Քննարկվել են Հայաստանը գերմանացի ներդրողների համար գրավիչ դարձնելու հնարավորությունները.Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում ԳԴՀ դեսպանին
31 Հունվարի, 2020
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին և «Բեռլին էկոնոմիկսի» տնօրեն Ռիկարդո Գիուչիին։
Նախարարը, ողջունելով հյուրերին, նշել է․ «Վերջին ամիսների աշխատանքը  ցույց է տալիս, որ ունենք արձանագրված հաջողություններ և շատ կարևոր առաջիկա անելիքներ։ Շնորհակալ եմ համատեղ գրանցված արդյունքների համար»։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար՝ նշելով․ «Մեր այսօրվա հանդիպման նպատակը արդյունավետ համագործակցության շարունակականության ապահովումն է։ Ուրախալի իրողություն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից Ներդրողների աջակցման կենտրոնի ստեղծումը, ինչը կդյուրացնի թե՛ օտարերկրյա ներդրողների հետ աշխատանքն առհասարակ, և թե՛ «Բեռլին էկոնոմիկսի» հետ համագործակցության ձևաչափն ու նրանց կողմից տրվող աջակցությունը։ Որախ կլինենք նաև այսօր քննարկել մեր հետագա փոխգործակցությունը․ Ձեր գնահատականը կարևոր է մեզ համար` կողմնորոշվելու, թե որ կարիքներին կարող է ուղղվել ԳԴՀ կառավարության կողմից տրվող խորհրդատվական աջակցությունը»։
Նախարար Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել ուղիղ աջակցության պատրաստակամության համար և նշել, որ արդյունավետ կլինի այնպես ուղղել այդ աջակցությունը, որ Ներդրողների աջակցման կենտրոնը ճիշտ և պատշաճ արձագանքի Հայաստանում ներկայացված գերմանական ներդրողների կարիքներին: Նախարարը կարևորել է Հայաստանում առկա ներդրումային հնարավորությունների ճիշտ ձևակերպումը գերմանացի ներդրողների համար։
Կողմերը պայմանավորվել են վեր հանել մի քանի ոլորտներ, որոնք ներկայումս առավել հետաքրքիր են գերմանացի գործարարներին ներդրումներ կատարելու տեսանկյունից, ինչպես նաև ձևակերպել դրանց վերաբերյալ առավել մանրամասն առաջարկներ։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև ընթացիկ տարվա աշնանը հայ-գերմանական գործարար համաժողովի անցկացման հնարավությունները և կազմակերպչական մանրամասներ։
«Բեռլին էկոնոմիկսի» տնօրեն Ռիկարդո Գիուչին իր խոսքում նշել է․«Մենք արդյունավետ համագործակցություն ենք հաստատել Էկոնոմիկայի նախարարության և Ներդրողների աջակցման կենտրոնի հետ և ընթացիկ աջակցություն ենք ցուցաբերում հայկական կողմին գործարար համաժողովի կազմակերպման և այլ անհրաժեշտ հարցերում։ Ուրախ ենք համագործակցել նախարարության հետ նաև տնտեսական հետազոտությունների ոլորտում։ Աշխատանքներ ենք իրականացնում առաջանցիկ  ցուցանիշների համակարգի ձևավորման ուղղությամբ»։
Տիգրան Խաչատրյանը շեշտել է, որ համագործակցության օրակարգի կարևոր կետերից մեկը հենց հետազոտական ուղղությունն է։ Կողմերը քննարկել են համակարգի ներդրմանն առնչվող հարցերի շրջանակ։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է անհրաժեշտ կարողությունների զարգացումը և գիտելիքների ստացումը, գերմանական կողմը վերահաստատել է այս ուղղությամբ շարունակական աջակցության պատրաստակամությունը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև հատուկ արդյունաբերական գոտիների նշանակության և այդ ոլորտում պետական քաղաքականության ուսումնասիրությունների հարցին։
Հանդիպման ավարտին նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հավաստիացրել է հյուրերին, որ աշխատանքները կիրականացվեն այնպես, որպեսզի նախարարությանը հասցեագրված աջակցությունն ու ջանքերը  օգտագործվեն ամենաարդյունավետ ձևով։

Министр экономики РА и посол Германии в Армении обсудили возможности повышения привлекательности Армении для немецких инвесторов
31 Январь, 2020
Министр экономики РА Тигран Хачатрян принял Чрезвычайного и полномочного посла Германии в Армении Михаэля Йоханнеса Банцхафа и директора “Berlin Economics” Рикардо Гиуччи.
Министр Хачатрян, приветствовав гостей, отметил: «Проведенная за последние месяцы работа показала, что у нас имеются определенные успехи и нам еще предстоят очень важные дела. Благодарю за достигнутые совместными усилиями результаты».
Посол Германии поблагодарил министра за прием, отметив: «Целью нашей сегодняшней встречи является обеспечение непрерывности эффективного сотрудничества. Создание Министерством экономики Республики Армения Центра поддержки инвестиций - хорошая новость. Это облегчит в целом работу с иностранными инвесторами, конкретизитуется также формат сотрудничества с “Berlin Economics”  и предоставляемой с их стороны поддержки. Мы будем рады обсудить сегодня наше дальнейшее сотрудничество. Ваша оценка важна для нас для определения направлений консультативной поддержки со стороны Правительства Германии».
Тигран Хачатрян выразил благодарность за готовность оказания прямой поддержки и отметил, что было бы целесообразно направить это содействие  на то, чтобы Центр поддержки инвесторов мог надлежащим образом реагировать на потребности немецких инвесторов в Армении. Министр подчеркнул важность правильного представления немецким инвесторам имеющихся в Армении инвестиционных возможностей.
Стороны договорились выделить несколько сфер, которые в настоящее время представляют наибольший интерес для немецких бизнесменов с точки зрения привлечения инвестиций, а также сформулировать наиболее подробные предложения по ним.
Участники встречи обсудили также возможности и организационные детали проведения осенью текущего года армяно-германского бизнес-форума.
Директор “Berlin Economics”  Рикардо Гуччи в свою очередь сказал: «Мы установили плодотворное сотрудничество с Министерством экономики и Центром поддержки инвесторов и оказываем постоянную помощь армянской стороне в организации бизнес-форума и в других необходимых вопросах. Мы рады сотрудничеству с министерством и в области экономических исследований. Мы работаем над разработкой системы опережающих показателей».
Тигран Хачатрян подчеркнул, что одним из важных пунктов сотрудничества является именно направление исследований. Стороны обсудили ряд вопросов, связанных с внедрением системы.
В ходе встречи была подчеркнута важность развития необходимого потенциала и приобретения знаний, немецкая сторона подтвердила свою готовность оказывать постоянную поддержку в этом направлении.
Стороны обсудили также значение особых промышленных зон и вопросы изучения государственной политики в данной сфере.
В конце встречи министр Тигран Хачатрян заверил гостей, что работы будут выполнены таким образом, чтобы оказанная министерству поддержка и направленные усилия были реализованы наиболее эффективно.