Տեքստիլի արտադրության հայկական առաջատարները մասնակցում են «CPM 2020 – Collection Premiere Moscow» ցուցահանդեսին
27 Փետրվարի, 2020
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում մեկնարկել է «CPM 2020 – Collection Premiere» խորագրով քառօրյա ցուցահանդեսը, որին մասնակցում են ոլորտի առաջատար հայկական 15 ընկերություններ։
Ցուցահանդեսը համարվում է Ռուսաստանում և Արևելյան Եվրոպայում տարվա ընթացքում կազմակերպվող ոլորտի առանցքային միջոցառումներից մեկը, որին մասնակցող 30 երկրներից տարբեր ընկերություններ ավելի քան 1700 հավաքածուներ են ցուցադրում և փոխգործակցության եզրեր որոնում սպառման շուկաների գործընկերների հետ։  Ակնկալվում է, որ ցուցահանդեսը կունենա ավելի քան 22000 հազար մասնագիտացված այցելուներ։
Ցուցահանդեսին ՀՀ պատվիրակության մասնակցությունը համակարգող «Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արամ Նավասարդյանը, նախանշելով ցուցահանդեսին մասնակցության ակնկալիքները, նշել է․ «Շատ ուրախ ենք տեսնել ոլորտի այս կարևորագույն միջոցառմանը հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչներին, որոնք իրենց ինքնատիպ արտադրանքով յուրահատուկ տեղ են զբաղեցնում տարածաշրջանի այս առանցքային շուկայում։ Ակնկալում ենք, որ մասնակից ընկերությունները կընդլայնեն համագործակցությունը ավանդական գործընկերների հետ, ինչպես նաև կստեղծեն նոր կապեր թիրախային շուկաների գործընկերների հետ»։
Ցուցահանդեսի հայկական տաղավարում շրջայց է կատարել Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը։
Հայկական ընկերությունների մասնակցությանն օժանդակություն է ցուցաբերել նաև ՄԱԱԶԿ-ի կողմից իրականացվող «Հայաստանի արտահանման ուղղվածություն ունեցող ճյուղերի մրցունակության բարձրացում արդիականացման և շուկան մատչելի դարձնելու միջոցով» ծրագիրն իր 5900BC հագուստի ապրանքանիշով։
Ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ միջոցառումների իրականացման պետական աջակցության 2019 թ․-ի ծրագրի» շրջանակում։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթի արդյունքում ծրագրի իրականացումն ապահովում է «Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն։

Лидеры текстильной промышленности Армении участвуют в выставке «CPM 2020 - Collection Premiere Moscow»
27 Февраль, 2020
В столице России Москве 24-го февраля стартовала четырехдневная выставка под названием «CPM 2020 - Collection Premiere», в которой приняли участие 15 ведущих компаний из Армении.
Выставка считается одним из ключевых мероприятий, организуемых в России и Восточной Европе в течение года. Участвующие в ней компании из 30-и стран демонстрируют более 1700 коллекций и ищут грани сотрудничества с партнерами по рынкам потребления. Ожидается, что выставку посетят более 22 000 специалистов.
Арам Навасардян, председатель общественной организации «Армянская ассоциация маркетинга», координирующей участие делегации Армении в выставке, обозначив ожидания от участия в выставке, отметил: «Мы очень рады видеть на этом важнейшем мероприятии представителей армянской делегации, которые своей самобытной продукцией занимают особое место на этом ключевом рынке региона. Мы ожидаем, что компании-участники расширят сотрудничество с традиционными партнерами, а также установят новые связи с партнерами по целевым рынкам».
Армянский павильон на выставке посетил Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Российской Федерации Вардан Тоганян.
Участию армянских компаний в выставке содействивала также Программа развития ООН (ПРООН) «Повышение конкурентоспособности экспортоориентированных секторов Армении посредством модернизации и обеспечения доступности рынка» с ее брендом одежды 5900BC.
Участие армянских компаний в выставке организовано в рамках Программы государственной поддержки 2019 года по реализации мероптиятий, предусмотренных Стратегией экспортоориентированной промышленной политики Республики Армения․ По итогам конкурса, объявленного Министерством экономики Республики Армения, реализацию программы обеспечивает общественная организация «Армянская ассоциация маркетинга».