Երևանում կայացել է հայկական գինիների կույր համտես-մրցույթ
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը` Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում և մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հետ համատեղ, դեկտեմբերի 17-ին կազմակերպել է հայկական գինիների կույր համտես-մրցույթ, որին մասնակցել են 34 հայկական գինեգործական ընկերություններ, որոնք ներկայացրել են իրենց գինու 134 տեսակներ:
Մրցույթն անցկացնում են մասնակից ընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնց աշխատանքը համակարգել է 5 անկախ փորձագետ։ Փորձագետների ընտրությունը կատարվել է հաշվի առնելով գինու զգայորոշման ոլորտում իրենց երկարամյա փորձը և որակավորումները։
Մրցույթի նպատակն է մշակել հայկական գինիների որակի ստուգման մեխանիզմներ, որոնց գործարկումը հնարավորություն կտա սահմանել որակական նոր չափանիշներ հայկական արտադրության բարձրորակ գինիների համար, իսկ որակի հաստատված չափորոշիչներին համապատասխան գինիները միջազգային ասպարեզում ներկայացնել նոր՝ «Հայաստանի գինիներ» հովանոցային ապրանքանիշի ներքո և դարձնել երկրի հարուստ գինեգործական ժառանգության և մշակույթի այցեքարտը։
«Այս համտեսը հերթական մեդալների պարգևատրման մրցույթ չէ։ Այն, ըստ էության, կազմակերպվում է արտադրողների կողմից՝ արտադրողների համար, քանի որ մրցույթի մասնակից բոլոր ընկերությունների մեկական ներկայացուցիչ ներգրավված է գնահատող հանձնաժողովի կազմում։ Այսպիսով մենք ապահովում ենք մրցույթի թափանցիկ և անաչառ արդյունքները: Համտեսի ավարտին, գինու նմուշների խիստ օբյեկտիվ զգայորոշման և գնահատման արդյունքում, որակի չափորոշիչներին համապատասխան գինիները կստանան ապրանքապիտակին փակցնելու «Հայաստանի գինիներ» մակնշումը», - նշել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը։
Գինու կույր համտես-մրցույթի կազմակերպման շրջանակում իրականացվում է նաև «Հայաստանի գինիներ» ասոցիացիայի հիմնադրման գործընթացը, որը որպես կառույց հետագայում պատասխանատու կլինի գինու համտես-մրցույթների կազմակերպման և իրականացման համար:
Ասոցիացիայի անդամ կարող են հանդիսանալ բոլոր գինեգործական ընկերությունները, որոնք կմասնակցեն Ասոցիացիայի կողմից կազմակերպվող բոլոր միջոցառումներին, սակայն «Հայաստանի գինիներ» մակնշմանը կարժանանան միայն գինու կույր համտես-մրցույթի արդյունքում որակի անհրաժեշտ շեմն ապահոված գինիները։
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը (ՀԽԳՀ) ստեղծվել է 2016թ. ՀՀ կառավարության կողմից և նպատակ ունի խաղողագործության և գինեգործության ոլորտում ներդնել պետական քաղաքականության և զարգացման ծրագրերի նոր ռազմավարություն՝ միտված միջազգային շուկայում հայկական գինու մրցունակության բարձրացմանը, ոլորտի օրենսդրական դաշտի և որակի վերահսկման համակարգի կատարելագործմանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը և արտահանման ծավալների մեծացմանը:

A blind tasting-competition of Armenian wines took place in Yerevan
On December 17, 2020, the Vine and Wine Foundation of Armenia, in cooperation with the “Private Sector Development and Technical Vocational Training and Education in the South Caucasus” regional program implemented by the German International Cooperation Agency (GIZ), organized a blind tasting-competition of Armenian wines with the participation of 34 Armenian wineries, which presented 134 types of wine.
The competition is held by the representatives of the participating companies, whose work was coordinated by five independent experts. The selection of experts was made taking into account their long experience and qualifications in the field of wine sensitization.
The aim of the competition is to develop mechanisms for quality control of Armenian wines, whereby the application of these mechanisms will allow setting new quality standards for high-quality Armenian wines, while the wines compliant with the approved quality standards will be presented in the international market under the new umbrella trademark of “Wines of Armenia”, thus positioning these wines as the business card of the rich winemaking heritage and culture of Armenia.
“This tasting is not another competition for awarding medals. It is, in fact, organized by the producers for the producers, as one representative of each company participating in the competition is involved in the evaluation committee. This way we ensure the transparent and impartial results of the competition. At the end of the tasting, as a result of a very objective sensitization and evaluation of the wine samples, the wines compliant with the quality standards will be granted the right to add “Wines of Armenia” marking to their labels”, said Zaruhi Muradyan, the Executive Director of the Vine and Wine Foundation of Armenia.
Within the framework of organizing the blind wine tasting competition, the process of establishing the “Wines of Armenia” Association is being carried out, which as a structure will be responsible for organization and implementation of wine tasting-competitions in future.
The Association can be membered by all wine-producing companies that will take part in all the events organized by the Association, but only the wines that meet the necessary quality threshold as a result of a blind wine tasting-competition will be granted the right to be labeled “Wines of Armenia”.
The Vine and Wine Foundation of Armenia (VWFA) was established in 2016 by the Government of the Republic of Armenia and intends to introduce a new strategy for the state policy and development programs in the field of viticulture and winemaking, aimed at increasing the competitiveness of Armenian wines in the international market, improving the legislative framework and quality control system of the sector, improving the business environment, and increasing volumes of exportation.