Հունիսի 15-ին տեղի է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հանդիպումը՝ տեսկապի ձևաչափով:
Հանդիպմանը մասնակցել է էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
Կողմերը քննարկել են նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով առաջացած մարտահրավերները և դրանց դիմակայելու հնարավորությունները, կարծիքներ փոխանակել ստեղծված իրավիճակում տնտեսական խնդիրների լուծման և Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ԵՄ կողմից աջակցության շրջանակներում քննարկվող տեխնիկական և բյուջետային աջակցության ծրագրերին, ընդգծվեցլ է ՓՄՁ-ների խնդիրների լուծմանն ուղղությամբ աջակցության ծրագրերի, զբոսաշրջության զարգացման կարիքներին ուղղված ծրագրերի, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և այլ ենթակառոուցվածքների աջակցությանն ուղղված ծրագրերի կարևորությունը:
Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կարող են հաղթահարել ներկա մարտահրավերները, տնտեսության, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում համավարակի հետևանքներով պայմանավորված դժվարությունները։

Armenia economy minister, EU Ambassador discuss opportunities for expansion of cooperation
Minister of Economy of Armenia Tigran Khachatryan today had a meeting with Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin via a video call.
The parties discussed the challenges that have emerged as a result of the coronavirus pandemic and the opportunities to resist them and exchanged views on the solution to economic issues and opportunities for expansion of the cooperation between Armenia and the European Union during the created situation.
They also touched upon the technical and budget support programs being considered within the scope of EU support and highlighted the importance of programs aimed at supporting the solutions to the problems of small and medium-sized enterprises, programs targeted at the needs for growth of tourism, as well as programs for support to the development of agriculture and other infrastructures.