Փետրվարի 22-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Կառավարության, Լիդիան Արմենիայի և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Եվրասիական զարգացման բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Դենիս Իլյինը և «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ջեֆֆրի Քոուչը։
Հուշագրով նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԵԱԶԲ-ի կողմից Լիդիան Արմենիային 100 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային փոխառություն տրամադրելու վերաբերյալ։ Իր հերթին ընկերությունը պարտավորվել է Ամուլսարի հանքավայրի շինարարությունն ու շահագործումը շարունակել իրականացնել հանքարդյունաբերության ոլորտում առկա լավագույն միջազգային չափանիշներով, ՀՀ օրենսդրական պահանջներին համապատասխան, ինչպես նաև նպաստել Ամուլսարի ազդակիր համայնքներում տեղական շուկայի զարգացմանն ու զբաղվածությանը։
«Կառավարությունն անհատույց ստանալու է Լիդիան Արմենիա ընկերության կանոնադրական կապիտալի 12,5 տոկոսը, ինչպես նաև ընկերությունը ծրագրի շինարարության ընթացքում կվճարի տարեկան 7 մլն ԱՄՆ դոլար Ամուլսարի ազդակիր համայնքներին` որպես ֆինանսական աջակցություն»,- նշել է Վահան Քերոբյանը:
ԵԱԶԲ-ի խորհրդի նախագահի տեղակալ Դենիս Իլյինն իր խոսքում նշել է․ «Այսօր, սկսելով համագործակցությունը Լիդիան Արմենիայի հետ, մենք ակնկալում ենք իրականացնել մի ծրագիր, որը կհամապատասխանի բնապահպանական անվտանգության բարձր պահանջներին, դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա և կստեղծի նոր զբաղվածության հնարավորություններ բնակչության համար»։
«Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ կառավարությանը և նոր գործընկերներին, Եվրասիական զարգացման բանկին Ամուլսարի ծրագիրը ավարտին հասցնելու նպատակով տրամադրած աջակցության համար: Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման տնտեսական օգուտները զգալի են լինելու Հայաստանի Հանրապետության համար», - նշել է Ջեֆֆրի Քոուչը՝ կարևորելով հուշագրի ստորագրումը:

Memorandum of Understanding signed By and Between Armenian Government, Lydian Armenia and Eurasian Development Bank
23 February, 2023
On February 22, Armenian Government, Lydian Armenia and Eurasian Development Bank (EDB) signed a Memorandum of Understanding. The Memorandum was signed by Armenian Minister of Economy, Vahan Kerobyan, Vice Chairman of Management Board of EBD, Denis Ilyin, and Jeffrey Coach, a member of the Board of Directors of Lydian Armenia.
As agreed by the Parties, EDB will extend a loan of USD 100 mln to Lydian Armenia, and the Company will construct and operate the Project in compliance with the best international mining practice and in strict adherence to the applicable legislation of the Republic of Armenia, by promoting the local market and employment in affected communities.
The Armenian government will receive 12,5 per cent of the equity capital of Lydian Armenia with no commitment for the Government to make any monetary investments. And the Company will provide financial assistance in the amount of USD 7 mln annually to affected communities during the construction of the Project”, said Vahan Kerobyan.
As stated, Denis Ilyan, Vice Chairman of Management Board of EBD, “Today, we are entering into partnership with Lydian Armenia and believe that the Project will comply with the best environmental safety standards and will be beneficial to the Armenian economy by creating new jobs and employment opportunities for the local population.”
“I wish to express my gratitude to the Government of Armenia and new lending partners, the Eurasia Development Bank for supporting the completion of the Amulsar project. Once in operation, the economic benefits of Amulsar to the Armenia are significant”, said Jeffrey Coach by underscoring the importance of the Memorandum.