Գևորգ Պապոյանն այցելել է Սպայկա ընկերություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը փետրվարի 7-ին Արարատի մարզում այցելել է Սպայկա ընկերություն՝ ջերմատնային պայմաններում կակաչների արտադրությանը ծանոթանալու նպատակով։ Այցին մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերը։
Ջերմատնային տնտեսության տարածքն ընդհանուր առմամբ կազմում է 67 հա, արտադրանքն արտահանվում է միջազգային շուկա, արտադրության ծավալները տարեց տարի ավելանում են․ եթե 2023 թվականին այստեղ կարողանում էին աճեցնել 9 մլն հատ կակաչ, ապա 2024 թվականին արտադրական ծավալներն աճել են՝ հասնելով 17 մլն հատի։ Այս տարի արդեն իսկ աճեցվել է 37 մլն հատ կակաչ, որը նույնպես նախատեսվում է ամբողջապես արտահանել։ Ընկերությունն ունի շուրջ 2500 աշխատակից, որից 1500-ը միայն ջերմատան աշխատակիցներն են։
Բազմացման նպատակով կակաչի սոխուկները ընկերությունը ներկրում է արտերկրից։Շրջայցի ընթացքում Գևորգ Պապոյանը ծանոթացել է ընկերության արտադրական կարողություններին, այցելել է նաև նորաբաց ջերմատուն, որը զբաղեցնում է 12 հա տարածք։

Министр Геворг Папоян посетил компанию «Спайка»
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян 7 февраля посетил компанию «Спайка» с целью ознакомления с производством тюльпанов в тепличных условиях. В ходе визита министра  сопровождала Чрезвычайный и полномочный посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Харриет Монрой-Винтер.
«Общая площадь тепличного хозяйства составляет 67 гектаров, продукция экспортируется на международный рынок, объемы производства увеличиваются с каждым годом. Если в 2023 году здесь удалось вырастить 9 миллионов тюльпанов, то в 2024 году объемы производства возрасли, достигнув 17 миллионов. В этом году уже было выращено 37 миллионов тюльпанов, которые все предназначены для экспорта. В компании работает около 2500 человек, 1500 из которых задействовано в тепличном хозяйстве.
Компания импортирует луковицы тюльпанов из-за рубежа с целью разведения. В ходе визита Геворг Папоян ознакомился с производственными возможностями компании, а также посетил недавно открытую теплицу, площадь которой составляет 12 гектаров.