Գյուղատնտեսության ոլորտի բարեփոխումների ծրագրերը. Տիգրան Գաբրիելյանի և Արման Խոջոյանի մամուլի ասուլիսը
08 Հուլիսի, 2020
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կայացել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանի և Տիգրան Գաբրիելյանի մամուլի ասուլիսը՝ նվիրված գյուղատնտեսության ոլորտում ծրագրային բարեփոխումներին։
Նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը ասուլիսի ընթացքոմ անդրադարձել է հետևյալ թեմաներին․
• Գյուղոլորտին տրամադրված աջակցություն
Համաձայն ԿԲ-ի տրամադրած տեղեկատվության՝  կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 2-րդ միջոցառման շրջանակում տրամադրվել է 16200 վարկ, 23 մլրդ դրամ ծավալով:
2020 թվականի սկբից մինչ այսօր գյուղատնտեսական ոլորտի պետական օժանդակության շրջանակում տրամադրվել է 18000 վարկ, 37 մլրդ դրամ ծավալով: Այս ցուցանիշը գրեթե 3 անգամ գերացանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համար տրամադրված վարկերին:
Գյուղմթերքի արտահանում և մթերում:
Արտահանման գործընթացն ընթանում է բավականին սահուն, գյուղմթերքը ժամանակին հասնում է արտաքին շուկաներ: Այս պահի դրությամբ Հայաստանից արտահանվել է 13000 տոննա ծիրան, շուրջ 3200 տ. կեռաս, 21000 տ. լոլիկ, խնձոր 5500 տ., 800 տ. ելակ, ընդհանուր առմամբ 58000 տ. պտուղբանջարեղեն:
Ակտիվ են նաև մթերման գործընթացները.  այս պահի դրությամբ մթերվել է մոտ 5500 տոննա պտուղբանջարեղեն, որից 1200 տոննան բանջարեղենն է:
• Ցորենի արտադրություն
Հայաստանում 2019 թվականի համար աշնանացան ցորենի ցանքատարածքները կազմում են 56000 հետար, իսկ գարնանացանի համար՝ 3000 հեկտար: Աշնանացան ցորենի բերքահավաքն արդեն սկսվել է:
Կառավարությունը հավանության է արժանացրել աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է աշնանացան ցորենի սերմերի գնի մասնակի փոխհատուցման միջոցով նպաստել ագրոտնտեսական բարձր ցուցանիշներով օժտված սերմերի հասանելության ապահովմանը, բերքատվության բարձրացմանը, ցանքաշրջանառության խթանմանը, ցանքատարածքների ավելացմանը:
Ծրագիրը կիրականացվի Շիրակի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Արագածոտնի, Տավուշի և Կոտայքի մարզերում, քանի որ նշված մարզերում ցորենի ցանքատարածությունները կազմում են Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր ցորենի ցանքատարածությունների 90%-ից ավելին:
Ծրագրի շահառուներ կարող են հանդիսանալ նշված մարզերում՝ 2-20 հա մակերեսով ցորենի ցանքատարածություններ մշակող տնտեսավարողները, ընդ որում ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր շահառուի կողմից ձեռք բերվող սերմերի հանրագումարը չի կարող գերազանցել 7000 կգ-ը (1 հա-ի հաշվով առավելագույնը 350 կգ-ը):
Ծրագրում ներկայացված են սերմերի սորտերի ցանկ, որոնք արդեն գրանցված են սերմերի գործակալությունում: Ծրագրի շրջանակում կարող են կիրառվել միայն այն սերմերը, որոնք արդեն  փորձարկվել, հավաստագրվել և գրանցվել են համապատասխան կառույցի միջոցով:
• Գյուղտեխնիկայի լիզինգ
Որոշակի փոփոխություններ են տեղի ունեցել գյուղտեխնիկայի լիզինգի ծրագրում. 20 տոկոս կանխավճարը փոխարինվել է 10 տոկոսով,  մյուս 10 տոկոսի երաշխավոր հանդիսանում է կառավարությունը:
Նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը ներկայացրել է հետևյալ ծրագրերը․
• Սպանդանոցների հիմնում
Այժմ լիզինգի ծրագրով կարող են ֆինանասավորվել շարժական և մոդուլային սպանդանոցները: Նախանշված վայրերում մոդուլային կամ շարժական սպանդանոցներ հիմնելու համար կառավարությունը 4,8 միլիոն դրամ դրամաշնորհ կհատկացնի, որը կկազմի լիզինգով ձեռք բերվող գրավի 20 տոկոսի 15 տոկոսը:
Ըստ ՍԱՏՄ-ի տրամադրած տեղեկատվության այժմ ՀՀ-ում սպանդանոցային գործունեության ռեեստրում գրանցված են 53 խոշոր սպանդանոցներ, որոնցից 26-ն են ծառայություն մատուցում, իսկ 27-ը սեփական արտադրության համար են: Այս փուլում  նախարարությանը հետքրքրում են այն սպանդանոցները, որոնք ծառայություն են պատուցում:
• ԽԵ կենդանիների հաշվառման և համարակալման ծրագիր
ԽԵ կենդանիների համարակալման ծրագիրը հունիս ամսին կառավարության կողմից ևս հավանության է արժանացել:
Մինչ բուն համարակալման գործընթացը կոնկրետ կազմակերպությունների կողմից կկազմակերպվեն իրազեկման արշավներ:  ԽԵ կենդանիների համարակալման, տվյալների թվայնացման աշխատանքների գործընթացը իրականացվելու  է «Գյուղատնտեսական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից, իսկ վերահոսկողությունը՝ ՍԱՏՄ-ի: Այս տարի նախատեսվում է համարակալել  800,000 ԽԵ, ինչի համար ձեռք է բերվելու 1,600,000 ականջապիտակ:
Ծրագիրը կնպաստի ԽԵԿ համարակալման և հաշվառման ինստիտուի կայացմանը, նախիրներում ըստ սեռահասակային կազմի ԽԵԿ-ի գլխաքանակի վերաբերյալ ստույգ տեղեկատվական բազայի առկայությանը, հանրապետության ողջ տարածքով ԽԵԿ-ի տեղաշարժի վերահսկմանը և հետագծելիության բարելավմանը:

Программы реформ в сельскохозяйственной сфере. Пресс-конференция Тиграна Габриеляна и Армана Ходжояна
08 Июль, 2020
В пресс-центре информационного агентства «Арменпресс» состоялась пресс-конференция заместителей министра экономики РА Армана Ходжояна и Тиграна Габриеляна, посвященная программным реформам в сфере сельского хозяйства.
В ходе пресс-конференции заместитель министра Арман Ходжоян затронул следующие темы:
Содействие сельскому хозяйству
Согласно данным Центрального Банка РА, в рамках второго мероприятия по нейтрализации экономических последствий коронавируса было предоставлено 16 200 кредитов на сумму 23 млрд драмов.
В целом, с начала 2020 года по сегодняшний день в рамках государственной поддержки аграрного сектора было предоставлено 18 тысяч кредитов на сумму 37 млрд драмов. Этот показатель почти в 3 раза превышает объем кредитов, предоставленных за аналогичный период прошлого года.
Экспорт и закупки сельхозпродукции
Процесс экспорта местной сельскохозяйственной продукции проходит достаточно гладко, продукция вовремя доставляется на внешние рынки. На данный момент из Армении уже экспортировано 13 тысяч тонн абрикосов, около 3200 т. вишни, 21000 т. помидоров, 5500 т. яблок, 800 т. клубники, а в целом - 58000 т. фруктов и овощей.
Активно проходит также процесс закупок: на данный момент объём закупок составил около 5500 тонн фруктов и овощей, в том числе - 1 200 т овощей.
Производство пшеницы
По состоянию на 2019 год посевные площади озимой пшеницы в Армении составили 56 000 гектаров, а под весенний посев – 3000 гектаров. Сбор озимой пшеницы в республике уже стартовал.
Правительство утвердило программу государственного содействия по стимулированию производства озимой пшеницы, основной целью которой является обеспечение фермеров семенами с высокими агроэкономическими показателями, повышение урожайности, увеличение севооборота и посевных площадей посредством частичной компенсации стоимости семян озимой пшеницы.
Проект будет реализован в Ширакском, Сюникском, Гегаркуникском, Лорийском, Арагацотнском, Тавушском и Котайкском марзах, так как посевные площади пшеницы в указанных областях составляют более 90% от общей посевной площади пшеницы в Республике Армения.
Бенефициарами программы могут быть фермеры, возделывающие в указанных регионах пшеничные поля площадью 2-20 га, при этом общий объем семян, полученных каждым бенефициаром в рамках программы, не может превышать 7000 кг (максимум 350 кг на 1 га).
В программе представлен список сортов семян, которые уже зарегистрированы в ГНКО «Агентство семян». В рамках программы могут быть использованы только те семена, которые уже были протестированы, сертифицированы и зарегистрированы в соответствующей структуре.
Лизинг сельхозтехники
Определенные изменения произошли в программе лизинга сельскохозяйственной техники. Первоначальный взнос в размере 20% был заменен на 10%-ов, а остальные 10%  гарантированы со стороны государства.
Заместитель министра Тигран Габриелян представил следующие программы:
Создание скотобоен
Теперь по программе лизинга предоставляется возможность получить финансирование для приобретения мобильных и модульных скотобоен. В рамках программы Правительство РА предоставит грант в размере 4,8 млн драмов на создание модульных или мобильных боен в определенных населённых пунктах, что составит 15% от 20% от суммы залога.
Согласно информации, предоставленной Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов (ИОБПП) РА, в настоящее время в Реестре скотобоен Республики Армения зарегистрировано 53 крупных бойни, 26 из которых предоставляют услуги, а 27 предназначены для собственного производства. На данном этапе министерство заинтересовано в скотобойнях, которые предоставляют соответствующие услуги.
Программа учета и нумерации крупного рогатого скота (КРС)
Программа нумерации КРС была одобрена Правительством РА в июне текущего года.
Непосредственно до начала процесса нумерации ряд организаций проведет информационные кампании. Процесс нумерации и оцифровки данных животных будет осуществлять ГНКО «Центр сельскохозяйственных услуг», а контроль нас осуществлением программы – ИОБПП РА. В этом году планируется пронумеровать  около 800 000 голов КРС, в связи с чем будет закуплено 1 600 000 ушных бирок.
Программа нацелена на создание института нумерации и регистрации КРС и точной базы данных о количестве поголовья в стаде в соответствии с полом и возрастом и осуществление контроля и отслеживания перемещения животных.