие 34 армянские винодельческие компании, представив 134 сорта своих вин.
Мероприятие провели представители участвующих в конкурсе компаний, чью работу координировали 5 независимых экспертов. Отбор экспертов производился с учетом их многолетнего опыта и квалификации в области виноделия.
Целью конкурса является разработка механизмов контроля качества армянских вин, внедрение которых позволит установить новые стандарты качества для высококачественных армянских вин, а также представить вина в соответствии с установленными стандартами качества на международной арене под зонтичным брендом «Вина Армении», который станет визиткой богатого винодельческого наследия и культуры нашей страны.
«Эта дегустация - не очередной конкурс на награждение медалями. Фактически, конкурс организован производителями для производителей, поскольку в оценочную комиссию входит по одному представителю от каждой компании, участвующей в конкурсе. Таким образом, мы обеспечиваем прозрачные и беспристрастные результаты конкурса. По окончании дегустации, в результате строго объективной оценки образцов, соответствующие стандартам качества вина получат маркировку «Вина Армении», - отметила исполнительный директор Фонда виноделия и виноградарства Армении Заруи Мурадян.
В рамках организации слепого конкурса-дегустации вин также будет основана Ассоциация «Вина Армении», которая в дальнейшем будет отвечать за организацию и осуществление конкурсов по дегустации вин.
Членами Ассоциации могут стать все винодельческие компании, которые будут принимать участие во всех организуемых ею мероприятиях, однако маркировки «Вина Армении» будут удостоены только вина, обеспечившие необходимый порог качества в результате слепой дегустации вин.
Фонд виноделия и виноградарства Армении (VWFA), основанный в 2016 году Правительством Республики Армения, нацелен на внедрение новой стратегии государственной политики и программ развития в области виноградарства и виноделия, направленных на повышение конкурентоспособности армянских вин на международном рынке, усовершенствование законодательной базы и системы контроля качества, улучшение бизнес-среды, а также увеличение объемов экспорта.