Վահան Քերոբյանը ծանոթացել է Տաշիր քաղաքում գործող «Ամպեր» մալուխների գործարանի աշխատանքներին
Հոկտեմբերի 18-ին Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն այցելել է Տաշիր քաղաքում հիմնված «Ամպեր» ՓԲԸ և ծանոթացել էլեկտրական մալուխների արտադրության ժամանակակից գործարանի արտադրական հզորություններին, ընկերության ղեկավարության հետ քննարկել առաջիկա անելիքները, ինչպես նաև ոլորտի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Մեծ արտադրական ծավալներ ունեցող ընկերությունն աշխատում է բարձր արտադրողականությամբ և ներկայումս ունի 40 աշխատող։
ՀՀ կառավարության 2021 թ․ հուլիսի 8-ի N 1104-Ա որոշմամբ  ընկերությանը տրամադրվել է արտոնություն ՀՀ կառավարության 2017 թ․ հոկտեմբերի 5-ի՝ «Գործարար ծրագրերի հավանության արժանացման և լրացուցիչ աշխատավարձի հաշվարկման կարգը սահմանելու մասին» N 1235-Ն որոշման շրջանակներում։ Կարգի համաձայն՝ արտոնություն է տրամադվում այն ծրագրերին, որոնք համապատասխանում են կառավարության կողմից նախատեսված հետևյալ չափորոշիչներին՝ տնտեսության վրա մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն, զբաղվածության ընդլայնում, նորարարության կիրառում և արտադրողականության բարձրացում, արտահանմանը միտվածություն։
«Ամպեր»  ընկերությունն առաջինն է, որ ստացել է նման արտոնություն։ Այն նախատեսում է ծրագրի մեկնարկման և դրան հաջորդող 5 հարկային տարվա շահութահարկի գումարից նվազեցում՝ ծրագրի շրջանակներում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով՝ համապատասխան տարվա ընթացքում վճարված լրացուցիչ աշխատավարձի և դրան հավասարեցված վճարումների 100 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան համապատասխան հարկային տարվա համար հաշվարկված փաստացի շահութահարկի գումարի 30 տոկոսը։
Նույն օրը Վահան Քերոբյանն այցելել է նաև  «Տաշիր ագրո» ՓԲԸ, շրջել ֆերմայի տարածքով, ծանոթացել աշխատանքներին։
«Տաշիր ագրո» ընկերությունն այս  տարի, «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրի շրջանակներում, ձեռք է բերել 288 գլուխ սիմենթալ ցեղի տոհմային խոշոր եղջերավոր կենդանիներ։ Կառուցվել են անասնագոմեր ու հարակից շինություններ։ Ընկերությունն առաջիկայում նախատեսում է զգալիորեն ավելացնել տոհմային խոշոր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը։

Министр экономики Ваган Керобян 18 октября посетил основанное в Ташире ЗАО «Ампер». Министр ознакомился с производственными мощностями современного предприятия по производству электрических кабелей, обсудил с руководством завода предстоящие мероприятия, а также ряд вопросов, связанных с развитием сферы.
Компания имеет большой объем производства, работает с высокой производительностью, в настоящее время насчитывает 40 сотрудников.
Решением Правительства РА № 1104-А от 8 июля 2021 г. компании была предоставлена привилегия в рамках Решения Правительства РА № 1235-Н от 5 октября 2017 г. «Об определении порядка утверждения бизнес-планов и начисления дополнительной заработной платы». Согласно порядку, привилегии предоставляются программам, которые соответствуют следующим критериям: мультипликативный эффект на экономику, расширение занятости, применение инноваций, повышение производительности, экспортная ориентация.
«Ампер» является первой компанией, получившей такую привилегию. Она предусматривает снижение суммы налога на прибыль в начале программы и на следующие 5 налоговых лет для новых рабочих мест, созданных в рамках программы, в размере 100% дополнительной заработной платы и равным ей выплатам, выплаченным в течение соответствующего года, но не более суммы фактического налога на прибыль, исчисленного за соответствующий налоговый год.
В тот же день Ваган Керобян посетил ЗАО «Ташир агро», ознакомился с работами на ферме.
В этом году компания «Ташир агро» в рамках программы «Развитие животноводства в Республике Армения на 2019-2024 годы» приобрела 288 голов крупного рогатого скота породы симменталь. Были построены коровники и прилегающие постройки. В ближайшее время компания планирует значительно увеличить поголовье племенного скота.