ՀԽԳՀ-Ն հայկական գինին և կոնյակը ներկայացնում է China International Import Expo 2019 ցուցահանդեսում
Նոյեմբերի 5-10-ը Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը China International Import Expo (CIIE) միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում Շանհայի Ազգային ցուցահանդեսային և կոնվենցիայի կենտրոնում միասնական տաղավարով ներկայացնում է հայկական 13 գինեգործական ընկերության 160-ից ավել տեսակի գինի և 34 տեսակի կոնյակ։
CIIE ցուցահանդեսն այս տարի անց է կացվում երկրորդ անգամ և հնարավորություն է տալիս մասնակից երկրներին և ձեռնարկատիրություններին ցուցադրել իրենց արտադրանքը, հայտնի դարձնել իրենց ապրանքանիշերը և ստեղծել գործարար կապեր աշխարհի երկրորդ խոշորագույն տնտեսությունում:
«Գինեգործությունը ՀՀ տնտեսության գերակա ճյուղերից է, ուստի Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը ջանք չի խնայում, որպեսզի արտահանման ներուժ ունեցող ընկերությունները հավուր պատշաճի ներկայանան և մասնակցեն աշխարհի երկրորդ խոշորագույն տնտեսությունում տեղի ունեցող ցուցահանդեսին։ Հայկական գինիներն արդեն արտահանվում են 32 երկիր և ես համոզված եմ, որ այս ցուցահանդեսը կբացի հեռանկարներ նոր գործարար կապերի հաստատման միջոցով հայկական գինու և կոնյակի արտահանման ծավալներն ընդլայնելու համար», - նշել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը:
Տեղեկացնենք, որ CIIE ցուցահանդեսը նախորդ տարի ունեցել է 2,462 գրանցված գնորդներ և 1,178 մասնակիցներ 82 երկրներից, կնքվել են 657 նախնական պայմանագրեր։ Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են 3,893 ձեռնարկատիրություններ շուրջ 170  երկրներից և տարածաշրջաններից, իսկ գրանցված այցելուների նախնական թիվը հասնում է 650,000-ի։

On November 5-10, the Vine and wine foundation of Armenia (VWFA) will exhibit more than 160 Armenian wines and 34 brandies of 13 local producers in a joint national pavilion at China International Import Expo/CIIE/, taking place in the National Exhibition and Convention Center of Shanghai
The CIIE, to be held for the 2nd time, provides a platform for countries and enterprises to showcase their products, popularize their brands and find more business partners in the world's second largest economy.
“Winemaking is a priority sector for the economic growth, so the VWFA makes every effort to ensure that export-oriented companies are properly exhibited at the world's second largest economy exhibition like CIIE. Armenian wines have already been exported to 32 countries and I am confident that CIIE will open new perspectives to expand export volumes of Armenian wines and brandy through networking and building new business connections”,- mentioned Zaruhi Muradyan, the Executive Director of the VWFA.
It should be noted that last year CIIE had 1,178 exhibitors and 2,462 buyers from 82 countries and regions, with 657 preliminary agreements signed. This year the number of exhibitors reached to 3,893 from about 170 countries and regions. According to the latest booking data 650,000 visitors from home and abroad have made online pre-registrations for the expo.