Գյուղատնտեսության ոլորտի բարեփոխումների ծրագրերը. Տիգրան Գաբրիելյանի և Արման Խոջոյանի մամուլի ասուլիսը
08 Հուլիսի, 2020
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանի և Տիգրան Գաբրիելյանի մամուլի ասուլիսը՝ նվիրված գյուղատնտեսության ոլորտում ծրագրային բարեփոխումներին։
Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը ասուլիսի ընթացքոմ անդրադարձել է հետևյալ թեմաներին․
• Գյուղոլորտին տրամադրված աջակցություն
Համաձայն ԿԲ-ի տրամադրած տեղեկատվության՝  կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 2-րդ միջոցառման շրջանակում տրամադրվել է 16200 վարկ, 23 մլրդ դրամ ծավալով:
2020 թվականի սկբից մինչ այսօր գյուղատնտեսական ոլորտի պետական օժանդակության շրջանակում տրամադրվել է 18000 վարկ, 37 մլրդ դրամ ծավալով: Այս ցուցանիշը գրեթե 3 անգամ գերացանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համար տրամադրված վարկերին:
Գյուղմթերքի արտահանում և մթերում:
Արտահանման գործընթացն ընթանում է բավականին սահուն, գյուղմթերքը ժամանակին հասնում է արտաքին շուկաներ: Այս պահի դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է 13000 տոննա ծիրան, շուրջ 3200 տ. կեռաս, 21000 տ. լոլիկ, խնձոր 5500 տ., 800 տ. ելակ, ընդհանուր առմամբ 58000 տ. պտուղբանջարեղեն:
Ակտիվ են նաև մթերման գործընթացները.  այս պահի դրությամբ մթերվել է մոտ 5500 տոննա պտուղբանջարեղեն, որից 1200 տոննան բանջարեղենն է:
• Ցորենի արտադրություն
Հայաստանում 2019 թվականի համար աշնանացան ցորենի ցանքատարածքները կազմում են 56000 հետար, իսկ գարնանացանի համար՝ 3000 հեկտար: Աշնանացան ցորենի բերքահավաքն արդեն սկսվել է:
Կառավարությունը հավանության է արժանացրել աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է աշնանացան ցորենի սերմերի գնի մասնակի փոխհատուցման միջոցով նպաստել ագրոտնտեսական բարձր ցուցանիշներով օժտված սերմերի հասանելության ապահովմանը, բերքատվության բարձրացմանը, ցանքաշրջանառության խթանմանը, ցանքատարածքների ավելացմանը:
Ծրագիրը կիրականացվի Շիրակի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Արագածոտնի, Տավուշի և Կոտայքի մարզերում, քանի որ նշված մարզերում ցորենի ցանքատարածությունները կազմում են Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր ցորենի ցանքատարածությունների 90%-ից ավելին:
Ծրագրի շահառուներ կարող են հանդիսանալ նշված մարզերում՝ 2-20 հա մակերեսով ցորենի ցանքատարածություններ մշակող տնտեսավարողները, ընդ որում ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր շահառուի կողմից ձեռք բերվող սերմերի հանրագումարը չի կարող գերազանցել 7000 կգ-ը (1 հա-ի հաշվով առավելագույնը 350 կգ-ը):
Ծրագրում ներկայացված են սերմերի սորտերի ցանկ, որոնք արդեն գրանցված են սերմերի գործակալությունում: Ծրագրի շրջանակում կարող են կիրառվել միայն այն սերմերը, որոնք արդեն  փորձարկվել, հավաստագրվել և գրանցվել են համապատասխան կառույցի միջոցով:
• Գյուղտեխնիկայի լիզինգ
Որոշակի փոփոխություններ են տեղի ունեցել գյուղտեխնիկայի լիզինգի ծրագրում. 20 տոկոս կանխավճարը փոխարինվել է 10 տոկոսով,  մյուս 10 տոկոսի երաշխավոր հանդիսանում է կառավարությունը:
Նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը ներկայացրել է հետևյալ ծրագրերը․
• Սպանդանոցների հիմնում
Այժմ լիզինգի ծրագրով կարող են ֆինանասավորվել շարժական և մոդուլային սպանդանոցները: Նախանշված վայրերում մոդուլային կամ շարժական սպանդանոցներ հիմնելու համար կառավարությունը 4,8 միլիոն դրամ դրամաշնորհ կհատկացնի, որը կկազմի լիզինգով ձեռք բերվող գրավի 20 տոկոսի 15 տոկոսը:
Ըստ ՍԱՏՄ-ի տրամադրած տեղեկատվության այժմ ՀՀ-ում սպանդանոցային գործունեության ռեեստրում գրանցված են 53 խոշոր սպանդանոցներ, որոնցից 26-ն են ծառայություն մատուցում, իսկ 27-ը սեփական արտադրության համար են: Այս փուլում  նախարարությանը հետքրքրում են այն սպանդանոցները, որոնք ծառայություն են պատուցում:
• ԽԵ կենդանիների հաշվառման և համարակալման ծրագիր
ԽԵ կենդանիների համարակալման ծրագիրը հունիս ամսին կառավարության կողմից ևս հավանության է արժանացել:
Մինչ բուն համարակալման գործընթացը կոնկրետ կազմակերպությունների կողմից կկազմակերպվեն իրազեկման արշավներ:  ԽԵ կենդանիների համարակալման, տվյալների թվայնացման աշխատանքների գործընթացը իրականացվելու  է «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից, իսկ վերահոսկողությունը՝ ՍԱՏՄ-ի: Այս տարի նախատեսվում է համարակալել  800,000 ԽԵ, ինչի համար ձեռք է բերվելու 1,600,000 ականջապիտակ:
Ծրագիրը կնպաստի ԽԵԿ համարակալման և հաշվառման ինստիտուի կայացմանը, նախիրներում ըստ սեռահասակային կազմի ԽԵԿ-ի գլխաքանակի վերաբերյալ ստույգ տեղեկատվական բազայի առկայությանը, հանրապետության ողջ տարածքով ԽԵԿ-ի տեղաշարժի վերահսկմանը և հետագծելիության բարելավմանը:

The press conference of the RA Deputy Ministers of Economy Arman Khojoyan and Tigran Gabrielyan dedicated to the programmatic reforms of the agricultural sector took place at “Armenpress” press hall.
During the press conference, the Deputy Minister Arman Khojoyan touched upon the following topics.
According to the information provided by the Central Bank, 16,200 loans worth 23 billion AMD were provided within the framework of the 2nd measure for neutralization of the Coronavirus-driven economic impact.
From the beginning of 2020 until today, 18,000 loans worth 37 billion AMD were provided within the framework of the state support to the agricultural sector. This figure is almost 3 times higher than the loans provided for the same period last year.
The exportation process is quite smooth, agricultural products reach foreign markets on time. At the moment, 13,000 tons of apricots were exported from Armenia, about 3,200 tons of sweet cherries, 21,000 tons of tomatoes, 5,500 tons of apples, 800 tons of strawberries, in total 58,000 tons of fruits and vegetables.
Purveyance processes are also active: about 5,500 tons of fruits and vegetables were purveyed so far, of which 1,200 tons are vegetables.
In 2019, the planting acreage of the autumn-sown wheat in Armenia were 56,000 hectares, and 3,000 hectares for the spring-sown wheat. The harvest of the autumn-sown wheat has already begun.
The government approved a state support program for promotion of the autumn-sown wheat production, the main goal of which, through partial compensation of the price of the autumn-sown wheat seeds, is to facilitate ensuring the accessibility of the seeds with high agricultural performance, increasing the crop productivity, promoting the crop rotation, and expansion of planting acreages.
The program will be implemented in Shirak, Syunik, Gegharkunik, Lori, Aragatsotn, Tavush, and Kotayk Marzes, as the wheat planting acreages in the mentioned regions make more than 90% of the total wheat planting acreages of the Republic of Armenia.
The beneficiaries of the program can be the farming households located in the afore-mentioned Marzes and cultivating 2-20 hectares of the wheat planting acreages, whereby the cumulative quantity of seeds obtained by each beneficiary within the framework of the support program cannot exceed 7,000 kg (maximum 350 kg per 1 ha).
The program provides a list of the seed varieties that are already registered with the seed agency. Only those seeds that have already been tested, certified, and registered by the relevant entity can be used within the framework of the program.
Specific changes have taken place in the agricultural machinery leasing program: the 20% down payment was replaced by 10%, whereby the other 10% is guaranteed by the government.
The Deputy Minister Tigran Gabrielyan presented the following programs.
The leasing program can now finance the mobile and modular slaughterhouses. For establishment of modular or mobile slaughterhouses in the designated areas the government will provide a grant of 4.8 million AMD, which will constitute 15% of the 20% collateral acquired through leasing.
According to the information provided by the RA Food Safety Inspectorate, there are currently 53 large slaughterhouses registered in the RA Register of slaughterhouse activity, of which 26 provide services, while 27 are for own production. At this stage, the Ministry is interested in the service-providing slaughterhouses.
The bovine animals’ numbering program was also approved by the Government in June 2020.
Awareness campaigns will be organized by specific organizations prior to the actual numbering process. The process of numbering of bovine animals and digitization of data will be carried out by the “Center for Agricultural Services” SNCO, while supervision will be carried out by the RA Food Safety Inspectorate. It is planned to number 800,000 bovine animals this year, for which 1,600,000 ear tags will be purchased.
The program will contribute to establishment of bovine animals’ numbering and registration institute, the availability of an accurate database on the number and sex and age structure of bovine animals in herds, the surveillance of bovine animals’ movements throughout the country, and improvement of traceability.