Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է գինի և կոնյակ արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներին՝ ճգնաժամային իրավիճակի հետևանքով խաղողի մթերման գործընթացում կառավարության աջակցության գործիքակազմը քննարկելու համար:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է խաղողի մթերումն անխափան կազմակերպելու նպատակով կառավարության կողմից արտոնյալ պայմաններով վարկային միջոցների տրամադրման գործիքը և դրա շրջանակում նախատեսվող մեխանիզմները:
Ընկերությունների ներկայացուցիչները կարևորել են կառավարության օժանդակությունը և շնորհակալություն հայտնել ոլորտին ցուցաբերվող ուշադրության համար՝ ընդգծելով, որ այս պայմաններում մթերումը կիրականացվի անհրաժեշտ ծավալներով:
Վարչապետ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարել է առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ շարունակել ինտենսիվ քննարկումները՝ աջակցության մեխանիզմները հստակեցնելու և կառավարության որոշման նախագիծ պատրաստելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արտադրանքի իրացման ծավալների, արտահանման, շուկաների դիվեսիֆիկացման հետ կապված խնդիրներին: Այս ուղղություններով ևս վարչապետը պատասխանատուներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:

Prime Minister Nikol Pashinyan today hosted representatives of wine and brandy making companies to discuss a set of private sector assistance mechanisms during the crisis-affected grapes harvesting season.
Minister of Economy Tigran Khachatryan presented the government’s preferential credit granting facility and the relevant mechanisms. The private sector representatives made a point of being backed by the government during the procurement process and thanked the Premier for the attention paid to the sphere, which will allow grapes to be harvested in a timely manner and in the required volumes.
Prime Minister Pashinyan instructed the Minister of Economy to follow up the ongoing discussions with the stakeholders during the coming week in order to finalize the assistance mechanisms and prepare a draft government decision.
Issues related to the sales and exports of products and market diversification were touched upon during the meeting. The Premier gave relevant instructions to responsible government officials.