ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի համատեղ ջանքերով «Հրազդան» մարզադաշտի հարակից հատվածում օգոստոսի 8-ին վերաբացվել է գյուղատնտեսական մթերքների տոնավաճառը, որը կգործի յուրաքանչյուր շաբաթ և կիրակի օրերին:
Նախկինում տոնավաճառը կազմակերպվում էր Կասյան փողոցին հարող հրապարակում, սակայն քննարկումների արդյունքում առավել նպատակահարմար է համարվել այն կազմակերպել «Հրազդան» մարզադաշտին կից տարածքում։
Տոնավաճառի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Տիգրան Գաբրիելյանը: Փոխնախարարները շրջել են տոնավաճառի տաղավարներով, կատարել գնումներ և զրուցել ֆերմերների հետ, որոնք մայրաքաղաք են ժամանել հանրապետության տարբեր մարզերից և տոնավաճառին ներկայացնում են բացառապես իրենց արտադրանքը:
«Ոմանք մտահոգություն ունեին, որ այստեղի տոնավաճառը արդյունավետ չի գործի, սակայն այսօրվա շրջայցի ընթացքում նկատեցինք, որ դեռ մի քանի ժամ է, ինչ այն մեկնարկել է, սակայն որոշ ֆերմերներ արդեն իսկ ամբողջությամբ իրացրել են իրենց գյուղմթերքը։ Սա ուրախալի ազդակ է, որ շուկան գործարկելու ուղղությամբ մեր բոլոր նպատակները կարծես թե հաջողությամբ են պսակվում», - շրջայցի ընթացքում նշել է Արման Խոջոյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ նախորդ տարիներին նախարարության կողմից տրամադրված այլ անվճար պարագաների հետ մեկտեղ շուկայի աշխատանքներն ապահովելու համար կտրամադրվի 10 մլն դրամի անվճար գույք՝ մոտ 200 վաճառասեղան, 75 վրան և 100 կշեռք, սայլակներ, ինչը լրացուցիչ աջակցություն կլինի տոնավաճառում իրենց գյումթերքը ներկայացնող ֆերմերների համար։
Վերավաճառքի դեպքերը բացառելու նպատակով վաճառողներին կտրամադրվեն նաև անվանական քարտեր, որոնց վրա նշված կլինի, թե նրանք որ մարզից ու համայնքից են։
Ընդգծելով, որ տոնավաճառին կարող են մասնակցել ֆերմերներ ՀՀ բոլոր մարզերից՝ փոխնախարարը նաև հավելել է, որ եթե ցանկացողները շատ լինեն, ստեղծված են բոլոր պայմանները տոնավաճառն ընդարձակելու և այն շուրջ 200 լրացուցիչ վաճառասեղաններով համալրելու համար։
Շուկայի գործունեության ընթացքում անվտանգության ապահովումը և տարածքում հասարակական կարգի պահպանումը վերահսկվելու է ոստիկանության կողմից:
Տոնավաճառին մասնակից բոլոր ֆերմերներին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տրամադրվել են նաև ախտահանիչ նյութեր և դիմակներ։

Свежие сельхозпродукты непосредственно от производителя: сельскохозяйственная ярмарка возобновила работу близ стадиона «Раздан»
10 Август, 2020
Совместными усилиями Министерства экономики РА и мэрии Еревана на территории, прилегающей к стадиону «Раздан», 8-го августа возобновила работу ярмарка сельскохозяйственных продуктов, которая будет действовать каждую субботу и воскресенье.
Ранее сельхозярмарка располагалась на площади, смежной с улицой Касьяна, но в ходе обсуждений было сочтено целесообразным организовать ее на территории возле стадиона «Раздан».
На церемонии открытия ярмарки присутствовали заместители министра экономики Арман Ходжоян и Тигран Габриелян. Они осмотрели павильоны, сделали покупки и пообщались с фермерами, которые прибыли в столицу из разных областей республики.
«Некоторые выражали беспокойство тем, что здесь ярмарка будет действовать не столь эффективно, однако в ходе сегодняшнего осмотра мы заметили, что, спустя несколько часов после ее открытия, часть фермеров уже полностью реализовали свою продукцию», - отметил заместитель министра экономики Арман Ходжоян.
Он также сообщил, что наряду с бесплатным инвентарем, предоставленным министерством в предыдущие годы, для обеспечения работы рынка будут бесплатно выделены необходимые принадлежности на 10 млн. драмов – около 200 прилавков, 75 палаток и 100 весов, тележек, –  что станет дополнительной поддержкой для фермеров, которые представляют  собственную сельхозпродукцию на ярмарке.
Во избежание случаев перепродажи продавцам предоставлены также индивидуальные карты, на которых указана информация о том, какую область и общину они представляют.
Подчеркнув, что в ярмарке могут принимать участие фермеры из всех областей Армении, замминистра добавил, что в случае увеличения числа желающих, созданы все условия для расширения торговой территории и размещения примерно 200 дополнительных прилавков.
За безопасностью в период действия ярмарки и соблюдением общественного порядка будут следить представители полиции.