Հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման և հաշվառման ծրագիրը
11 Հունիսի, 2020
Հունիսի 11-ին կառավարության նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում խոշոր եղջերավոր կենդանիների համարակալման և հաշվառման ծրագիրը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ ծրագրի նպատակն է հանրապետությունում ներդնել և գործարկել խոշոր եղջերավոր կենդանիների համատարած համարակալման և հաշվառման համակարգ, որը հանդիսանալով հանրապետությունում առկա ԽԵԿ-ի գլխաքանակի, տեղաբաշխվածության և շարժի, դրանց նկատմամբ իրականացված անասնաբուժական պարտադիր միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվական հարթակ, հնարավորություն կընձեռի զգալիորեն բարելավել կենդանիների, կենդանիների և մարդկանց համար ընդհանուր հիվանդությունների վերահսկման և տարածման կանխարգելման, ինչպես նաև կենդանական ծագման սննդամթերքի անվտանգության մակարդակը։
«Ծրագրով նախատեսվում է առկա խոշոր եղջերավոր կենդանիների հաշվառման տեղեկատվական էլեկտրոնային բազայի ստեղծում և տվյալների պահպանում, որի մեկնարկը տրվելու է այս տարվա սեպտեմբեր ամսին և պայմանավորված տավարաբուծության վարման տեխնոլոգիական գործընթացներով ու տեխնիկատնտեսական պատճառներով՝ լինելու է շարունակական բնույթի», - նշել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարի խոսքով՝ մեկնարկային տարում կհամարակալվի և կհաշվառվի Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում առկա շուրջ 800 հազար գլուխ ԽԵԿ, ինչի համար անհրաժեշտ է ձեռք բերել ընդհանուր առմամբ 1,6 մլն հատ ականջապիտակ, իսկ հաջորդ տարիներին կհաշվառվի տարեկան շուրջ 245 հազար գլուխ ԽԵԿ:
Ծրագիրը բաղկացած է լինելու երկու բաղադրիչներից՝ համակարգի գործարկման համար անհրաժեշտ պարագաների ձեռքբերում և ծառայությունների մատուցում, որը վերաբերում է համարակալման բուն գործընթացին և տվյալների թվայնացմանը: ԽԵԿ համարակալման դաշտային աշխատանքների կազմակերպման, դրանց հաշվառման և տվյալների թվայնացման աշխատանքները համակարգվելու և իրականացվելու են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության
«Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջոցով:
Ծրագիրը կնպաստի ԽԵԿ համարակալման և հաշվառման ինստիտուի կայացմանը, նախիրներում ըստ սեռահասակային կազմի ԽԵԿ-ի գլխաքանակի վերաբերյալ ստույգ տեղեկատվական բազայի առկայությանը, հանրապետության ողջ տարածքով ԽԵԿ-ի տեղաշարժի վերահսկմանը և հետագծելիության բարելավմանը, կայուն հակաանասնահամաճարակային իրավիճակի ապահովմանը, սննդամթերքի անվտանգության և հանրային առողջության մակարդակի բարձացմանը գյուղատնտեսական այլ կենդանիների համար վարչական ռեգիստրի նախադեպի ու հանրապետությունում գյուղատնտեսական կենդանիների ապահովագրության ինստիտուտի կայացման նախադրյալների ստեղծմանը։

Утверждена программа нумерации и учета крупного рогатого скота в Республике Армения
В ходе заседания правительства 11-го июня была утверждена программа нумерации и учета крупного рогатого скота (КРС) в Республике Армения.
Министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что целью программы является внедрение в республике системы повсеместной нумерации и учета скота, которая станет информационной платформой о количестве, месторасположении и перемещении поголовья, о проводимых обязательных ветеринарных мероприятиях, тем самым позволив значительно повысить уровень контроля над болезнями животных, предотвращения их возможного распространения, а также обеспечить безопасность продуктов питания животного происхождения.
«Программа предусматривает создание электронной базы данных для учета и хранения данных крупного рогатого скота, старт которой будет дан с сентября этого года. В связи с технологическими процессами животноводства программа будет носить продолжительный характер», - сообщил Тигран Хачатрян.
По словам министра, в течение первого года реализации программы в Армении будет зарегистрировано и пронумеровано около 800 тысяч голов КРС, в связи с чем в текущем году необходимо будет приобрести 1,6 млн, а в последующие годы – около 245 тыс. ушных бирок ежегодно.
Программа будет состоять из двух компонентов: приобретение необходимого оборудования и предоставление услуг для внедрения системы, связанных непосредственно с процессом нумерации и оцифровки данных. Организацию и координацию полевых работ по нумерации, учету и оцифровке данных КРС будет осуществлять ГНКО «Центр сельскохозяйственных услуг» Министерства экономики Республики Армения.
Программа нацелена на внедрение института нумерации и регистрации КРС, создание точной базы данных об их количестве в стаде в соответствии с полом и возрастом, контроль над их перемещением по стране, улучшение отслеживаемости животных, обеспечение стабильной противоэпидемической ситуации, повышение уровня безопасности пищевых продуктов и здоровья населения. Программа станет предпосылкой для создания административного регистра других сельскохозяйственных животных и внедрения института страхования сельхозживотных в стране.