Վահան Քերոբյանն ընդունել է ԱՄՀ տարածաշրջանային մշտական ներկայացուցիչ Մեհդի Ռայիսսիին
Օգոստոսի 20-ին Վահան Քերոբյանը հանդիպում է ունեցել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տարածաշրջանային մշտական ներկայացուցիչ Մեհդի Ռայիսսիի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տնտեսության զարգացման ուղղությունները։ Անդրադառնալով ՀՀ կառավարության գործունեության նոր ծրագրին` Մեհդի Ռայիսսիին հետաքրքրվել է ծրագրում նախանշված առաջնահերթություններով։
Նախարար Քերոբյանը ներկայացրել է կառավարության ծրագրի տնտեսական հատվածը և նշել, որ կառավարության նոր ծրագիրն ուղղված է տարածաշրջանում մեր երկրի առջև կանգնած մարտահրավերների հաղթահարմանը։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ նոր ծրագրով նախատեսվում է ձևավորել ներդրումների վրա հիմնված տնտեսություն։
Նախարարը խոսել է նաև տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունների մասին՝ ընդգծելով հողային, ջրային և անշարժ գույքի ոլորտներում նախատեսվող բարեփոխումների իրականացումը։
Նախարարը նշել է, որ առավել մեծ ուշադրություն է դարձվելու արտադրողականության բարձրացման վրա, ինչը ենթադրում է մոդերնիզացմանը և  թվային վերափոխմանը միտված քայլեր։
Վահան Քերոբյանը նաև նշել է այն ուղղությունները, որոնք անհրաժեշտ է զարգացնել, դրանք են՝ մետաղագործությունը, քիմիական արդյունաբերությունը, դեղագործությունը, առողջապահությունը, թեթև արդյունաբերությունը։ Նա շեշտել է առողջապահական ապահովագրական համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը և ՀՆԱ-ում ՓՄՁ տեսակարար կշռի ավելացումը՝ մինչև 55 տոկոս։
Քննարկվել է նաև Հայաստանի՝ հանրային ներդրումային ծրագրերի տվյալների բազայի հարցը։ Վահան Քերոբյանը տեղեկացրել է, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվում և հույս հայտնել, որ մինչև տարեվերջ համակարգը կներդրվի։

20 августа Ваан Керобян встретился с региональным представителем Международного валютного фонда Мехди Раиси. Во встрече также принял участие заместитель министра Рафаэль Геворкян.
В ходе встречи были обсуждены направления экономического развития Армении. Мехди Раиси поинтересовался приоритетами новой программы деятельности правительства РА.
Министр Керобян представил экономическую часть программы правительства, отметив, что новая программа направлена на преодоление вызовов, стоящих в регионе перед нашей страной. Он также сообщил, что новая программа правительства предусматривает развитие экономики, основанной на инвестициях.
Министр рассказал о структурных изменениях в экономике, сделав акцент на реализации намеченных реформ в земельной, водной сферах и в сфере недвижимости.
Министр отметил, что больше внимания будет уделяться повышению производительности, что подразумевает шаги, направленные на модернизацию и цифровую трансформацию.
Ваган Керобян перечислил также направления, которые необходимо развивать, это металлургия, химическая промышленность, фармацевтика, здравоохранение, легкая промышленность. Он подчеркнул необходимость внедрения системы медицинского страхования и увеличение доли МСП в ВВП до 55%.
Собеседники обсудили также вопрос о базе данных государственных инвестиционных программ Армении. Ваган Керобян сообщил, что в этом направлении ведутся работы, и выразил надежду, что до конца года система будет внедрена.