ՀՀ էկոնոմիկայի նորանշանակ նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 2-ին ընդունել է Ավստրիական զարգացման տեխնիկական համագործակցության Հարավային Կովկասի գրասենյակի ղեկավար Ալեքսանդր Քարներին և Երևանում Ավստրիայի դեսպանության տեխնիկական համագործակցության գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Նորա Ալանակյանին։
Հանդիպմանը մասնակցել են էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Տիգրան Գաբրիելյանը։
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը համառոտ ներկայացրել են Ավստրիական զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) հիմնական առաքելությունը, մասնավորապես՝ գործակալության կողմից Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին, քննարկվել են համատեղ նոր ծրագրերի առավել նպատակահարմար ուղղությունները։
Նախարար Վահան Քերոբյանն ընդգծել է ընթացիկ ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու կարևորությունը։
Այնուհետև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Ավստրիական զարգացման գործակալության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր քաղաքականության և օրենսդրական դաշտի մշակման հարցերով փորձագիտական խորհրդատվության և խորհրդատվական աջակցության վերաբերյալ։ Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը և Ավստրիական զարգացման տեխնիկական համագործակցության Հարավային Կովկասի գրասենյակի ղեկավար Ալեքսանդր Քարները։
Հուշագրով նախատեսվում է փորձագիտական և խորհրդատվական աջակցություն տրամադրել Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարությանը գյուղատնտեսության զարգացման քաղաքականության մշակման և օրենսդրական դաշտի բարելավման նպատակով՝ ապահովելով Հայաստանում Կանաչ գյուղատնտեսության զարգացման համար անհրաժեշտ պայմանները։

Новоназначенный министр экономики Армении Ваган Керобян 2 декабря принял руководителя австрийского офиса по техническому сотрудничеству в целях развития на Южном Кавказе Александра Карнера и заместителя руководителя офиса технического сотрудничества посольства Австрии в Ереване Нору Аланакян. Во встрече также приняли участие заместители министра экономики Арман Ходжоян и Тигран Габриелян.
В ходе встречи гости кратко представили основную миссию Австрийского агентства развития, в частности, программы и инициативы, реализуемые агентством в сфере сельского хозяйства Армении. Были затронуты перспективы развития двустороннего сотрудничества, обсуждены наиболее целесообразные направления новых совместных программ.
Министр Ваган Керобян подчеркнул важность совместных шагов для повышения эффективности текущих программ.
Далее заместитель министра экономики Арман Ходжоян и Александр Карнер подписали Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики Республики Армения и Австрийским агентством развития об экспертных консультациях и консультативной поддержке по вопросам разработки политики и законодательной базы.
Меморандум предусматривает оказание экспертной и консультивной помощи Министерству экономики Республики Армения для разработки политики развития сельского хозяйства, совершенствования законодательной базы, обеспечения необходимых условий для развития Зеленого сельского хозяйства в Армении.