Տոհմային տավարաբուծական նոր ֆերմա Ջերմուկում. Տիգրան Խաչատրյանն այցելել է «Երեմյան Փրոջեքթսի» ֆերմա
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար  Տիգրան Խաչատրյանն ու փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանն այցելել են «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության՝ Ջերմուկի տարածաշրջանում գործող տոհմային տավարաբուծական ֆերմա՝ ծանոթանալու արտադրության գործընթացին և ծրագրերին։
Նախարարն ու փոխնախարարը շրջայց են կատարել անասնապահական համալիրի կաթնատու և մսատու կովերի ֆերմաներ, որտեղ պահվում և բուծվում են մաքրացեղ անգուս, ֆլեկվի և հոլշտեյն տոհմային բարձրարժեք գենետիկայով խոշոր եղջերավոր կենդանիներ, ծանոթացել կենդանիների բարեկեցության, խնամքի, կերակրման, վերարտադրության պայմաններին, «Yeremyan Products» ապրանքանիշի կաթի, կաթնամթերքի և մսամթերքի արտադրության գործընթացին:
Ընկերության մասնագետները նախարարին ներկայացրել են բարձրորակ կաթի արտադրության ողջ գործընթացը՝ նշելով, որ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գործունեության հիմքում «Սերմից՝ սեղան» (From seed to table) հայեցակարգն է, որի միջոցով ընկերությունը վերահսկում է մթերքի արտադրության ամբողջ ցիկլը՝ սկսած կենդանիների ներմուծումից, կերի մշակումից մինչև արտադրություն և մատակարարում: Հայեցակարգի կարևոր մաս է կազմում ֆերմայի կենդանիների կերակրման գործընթացը:
Նախարարին ներկայացվել է նաև, որ ֆերմայում իրականացվում է մեքենայացված կիթ. կովերի մաքուր, ախտազերծված կաթն անմիջապես խողովակներով հոսում է դեպի փակ սառնարան՝ այդպիսով զերծ մնալով արտաքին միջավայրի հետ շփումից և պահպանելով համային ու հոտային որակական հատկանիշները: Համապատասխան ջերմաստիճանը պահպանելով` հատուկ մեքենայով կաթը տեղափոխվում է «Արցախ» խոհանոց-գործարանի կաթի վերամշակման արտադրամաս, որտեղ անցնում է անհրաժեշտ մշակումները՝ պաստերիզացումից մինչև փաթեթավորում:
Մասնագետները նշել են, որ կաթի որակի ապահովման գործում մեծ դեր ունի կենդանիների  կերակրման գործոնը. հիդրոպոնիկ համակարգով աճեցված  թարմ կանաչ  կերի և առվույտի վիտամիններով ու ֆերմենտներով հարուստ խառնուրդը հատուկ կերախոհանոցում վերամշակում անցնելուց հետո մատակարարվում է կենդանիներին: Ֆերմայում ավտոմատացված է նաև կերի բաժանումն ու կերակրման գործընթացը:
Շրջայցի ընթացքում Տիգրան Խաչատրյանը «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի հետ քննարկել է մի շարք հարցեր, որոնք առնչվում են գյուղատնտեսության ոլորտում ընկերության ներդրումային ծրագրերին, ֆերմերային տնտեսությունների նախագծերի զարգացման հեռանկարներին և ընկերության արտադրական հզորությունների ավելացմանը:
Դավիթ Երեմյանը նախարարի հետ զրույցում նշել է, որ հատկապես այս ժամանակահատվածում կարևոր է զարկ տալ գյուղատնտեսական ծրագրերին և գործարարների ուշադրությունը հրավիրել այս հեռանկարային ոլորտի վրա։ «Ընդհանուր առմամբ այս ծրագրի համար 7-8 մլն դոլարի ներդրում  է պահանջվել, որից 600,000 դոլարը պետական սուբսիդավորում է։ 2018-2019 թթ. գյուղատնտեսության ոլորտում այս ներդրումների իրականացման շնորհիվ մեկնարկեցինք ֆերմերային տնտեսությունների 2 խոշոր նախագիծ՝ գործարկեցինք խոզաբուծական և տոհմային տավարաբուծական ֆերմաները: Ձեռք բերեցինք մաքրացեղ խոշոր եղջերավոր կենդանիներ և սկսեցինք կաթի և կաթնամթերքի արտադրությունը: Ներկա պայմաններում գործարարների համար ավելի խելամիտ է ներուժն ուղղել դեպի  հեռանկարային և զարգացման տեսլական ունեցող ոլորտներ, և այս տեսանկյունից ավելի եմ կարևորում հատկապես գյուղատնտեսության զարգացումն ու օրինակելի ֆերմերային տնտեսություններ հիմնելը: Մենք ունենք այս ճյուղը թռիչքաձև զարգացնելու բոլոր հնարավորությունները՝ շնորհիվ ներդրված ճիշտ կառավարման համակարգի ու բիզնես տեսլականի»․ - ասել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրենը:
Նախարար Տիգրան Խաչատրյանն, ամփոփելով այցն, ընդգծել է․ «Մենք միշտ խոսում ենք այն մասին, որ մրցունակությունն առաջին հերթին արտադրողականություն է և առանց արտադրողականության շահութաբեր գործունեություն վարել հնարավոր չէ: Սա հենց այն օրինակն է, երբ այդ բոլոր հարցերը համատեղված են: Այս օրինակը պետք է շատ դեպքերում հասանելի լինի այն տնտեսությունների համար, որոնք ցանկանում են նույն ճանապարհն անցնել։ Կարևոր է, որ տնտեսությունը նախատեսում է առաջիկա ամիսների իր գործունեության ընթացքում առաջարկել նաև տոհմային կենդանիներ, ինչը իրական հնարավորություն կդառնա այն տնտեսությունների համար, որոնք․ առավելությունները տեսնելով և գնահատելով, մտադիր են իրենց տնտեսությունները վարել: Իսկ մենք մեր ծրագրերով շարունակում ենք աջակցել նաև տոհմային անասնաբուծությանը, խոշոր եղջերավոր կենդանիների դեպքում վարկավորել արտոնյալ վարկերով` կիրառելով այս տարվա ընթացքում 0 տոկոս տոկոսադրույքը:
Փոխնախարար Տիգրան Գաբրիելյանը, կիսվելով այցի տպավորություններով, նշել է, որ ուրախ է արձանագրել, որ այս տնտեսությունը նաև ակտիվ համագործակցում է պետական օժանդակության ծրագրերով և արդեն իսկ ունի արդյունքներ․ 207 գլուխ տոհմային մաքրացեղ կենդանիներ են ներկրվել տնտեսություն, որից 175 գլուխ ֆլեկվի ցեղատեսակի և 33 գլուխ անգուս ցեղատեսակի։ Փոխնախարարի խոսքով՝ այսօր իրենք համոզվեցին, որ ֆերմայում տեղայնացված է և կիրառվում է միջազգային լավագույն փորձը: Տիգրան Գաբրիելյանը նաև ընդգծել է ընկերության առավելություններից մեկը՝ ֆերմայի կթի սրահում իրականացվող մեքենայացված կիթը, ինչը որակյալ կաթի արտադրության համար հիմնական երաշխիքն է:

Министр экономики РА Тигран Хачатрян и заместитель министра Тигран Габриелян посетили действующую в Джермукском регионе племенную скотоводческую ферму «Еремян Проджектс» для ознакомления с производственным процессом и программами.
Министр и его заместитель посетили фермы молочных и мясных пород коров животноводческого комплекса, где содержат и разводят крупных рогатых животных чистокровных пород ангус, флекви и голштин и ознакомились с условиями содержания, ухода, кормления, разведения животных, производства молока, молочных и мясных продуктов бренда «Yeremyan Products».
Специалисты компании представили министру весь процесс производства высококачественного молока, отметив, что деятельность компании «Еремян Проджектс» основана на концепции «От семени до стола» (From seed to table), посредством которой компания контролирует весь цикл производства продуктов питания - от импорта животных и обработки кормов до производства и осуществления поставок. Важной частью концепции является кормление животных на ферме.
Они также сообщили, что на ферме внедрена механизированная дойка: чистое, стерилизованное молоко поступает непосредственно через трубки в закрытую холодильную установку, что позволяет избежать контакта с внешней средой и сохранять вкусовые качества. Сохраняя соответствующую температуру, молоко транспортируется специальной машиной на молокоперерабатывающий цех предприятия «Арцах», где проходит необходимую обработку - от пастеризации до упаковки.
Специалисты отметили, что в обеспечении высокого качества молока важное значение имеет фактор кормления животных. богатая витаминами и ферментами смесь выращенного гидропоническим методом свежего зеленого корма и люцерны подается животным после обработки на специальной кормокухне. На ферме автоматизированы также распределение корма и процесс кормления.
В ходе визита Тигран Хачатрян и генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян обсудили ряд вопросов, связанных с инвестиционными программами компании в области сельского хозяйства, перспективами развития фермерских проектов и увеличением производственных мощностей компании.
В беседе с министром Давид Еремян отметил, что в этот период особенно важна активизация сельскохозяйственных программ и привлечение внимания бизнесменов к этой перспективной сфере. «В целом, в эту программу потребовалось инвестировать 7-8 млн долларов, из которых 600 тысяч долларов составили государственные субсидии. Благодаря реализации этих инвестиций в области сельского хозяйства в 2018-2019 гг. мы запустили два крупных проекта фермерских хозяйств: были задействованы свиноводческая и племенная скотоводческая фермы. Были приобретены чистокровные крупные рогатые животные и начато производство молока и молочных продуктов. В нынешних условиях предпринимателям целесообразнее направить потенциал на сферы, имеющие перспективы развития, и с этой точки зрения я придаю большее значение развитию сельского хозяйства и созданию образцовых ферм. У нас имеются все возможности для развития этой отрасли благодаря правильной системе управления и делового подхода», - отметил генеральный директор компании «Еремян Проджектс».
Подводя итоги визита, министр Тигран Хачатрян подчеркнул․ «Мы всегда отмечаем, что конкурентоспособность прежде всего заключается в производительности, без которой невозможно осуществлять прибыльную деятельность. Во многих случаях пример этой копании должен быть доступен для тех ферм, которые имеют намерение пройти по тому же пути. Кроме того, эта компания в ближайшие месяцы планирует вынести на продажу племенных животных, что создаст реальные возможности для развития тех ферм, которые намерены вести управление своими хозяйствами, используя эту возможность. А мы посредством наших программ продолжим поддерживать племенное скотоводство и кредитовать приобретение крупных рогатых животных по льготным кредитам, применяя в этом году процентную ставку в 0%.
Представляя итоги визита, заместитель министра Тигран Габриелян с удовлетворением отметил, что в результате активного сотрудничества в рамках программ государственной поддержки компания импортировала 207 голов племенных чистопородных животных, в том числе 175 голов - породы флекви и 33 - породы ангус. По словам замминистра, данный визит еще раз подтвердил, что компания в своей деятельности использует лучший международный опыт. Тигран Габриелян также подчеркнул одно из преимуществ компании – механизированную дойку коров, выполняемую в доильном зале фермы, что является основным гарантом производства качественного молока.