Տաշիրում մեկնարկեցին «Երեմյան Ֆարմի» նախադեպը չունեցող մասշտաբային գյուղատնտեսական նախագծի շինաշխատանքները
11 Հոկտեմբերի, 2022
Հոկտեմբերի 8-ին Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի, ՀՀ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանի, «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի, Եվրասիական զարգացման բանկի (EDB) Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանի, Տաշիրի համայնքապետ Էդգար Արշակյանի և Լոռու փոխմարզպետ Գոռ Ասրյան  ներկայությամբ տեղի է ունեցել «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի «Երեմյան ֆարմ» նոր կառուցվող անասնաբուծական համալիրի հիմքում «Ժամանակի պարկուճով» առաջին քարե բլոկի տեղադրումը, որով և մեկնարկել են  ֆերմայի շինարարական աշխատանքները։
Խորհրդանշական ուղերձով պարկուճը քարե բլոկում տեղադրվել էր դեռևս սույն թվականի օգոստոսի 5-ին «Երեմյան Փրոջեքթսի» Ջերմուկի ֆերմայում՝ Դավիթ Երեմյանի, Վահան Քերոբյանի և ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովի կողմից, ովքեր նույն օրը ստորագրել էին համագործակցության հուշագիրը, ըստ որի՝ Եվրասիական զարգացման բանկը 25 մլն դոլարի ներդրում է կատարելու Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում «Երեմյան ֆարմի» կողմից խոշոր տավարաբուծական և խոզաբուծական նոր ֆերմա  կառուցելու համար:
Ըստ նախարար Վահան Քերոբյանի՝ նման նախաձեռնությունները նաև խթան են մասնավոր հատվածի և արտահանման ներուժի զարգացման համար. «Մեկ տարի առաջ, երբ ընկերությունը այս նախաձեռնությամբ հանդես եկավ, մենք մեծ  ոգևորությամբ արձագանքեցինք  ու Եվրասիական զարգացման բանկի և Կառավարության մեր գործընկերների հետ ստեղծեցինք այնպիսի միջավայր, որ այս նախագիծը դառնա իրականություն։ Շատ ուրախ ենք, որ մեկ տարի անց շինարարական աշխատանքները  մեկնարկել ու բուռն ընթացքի մեջ են, և արդեն հաջորդ գարնանը մենք կունենանք նոր, բարձրակարգ, առաջնակարգ ֆերմերային տնտեսություն, որը Հայաստանի գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացման վրա զգալի ազդեցություն կունենա։ Այստեղ կա թե՛ խոզաբուծարան, թե՛ կաթնատու կովերի ֆերմա։ Երկուսն էլ շատ կօգնեն, որ մեր գյուղատնտեսության միջին արտադրողականությունը նույնիսկ զգալիորեն բարձրանա։ Բնականաբար, Տաշիր համայնքում այն շատ լավ օրինակ  է  մեծ և փոքր ֆերմերային ընկերությունների համար, որպեսզի նրանք տեսնեն,  թե ինչպես է պետք զբաղվել բարձր արտադրողական գյուղատնտեսությամբ»։
Վահան Քերոբյանը հավելեց, որ ներդրումային այս ծրագրի ընդհանուր արժեքը  31 մլն ԱՄՆ դոլար է, և որ սա գյուղատնտեսության մեջ երևի թե ամենախոշոր ներդրումային ծրագիրն է, որը ցույց է տալիս, որ գյուղատնտեսության նկատմամբ ներդրումային հետաքրքրությունը կտրուկ մեծանում է։ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը նշեց, որ  Կառավարությունն ունի գյուղատնտեսության խոշորացման իր ռազմավարությունը, և տարբեր գործիքների ու ծրագրերի միջոցով նրանք փորձում են այնպես անել, որ գյուղատնտեսությամբ զբաղվողները դրանով ունենան  ավելի բարձր արտադրողականություն և մեծ շահույթով աշխատեն։
«Երեմյան Ֆարմի» անասնապահական այս խոշոր համալիրի ընդհանուր մակերեսը 29 հեկտար է, որը ներառելու է խոշոր եղջերավոր կենդանիների և խոզերի համար նախատեսված ֆերմաներ, սպանդանոց՝ երկու ֆերմաների համար, կերախառնուրդի պահեստ, կերային կուլտուրաների աճեցման համար նախատեսված հողատարածք, գյուղատնտեսական մեքենաների կայանատեղի։  Համալիրը համապատասխանեցված է լինելու արտադրության և որակի սահմանված միջազգային չափանիշներին, հագեցած՝ ավտոմատ համակարգերով ու սարքավորումներով։
«Ծրագրի նպատակը ՀՀ-ում պարենային անվտանգության, գյուղատնտեսության և տնտեսական զարգացման ապահովումն է», - շեշտեց Երեմյան Փրոջեքթս ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը.
«Սերմից՝ սեղան» ամբողջապես փակ ցիկլով գործելու մեր ռազմավարությունը թույլ է տալիս ապահովել կաթնարտադրության յուրաքանչյուր փուլի վերահսկողությունը, ինչը մեծապես կնպաստի հասարակությանը որակյալ կաթնամթերք մատակարարելուն և պարենային անվտանգության ապահովման այսօրվա մարտահրավերների հաղթահարմանը։ Մենք մեծ պատասխանատվություն ենք ստանձնել Հայաստանում ժամանակակից անասնաբուծության և կաթնամթերքի արտադրության նոր մշակույթ զարգացնելու գործում և, ինչպես տեսնում եք, այդ պարտավորություններն արդեն իսկ իրագործում ենք առանձնակի ակտիվությամբ»,-ասաց Դավիթ Երեմյանն ու հավելեց, որ անասնապահական այս համալիրը լինելու է  Հայաստանում իր տեսակի մեջ առաջինն ու եզակին։
ԵԱԶԲ Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Արմեն Մելկիկյանն էլ նշել է. «Սա մեր բանկի խոշորագույն ներդրումներց մեկն է ՀՀ-ում, ինչով մենք շատ հպարտ ենք։ փորձագետներ են ներգրավված եղել նախագծի իրականացման ու նախապատրաստման համար։ Սա օրինաելի ծրագիր է նրանով, որ այստեղ միջազգային բանկի կողմից  կառավարության և բիզնեսի եռակողմ համագործակցություն է ընթանում։ Այսպես մենք ցանկանում ենք ստեղծել մոդելային լուծում-մոտեցումը մեր երկրում ներդրումներ ներգրավելու համար։ Ծրագիրը, իհարկե, մեծ թափ կբերի  մասշտաբային տնտեսության և տարածքային զարգացմանը, որովհետև Հայաստանում մասշտաբային արդյունաբերական տնտեսությունները շատ քիչ են։ Սա օրինակ կծառայի, որ հայ ներդրողները ևս ակտիվանան մեր երկրում։ Ծրագիրը մտնում է մեր ռազմավարության  ընկերական ծրագրերի մշակույթի մեջ։  Շատ ուրախ ենք  այս համագործակցության և հենց այսօր շինարարական աշխատանքները մեկնարկելու կապակցությամբ։ Վստահ ենք, որ ծրագրում հաջողություն կունենանք․ այն նաև մոտիվացիա կլինի այլ ներդրողներ համար»։

В Ташире стартовали строительные работы беспрецедентно масштабного сельскохозяйственного проекта компании «Еремян Фарм»
11 Октябрь, 2022
Министр экономики Республики Армения Ваган Керобян, заместитель министра Арман Ходжоян, генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян, директор армянского представительства Евразийского банка развития (ЕАБР) Армен Мелкикян, мэр города Ташир Эдгар Аршакян и заместитель губернатора Лори Гор Асрян 8-го октября приняли участие  в установке первого каменного блока с «Капсулой Времени» в фундамент строящегося животноводческого комплекса «Еремян Фарм» группы компаний «Еремян Проджектс».
Капсула с символическим посланием была заложена в каменную глыбу еще 5-го августа текущего года в Джермукском фермерском хозяйстве «Еремян Проджектс» Ваганом Керобяном, Давидом Еремяном и председателем правления ЕБРР Николаем Подгузовым, которые в тот же день подписали  меморандум о сотрудничестве, согласно которому Евразийский банк развития инвестирует $25 млн. в строительство компанией «Еремян Фарм» новой крупной скотоводческой и свиноводческой фермы в общине Ташир Лорийской области Армении.
По словам министра Вагана Керобяна, такие инициативы являются стимулом для развития частного сектора и экспортного потенциала.
«Год назад, когда компания выступила с этой инициативой, мы с большим энтузиазмом восприняли эту идею и совместно с нашими коллегами из Евразийского банка развития и Правительства создали такую ​​среду, чтобы этот проект стал реальностью. Мы очень рады, что спустя год строительные работы уже начались и идут полным ходом, и уже следующей весной у нас будет новая, качественная, первоклассная ферма, которая существенно повлияет на повышение продуктивности сельскохозяйственной деятельности в Армении. Здесь будут созданы свиноферма и ферма пород молочных коров. Обе фермы поспособствуют существенному увеличению средней продуктивности сельского хозяйства. Естественно, для крупных и мелких фермерских хозяйств это послужит хорошим примером того, как нужно заниматься высокопроизводительным сельским хозяйством».
Ваган Керобян также добавил, что общая стоимость этой инвестиционной программы составляет $31 млн. и что это, пожалуй, самая крупная инвестиционная программа в сельском хозяйстве, что свидетельствует о том, что инвестиционный интерес к сельскому хозяйству резко возрастает. Министр отметил, что Правительство РА разработало стратегию расширения сельского хозяйства, и с помощью различных инструментов и программ принимаются меры, чтобы фермеры имели более высокую производительность и работали с большей прибылью.
Общая площадь крупного животноводческого комплекса «Еремян Фарм» составляет 29 га, в который войдут фермы для крупного рогатого скота и свиней, скотобойни для двух ферм, склад для кормов, земельный удел для выращивания кормовых культур, стоянка для сельскохозяйственной техники. Комплекс будет построен в соответствии с установленными международными стандартами производства и качества, также будет оснащен автоматическими системами и оборудованием.
«Целью проекта является обеспечение продовольственной безопасности, сельского хозяйства и экономического развития Армении, - подчеркнул генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян. «Наша стратегия работы в полностью замкнутом цикле «от семени до стола» позволяет обеспечивать контроль каждого этапа производства молока, что в значительной степени будет способствовать обеспечению населения качественной молочной продукцией и преодолению сегодняшних вызовов продовольственной безопасности. Мы взяли на себя большую ответственность в деле развития новой культуры современного животноводства и молочного производства в Армении и, как видите, с особой активностью уже выполняем эти обязательства», - отметил Давид Еремян, при этом добавив, что этот животноводческий комплекс в Армении станет первым и единственным в своем роде.
Директор представительства ЕАБР в Армении Армен Мелкикян в свою очередь отметил: «Этот проект является одной из крупнейших инвестиций нашего банка в Армении, чем мы очень гордимся. К реализации и подготовке проекта были привлечены специалисты. Это - образцовая программа, поскольку она осуществляется при трехстороннем сотрудничестве между правительством и бизнесом со стороны международного банка. Таким образом, мы хотим создать модель решения-подхода для привлечения инвестиций в нашу страну. Проект, безусловно, даст большой импульс масштабной экономике и территориальному развитию, потому что масштабных промышленных хозяйств в Армении очень мало. Это послужит примером также для активизации армянских инвесторов в нашей стране. Эта программа является частью культуры дружественных программ нашей стратегии. Мы очень рады этому сотрудничеству и сегодняшнему старту строительных работ. Мы уверены, что программа будет успешной и станет мотивацией для других инвесторов».