Նոյեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի հերթական նիստը, որը վարել է նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը:
Հանդիպման սկզբում ամփոփվել են նախորդ նիստում քննարկված հարցերը և ներկայացվել հանձնարարականների մասով կատարված աշխատանքները։ Մասնավորապես, առևտրային ցանցերի կողմից վճարման ժամկետների կարգավորման, «Վայլդբերիզ» առևտրի հարթակում ներկայացվածության խնդիրների և աշխատանքային խմբի ձևավորման, Հայաստանում բիզնես օմբուդսմենի ինստիտուտի ներդրման և ֆակտորինգի կիրառման հնարավորություններն ընդլայնելու վերաբերյալ հարցերը։
Նիստի մասնակիցները նշել են, որ հարցերին լուծումներ տալու նպատակով կազմակերպվել են հանդիպումներ, ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, որից հետո նախանշվել են հետագա քայլերի ուղղությունները։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Անկանխիկ գործառնությունների մասին օրենքի նախագիծը»։ Ենթախորհրդի անդամները նշել են, որ ընդհանուր առմամբ կողմ են նախագծին, սակայն ունեն որոշ մտահոգություններ, որոնց վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները։
Օրակարգում ընդգրկված էին նաև հարցեր Պետական ռեգիստրի գործակալությունում բիզնեսի գրանցմանը զուգահեռ նաև հարկման հիմնական կամ այլընտրանքային համակարգի ընտրության վերաբերյալ նշում կատարելու, հարկային վարչարարության ոլորտում ՀՀ ՊԵԿ-ի կողմից շրջանառվող մի շարք օրենքների նախագծերի վերաբերյալ։
Անդրադարձ է կատարվել հարկային ստուգումներին՝ համալիր և թեմատիկ, ՀԴՄ-ների տրամադրման, ՀԴՄ չտրամադրելու դիմաց տուգանքների տարբերակված մեխանիզմի կիրառման հնարավորություններին, հսկիչ գնումների իրականացման, էլեկտրոնային ծանուցումների միասնական համակարգի ներդրման, եկամտային համակարգի հաշվառման փոփոխության և մի շարք այլ հարցերի, ներկայացվել են դրանց վերաբերյալ դիտարկումներ։
Քննարկվել են նաև աշխատողների պարտադիր պատվաստման կամ թեստավորման պահանջից բխող իրավական խնդիրները։ Այս համատեքստում նշվել է, որ յուրաքանչյուր փոփոխություն և մշակվող յուրաքանչյուր ակտ պետք է կատարվի այնպես, որ չվնասի գործարար միջավայրի զարգացմանը և չունենա մարդու իրավունքները սահմանափակելու օրենսդրական հիմքեր։
Նիստի ավարտին քննարկվել է պարբերաբար անցկացվող նիստերի աշխատակարգը՝ բարձրաձայնած խնդիրների լուծման համար առավել գործուն մեխանիզմներ մշակելու նպատակով։

The regular meeting of the SME Development Sub-Council took place
On November 9, a regular meeting of the SME Development Sub-Council was held, chaired by Deputy Minister Rafael Gevorgyan.
At the beginning of the meeting, the issues discussed in the previous meeting were summarized, the work done on the instructions was presented. In particular, issues related to the regulation of payment terms by commercial networks, the problems of representation in the "Wildberries" online trade platform, the formation of a working group, the introduction of the business ombudsman institute in Armenia, the expansion of factoring opportunities.
The participants of the meeting noted that meetings were organized to give solutions to the issues, the international experience was studied, after which the directions of further steps were outlined.
The "Draft Law on Non-Cash Transactions" was discussed during the sitting. The members of the Sub-Council noted that they are generally in favor of the project, but have some concerns, on which they presented their observations and suggestions.
The agenda also included questions on a number of draft laws circulating by the RA State Revenue Committee in the field of tax administration in parallel with the registration of the business in the State Register Agency, on the choice of the main or alternative taxation system.
A reference was made to tax inspections, complex thematic, possibilities of applying a differentiated mechanisms of fines for non-provision of cash registers, non-provision of cash registers, control procurement, introduction of a unified system of electronic notifications, change of income system registration, and a number of other issues.
Legal issues arising from the requirement for mandatory vaccination or testing of employees were discussed. In this context, it was stated that every change and every act drafted must be made in a way that does not harm the development of the business environment and with a legal basis non-restricting human rights.
At the end of the meeting, the agenda of the regular sittings was discussed in order to work out more effective mechanisms for solving the issues raised.