ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 16-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում ՉԺՀ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոն Ֆանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետ Արմեն Այվազյանը, Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանության առևտրատնտեսական հարցերով խորհրդական Ռույժուան Վանը, էկոնոմիկայի նախարարության և ՉԺՀ դեսպանության այլ աշխատակիցներ։
Դեսպան Յոն Ֆանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար։ Դեսպանը և նախարարը փոխադարձ շնորհավորել են միմյանց իրենց պաշտոնները ստանձնելու կապակցությամբ։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Չինաստանի միջև փոխգործակցության հեռանկարներին, ՉԺՀ դեսպանը նշել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները լավ հիմքի վրա են կառուցված, սակայն առկա է դրանք զարգացնելու մեծ ներուժ։
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների դրական դինամիկան։
Էկոնոմիկայի նախարարը կարևորել է փոխշահավետ գործակցության ուղղությամբ նորացված օրակարգի ձևավորումը և դրա իրականացման ճանապարհային քարտեզի ուրվագծումը։
Վահան Քերոբյանը չինական ընկերություններին հրավիրել է մասնակցելու Հայաստանում ներդրումային ծրագրերին, մասնավորապես նշելով ջրամբարաշինության, ճանապարհաշինության, բազմաբնակարան շենքերի կառուցման, արդյունաբերության, արդյունաբերական քաղաքի ծրագրերը, նաև առաջարկել է Հայաստանում հիմնել համատեղ արտադրություն՝ արտադրանքը ԵԱՏՄ և Իրանի շուկաներում սպառելու հեռանկարով։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ 2021թ. հունվարի 1-ից կգործի թուրքական ծագման ապրանքների՝ Հայաստանի տարածք ներմուծելու արգելքը։ Այդ կապակցությամբ չինական կողմին կտրամադրվի նշված ապրանքատեսակների ցանկը, որպեսզի չինական ընկերությունները ուսումնասիրեն և ներկայացնեն իրենց առաջարկությունները՝ նման ապրանքներ Հայաստան ներկրելու վերաբերյալ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում հետագա համագործակցության խորացմանը՝ կարևորելով երկու երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթների գործարկման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերն առաջարկել են ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր նախանշված ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, նաև պայմանավորվել են տեղեկատվություն փոխանակել հանդիպման ընթացքում բարձրացված բազմաբնույթ հարցերի շուրջ՝ հետագայում առավել առարկայական քննարկումներ կազմակերպելու նպատակով։

16 декабря министр экономики Республики Армения Ваган Керобян встретился с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Армения Юн Фаньем.
Во встрече приняли участие заместитель министра экономики Армении Аваг Аванесян, начальник Департамента внешних связей министерства Армен Айвазян, советник по торгово-экономическим вопросам посольства КНР в Армении Руйжуан Ван, сотрудники Министерства экономики и посольства КНР.
Посол Юн Фань поблагодарил министра Вагана Керобяна за встречу. Затем министр экономики Армении и посол КНР поздравили друг друга с вступлением в должность.
Говоря о перспективах сотрудничества между Арменией и Китаем, посол Китая отметил, что торгово-экономические отношения двух стран имеют прочный фундамент, однако есть еще большой потенциал для их развития.
Стороны с удовлетворением отметили в условиях пандемии коронавируса положительную динамику товарооборота между двумя странами.
Министр экономики подчеркнул важность формирования обновленной повестки взаимовыгодного сотрудничества и разработки дорожной карты по ее реализации.
Ваган Керобян пригласил китайские компании принять участие в инвестиционных программах Армении, в частности, отметив программы строительства водохранилищ, дорог, многоквартирных домов, промышленного города, в других сферах промышленности, а также предложил создать совместное производство в Армении с перспективой сбыта продукции на рынках ЕАЭС и Ирана.
Министр Ваган Керобян сообщил также, что с 1 января 2021 года вступит в силу запрет на ввоз товаров турецкого производства на территорию Армении. Он отметил, что в связи с этим китайской стороне для ознакомления будет предоставлен перечень указанной продукции с тем, чтобы китайские компании могли представить свои предложения относительно импорта соответствующей продукции в Армению.
Стороны обсудили также возможности расширения дальнейшего сотрудничества в сфере туризма, подчеркнув необходимость открытия прямых рейсов между двумя странами.
В завершение встречи стороны договорились предпринять конкретные шаги по реализации намеченных программ, а также обменяться информацией по различным вопросам, затронутым в ходе встречи, с целью организации в дальнейшем более предметных обсуждений.