Վահան Քերոբյանն ընդունել է ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին
Նախարար Վահան Քերոբյանը հոկտեմբերի 25-ին ընդունել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմին։
Հանդիպման սկզբում նախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Սիրիան բարեկամ երկրներ են և երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, մինչդեռ տնտեսության ոլորտում փոխգործակցությունն ունի զարգացման մեծ ներուժ և պետք է համատեղ ուժերով տնտեսական համագործակցությունը զարգացնել և հավասարեցնել քաղաքական մակարդակի։
Սիրիայի դեսպանն իր հերթին կարևորել է Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ մյուս անդամ-երկրների շուկաներ դուրս գալու համատեքստում։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հնարավորությանը։ Դեսպանի տեղեկացմամբ՝ Սիրիայում քննարկվում է ՀՀ դրամով վճարումներ ընդունելու համակարգի ներդրման հնարավորությունը։
Երկուստեք առաջարկներ են ներկայացվել հայ-սիրիական տնտեսական համագործակցության ակտիվացման վերաբերյալ, այդ թվում՝ Սիրիայի դեսպանն առաջարկել է Հայաստանում կազմակերպել սիրիացի գործարար շրջանակների մասնակցությամբ ցուցահանդես։
Դեսպանը նաև նշել է, որ Սիրիայում զարգացած ոլորտներից է տեքստիլ արդյունաբերությունը, և սիրիացի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանում հիմնել տեքստիլ գործարան։ Նախարար Քերոբյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ գաղափարի իրականացմանը և ընդգծել, որ տեքստիլ ոլորտում Հայաստանն ունի փորձառու աշխատուժ, որը կարելի է արդյունավետ օգտագործել գործարանի աշխատանքը կազմակերպելու նպատակով։

Ваган Керобян принял посла Сирии в Армении Мухаммеда Хаджа Ибрагима
25 октября министр Ваган Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Сирийской Арабской Республики в Республике Армения Мохаммеда Хаджа Ибрагима.
В начале встречи министр отметил, что Армения и Сирия - дружественные страны, и политические отношения между ними находятся на высоком уровне, в то время как сотрудничество в экономической сфере имеет большой потенциал для развития, и следует совместными усилиями развивать это сотрудничество и поднять до политического уровня.
Посол Сирии, в свою очередь, подчеркнул важность членства Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) в контексте возможности выхода на рынки стран-членов ЕАЭС.
Собеседники обсудили также пути сотрудничества в сфере туризма. По словам посла, в Сирии рассматривается возможность внедрения системы приема платежей в драмах.
Стороны представили свои предложения по активизации армяно-сирийского экономического сотрудничества, в том числе посол Сирии предложил организовать в Армении выставку с участием сирийских деловых кругов.
Посол также отметил, что текстильная промышленность является одной из развитых сфер в Сирии, и что сирийские бизнесмены заинтересованы в создании текстильной фабрики в Армении. Министр Керобян выразил готовность поддержать реализацию этой идеи и подчеркнул, что в Армении есть опытные кадры в текстильной сфере, которые можно эффективно использовать для организации деятельности фабрики.