Տիգրան Գաբրիելյանը կազմակերպել էր քննարկում` նվիրված ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքներին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը փետրվարի 26-ին կազմակերպել էր հանդիպում, որի հիմնական նպատակն էր քննարկել ոռոգման սեզոնի մեկնարկին ընդառաջ առկա խնդիրներն, ինչպես նաև գերնորմատիվային հողատարածքներում ոռոգման խնդրի լուծման հնարավոր ուղիները: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ՏԿԵՆ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ոռոգման և կոլեկտորադրենաժային համակարգերի վարչության պետ Կարեն Դաղբաշյանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Ջրային ռեսուրսների կառավարման ամբիոնի վարիչ Գուրգեն Եղիազարյանը, «Շենիկ» ջրօգտագործողների ընկերության գործադիր տնօրեն Սամվել Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մի շարք ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման մասնակիցները փաստել են, որ երբեմն ֆերմերների կողմից ոռոգման աշխատանքները սխալ կազմակերպելու և իրականացնելու պատճառով  տեղի է ունենում ջրի կրկնակի կորուստ և անհրաժեշտություն կա ուղղորդել նրանց այս հարցում: Այս համատեքստում կարևորվել է հատկապես ՀՀ ԷՆ Գյուղատնտեսական խորհրդատվության, նորարարությունների և մոնիթորինգի վարչության խորհրդատուների տեղեկատվական աջակցությունը ֆերմերներին:
Գուրգեն Եղիազարյանն առաջարկել է շահագրգիռ պետական մարմինների հետ սերտ համագործակցությամբ ուսումնասիրել հանրապետության տարբեր մարզերի ոռոգման համակարգում առկա խնդիրներն ու ֆերմերներին տրամադրել համապատասխան տեխնոլոգիական լուծումներ: Նրա կարծիքով՝ պետք է ոռոգման համակարգում մշակել որոշակի քաղաքականություն՝ գյուղացուն անպայմանորեն ներգրավելով այդ աշխատանքների մեջ։
Ներկաները գերնորմատիվային հողերի ոռոգման խնդիրը լուծելու տարբեր ուղիներ առաջ քաշեցին։ Միաժամանակ ընդգծվեց, որ այս գործընթացում կարևոր է հաշվի առնել տվյալ հողի ջրաֆիզիկական հատկությունները։
Քննարկման մասնակիցները համակարծիք էին, որ ոռոգման համակարգի բարելավումը կնպաստի ոչ միայն ջրային ռեսուրսների խնայողությանը, այլև բերքատվության բարձրացմանը։
Նախարարի տեղակալը առաջարկել է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ, գտնել համագործակցության եզրեր՝ տվյալ խնդրին գործնական լուծում տալու նպատակով, կազմել խնդրի լուծման առաջարկների փաթեթներ և ներկայացնել նախարարություն։

Тигран Габриелян провел обсуждение, посвященное подготовке к оросительному сезону
Заместитель министра экономики РА Тигран Габриелян 26 февраля провел встречу для обсуждения вопросов, связанных с началом оросительного сезона, а также возможных путей решения проблем орошения сверхнормативных земель. Во встрече также принимали участие начальник управления оросительных и коллекторно-дренажных систем Водного комитета МТУИ РА Карен Дагбашян, заведующий кафедрой Управления водными ресурсами Национального аграрного университета Армении Гурген Егиазарян, исполнительный директор Ассоциации водопользователей «Шеник» Самвел Саркисян, представители ряда подразделений Министерства экономики РА.
По словам участников встречи, в результате неправильной организации и проведения ирригационных работ фермерами нередко происходит двойная потеря воды, поэтому имеется необходимость содействия им в этом вопросе. В этом контексте была особо подчеркнута важность информационной поддержки консультантов Департамента сельскохозяйственного консультирования, инноваций и мониторинга Министерства экономики РА.
Гурген Егиазарян предложил при тесном сотрудничестве с заинтересованными государственными органами изучить проблемы ирригационной системы в различных регионах республики и предоставить фермерам соответствующие технологические решения. По его мнению, в ирригационной системе при обязательном участии фермеров должна быть выработана определенная политика.
В ходе обсуждения были выдвинуты различные способы решения проблем орошения сверхнормативных земель. В то же время было подчеркнуто, что в этом процессе важно учитывать гидрофизические свойства почвы.
Участники обсуждения выразили единое мнение относительно того, что улучшение ирригационной системы поспособствует не только сохранению водных ресурсов, но и повышению урожайности.
Заместитель министра предложил принять необходимые меры, найти грани сотрудничества для практического решения данной проблемы, подготовить и представить в министерство предложения по ее решению.