Հայ-բելառուսական առևտրատնտեսական համագործակցությանը նոր թափ կհաղորդվի․ կայացել է հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը
Մարտի 12-ին Երևանում կայացել է Առևտրատնտեսական համագործակցության հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը։
Նիստի պաշտոնական բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան։
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ հայկական կողմը չաձազանց կարևորում է միջկառավարական հանձնաժողովների գործունեությանը․ «Փոխգործակցության այս ձևաչափը մենք դիտարկում ենք որպես գործուն մեխանիզմ առևտրատնտեսական, նորարարական, հումանիտար և հանձնաժողովի իրավասության ներքո գտնվող այլ ոլորտների նախագծերը համակարգելու և իրականացնելու համար», - ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը: Նա գոհունակությամբ նշել է, որ այսօր Հայաստանի և Բելառուսի միջև ամուր հիմք է դրվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող գրեթե բոլոր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար: Միևնույն ժամանակ նախարար Խաչատրյանն ընդգծել է, որ փոխգործակցության չիրացված հնարավորությունների օգտագործումը արտաքին առևտրի, ներդրումների ներգրավման, արդյունաբերական և գիտատեխնիկական կոոպերացիայի  և այլ ոլորտներում, անկասկած, բարենպաստ ազդեցություն կունենան երկու երկրների հետագա զարգացման վրա: «Այսօր և Հայաստանում, և Բելառուսում կան բոլոր պայմանները մեր երկրների ընկերությունների արդյունավետ գործունեության համար: Եվ մեր ընդհանուր խնդիրն է լավագույնս օգտագործել այդ ներուժը հետագա փոխշահավետ համագործակցության համար», - եզրափակել է իր խոսքը Տիգրան Խաչատրյանը՝ մաղթելով հանձնաժողովին բեղմնավոր աշխատանք:
Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է։ Նա գոհունակությամբ նշել է, որ 2019 թվականին Բելառուսի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է բոլոր նախորդ տարիների մակարդակը՝ կազմելով մոտ 73 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը 45 տոկոսով ավել է 2018 թվականի ցուցանիշից։ Վիտալի Դրոժժան հավելել է, որ պետք չէ բավարարվել եղածով, քանի որ զարգացման հնարավորություններն ակնհայտ են և հավելել, որ անհրաժեշտ է խթանել երկու երկրների արտահանողների դիրքավորումը զարգացնել կոոպերացիոն կապերը և ստեղծել համատեղ արտադրանք, որը մրցունակ կլինի ոչ միայն տեղական և ԵԱՏՄ, այլև երրորդ երկրների շուկաներում։  Նա համոզմունք է հայտնել, որ հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը և գործարար համաժողովը երաշխիք կհանդիսանան հետագա երկկողմ համագործակցության զարգացման համար և մաղթել է արդյունավետ աշխատանք։
Նիստի մասնակիցներին ողջունել են նաև Բելառուսում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Ղևոնդյանն ու Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Մասնավորապես՝ արդյունաբերութնաև և արդյունաբերական կոոպերացիայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, գիտատեխնիկական, բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության և թվայնացման, էներգետիկայի ոլորտներում, մշակույթի, կրթության, սպորտի և առողջապահության բնագավառում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է եղել նաև միջհամայնքային փոխգործակցության զարգացման, իրավապայմանագրային բազայի ընդլայնման, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության հարցերին։
Հայկական կողմը ողջունել է Բելառուսի առաջընթացն Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանն անդամակցելու գործընթացում և փոխգործակցության պատարաստակամություն է հայտնել այդ կազմակերպության շրջանակներում։
Հայկական կողմը նաև երախտագիտություն է հայտնել բելառուս գործընկերներին՝ հայ-բելառուսական Բարեկամության անտառ հիմնելու նախաձեռնության համար, որն իրագործվել է բելառուս մասնագետների մասնակցությամբ։ Առաջարկվել է Բարեկամության անտառի պաշտոնական բացումը կազմակերպել հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում՝ մարտի 13-ին։
Նիստի ավարտին հանձնաժողովի համանախագահներ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան ստորագրել են Առևտրատնտեսական համագործակցության հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստի արձանագրությունը, այնուհետև պատասխանել լրագրողների հարցերին։

Aрмяно-белорусскому торгово-экономическому сотрудничеству будет дан новый импульс
12-го марта в Ереване состоялось 14-е заседание армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
На заседании с приветственным словом выступили сопредседатели армяно-белорусской межправительственной комиссии - министр экономики Республики Армения Тигран Хачатрян и министр лесного хозяйства Республики Беларусь Виталий Дрожжа.
Приветствовав участников встречи, министр экономики РА Тигран Хачатрян отметил, что армянская сторона придает большое значение деятельности межправительственных комиссий. «Данный формат взаимодействия рассматривается нами как действенный механизм координации, содействия и реализации проектов в торгово-экономической, инновационной,  гуманитарной и иных сферах, которые отнесены к компетенции комиссии», - сказал министр экономики Армении. Он с удовлетворением отметил, что на сегодняшний день между Арменией и Беларусью заложен прочный фундамент для развития двусторонних отношений практически во всех сферах и направлениях, которые представляют взаимный интерес, и выразил уверенность, что дальнейшее углубление экономических связей, а также возможности инструментария ЕАЭС, позволят расширить спектр сотрудничества в перспективном будущем. При этом министр Хачатрян подчеркнул, что использование нереализованных возможностей сотрудничества в сфере внешней торговли, привлечении инвестиций, промышленной и научно-технической кооперации, несомненно, благотворно повлияют на дальнейшее развитие обеих стран. «Сегодня и в Армении, и в Беларуси имеются все условия для продуктивной деятельности компаний наших стран.  И наша с вами задача - наилучшим образом использовать этот потенциал для дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества», - завершил свою речь Тигран Хачатрян, пожелав комиссии плодотворной работы.
Министр лесного хозяйства Беларуси Виталий Дрожжа в своей приветственной речи отметил, что торгово-экономическое сотрудничество между двумя странами динамично развивается. Он выразил удовлетворение тем, что в 2019 году товарооборот между Беларусью и Арменией превысил показатели предыдущих лет, составив около 73 миллионов долларов США, что на 45% больше, чем в 2018 году, но при этом подчеркнул, что нельзя останавливаться на достигнутом, поскольку имеется большой потенциал неиспользованных возможностей. Министр лесного хозяйства Беларуси добавил, что необходимо укреплять позиции экспортеров двух стран, развивать кооперацию с целью создания совместных товаров, которые будут конкурентоспособны не только на местных рынках и в странах ЕАЭС, но и на рынках третьих стран. Виталий Дрожжа выразил уверенность, что 14-е заседание армяно-белорусской межправительственной комиссии и бизнес-форум станут гарантией развития дальнейшего двустороннего сотрудничества и пожелал всем успейшной работы.
В торжественной части заседания выступили также Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Беларуси Армен Гевондян и Чрезвычайный и полномочный посол Республики Беларусь в Армении Игорь Назарук.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, касающиеся торгово-экономического сотрудничества между двумя странами и представляющие взаимный интерес. Это, в частности, возможности для развития сотрудничества в таких сферах как промышленность и промышленная кооперация, транспорт, сельское хозяйство, научно-техническая сфера, высокие технологии, инновации и цифризация, энергетика, культура, образование, спорт и здравоохранение. Предметом обсуждения были также вопросы развития межрегионального сотрудничества, расширения правовой базы, взаимодействия в международных организациях.
Армянская сторона приветствовала успехи Беларуси на пути вступления во Всемирную торговую организацию и выразила готовность к сотрудничеству в рамках этой организации.
Армянская сторона также выразила благодарность белорусским партнерам за инициативу создания Леса армяно-белорусской дружбы, которая была осуществлена при деятельном участии белорусских специалистов. Было предложено организовать официальное открытие Леса дружбы в рамках 14-го заседания армяно-белорусской межправительственной комиссии 13-го марта.
По оканчании заседания, сопредседатели межправительственной комиссии - министр экономики РА Тигран Хачатрян и министр лесного хозяйства Беларуси Виталий Дрожжа - подписали Протокол 14-го заседания армяно-белорусской межправительственной комиссии по торгово-экономическим вопросам, после чего сопредседатели ответили на вопросы журналистов.