Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է գինի և կոնյակ արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներին՝ ճգնաժամային իրավիճակի հետևանքով խաղողի մթերման գործընթացում կառավարության աջակցության գործիքակազմը քննարկելու համար:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է խաղողի մթերումն անխափան կազմակերպելու նպատակով կառավարության կողմից արտոնյալ պայմաններով վարկային միջոցների տրամադրման գործիքը և դրա շրջանակում նախատեսվող մեխանիզմները:
Ընկերությունների ներկայացուցիչները կարևորել են կառավարության օժանդակությունը և շնորհակալություն հայտնել ոլորտին ցուցաբերվող ուշադրության համար՝ ընդգծելով, որ այս պայմաններում մթերումը կիրականացվի անհրաժեշտ ծավալներով:
Վարչապետ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարել է առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ շարունակել ինտենսիվ քննարկումները՝ աջակցության մեխանիզմները հստակեցնելու և կառավարության որոշման նախագիծ պատրաստելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արտադրանքի իրացման ծավալների, արտահանման, շուկաների դիվեսիֆիկացման հետ կապված խնդիրներին: Այս ուղղություններով ևս վարչապետը պատասխանատուներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:

Под председательством премьер-министра обсуждены механизмы помощи частному сектору в процессе заготовки винограда
04 Август, 2020
Премьер-министр Никол Пашинян принял представителей винодельческих и коньячных компаний для обсуждения инструментария помощи правительства в процессе заготовки винограда в условиях кризиса.
Министр экономики Тигран Хачатрян представил инструмент предоставления правительством кредитов на льготных условиях для бесперебойной организации закупок винограда, а также предусмотренные в его рамках механизмы.
Представители компаний подчеркнули важность поддержки правительства и поблагодарили за внимание к сфере, подчеркнув, что в этих условиях заготовка винограда будет осуществляться в необходимых объемах.
Премьер-министр Пашинян поручил министру экономики продолжить интенсивное обсуждение с представителями сферы в течение ближайшей недели, чтобы уточнить механизмы поддержки и подготовить проект решения правительства.
В ходе встречи были также затронуты вопросы, связанные с реализацией и экспортом продукции и диверсификацией рынка. Премьер-министр дал соответствующие поручения ответственным лицам в этих направлениях.