Տիգրան Խաչատրյանը և ՏՀԶԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը քննարկել են Հայաստանի ներդրումային դաշտի ուսումնասիրման հնարավորությունները
18 Դեկտեմբերի, 2019
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Լյուդգեր Շուկնեխտի գլխավորած պատվիրակությունը, որը Հայաստանում է՝ քննարկելու ՏՀԶԿ BEPS (հարկման բազայի քայքայման և շահույթի տեղափոխման)  ներառական հարթակին Հայաստանի անդամակցությունը։
Նախարար Խաչատրյանը ողջունել է հյուրերին և ներկայացրել Հայաստանի կառավարության տնտեսական բարեփոխումների օրակարգը՝ նշելով առաջանահերթ ուղղությունները։  Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրելու այն տեղեկատվությունը, որն անհրաժեշտ է առաքելությանն իր աշխատանքներում։
Լյուդգեր Շուկնեխտը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության և համապարփակ տեղեկատվություն ներկայացնելու համար։ ՏՀԶԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը ներկայացրել է կազմակերպության ծրագրերը և վերլուծական գործիքակազմը։  Լյուդգեր Շուկնեխտը նախարարի հետ քննարկել է Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի ուսումնասիրությանն առնչվող հարցեր։ Կողմերն անդրադարձել են համանման ուսումնասիրությունների համադրման խնդիրներին։
Նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը ներկայացրել է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի կողմից Հայաստանի համար մշակված «Ներդրումային քաղաքականության ուսումնասիրություն» զեկույցի նպատակներն  ու եզրակացությունները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև պետություն-մասնավոր գործընկերություն օրենսդրական փաթեթին առնչվող հարցերին և համապատասխան ենթակառուցվածքային ծրագրերին։

Тигран Хачатрян и заместитель госсекретаря ОЭСР обсудили возможности исследования инвестиционного климата в Армении
18 Декабрь, 2019
Министр экономики РА Тигран Хачатрян принял делегацию Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) во главе с заместителем генерального секретаря Людгером Шукнехтом. Делегация находится в Армении с целью обсуждения вопроса о членстве Армении в инклюзивной платформе ОЭСР BEPS (размывание налоговой базы и вывод доходов из-под налогообложения).
Министр Хачатрян приветствовал гостей и вкратце ознакомил их с повесткой экономических реформ Правительства Армении, указав на приоритетные направления. Министр также выразил готовность предоставить информацию, необходимую для миссии в ее работе.
Людгер Шукнехт поблагодарил министра за прием и предоставление исчерпывающей информации. Заместитель генерального секретаря ОЭСР представил программы и аналитические инструменты организации. Людгер Шукнехт обсудил с министром вопросы, связанные с изучением экономической ситуации в Армении. Стороны затронули проблемы сопоставления идентичных исследований.
Заместитель министра экономики Аваг Аванесян представил цели и рекомендации «Отчета по исследованию инвестиционной политики», подготовленного для Армении Конференцией ООН по торговле и развитию.
В ходе встречи стороны также затронули вопросы, связанные с пакетом законодательства о государственно-частном партнерстве и соответствующими инфраструктурными программами.