ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում պաշտոնապես մեկնարկել է համաշխարհային ամենախոշոր միջոցառումներից մեկը՝ «ԷՔՍՊՈ 2020 ԴՈՒԲԱՅ» ցուցահանդեսը: Խոշորագույն այս իրադարձության բացման արարողությունն անցկացվել է Դուբայի հարևանությամբ հատուկ էքսպոյի անցկացման համար կառուցված քաղաքի Ալ Վասլ Պլազա կենտրոնական հրապարակում։ 90 րոպե տևողությամբ շոուի ընթացքում 360 պտտվող բեմում ելույթ է ունեցել ավելի քան 1000 մարդ՝ անհատ կատարողներ և խմբեր։
Աշխարհի ավելի քան 190 երկրների ներկայացուցիչների հետ «ԷՔՍՊՈ 2020 ԴՈՒԲԱՅ» համաշխարհային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցել է նաև Հայաստանի պաշտոնական պատվիրակությունը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի գլխավորությամբ։
Հոկտեմբերի 1-ին Էքսպո քաղաքն իր դռներն է բացել նաև միլիոնավոր այցելուների առջև։
«ԷՔՍՊՈ 2020 Դուբայ» ցուցահանդեսում բացվել է նաև Հայաստանի տաղավարը, որն առաջինն այցելել է Հայաստանի պատվիրակությունը՝ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի գլխավորությամբ։ Հայաստանի տաղավարի պաշտոնական բացմանը ներկա էր ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Գրուզդևը։ Վահան Քերոբյանի ուղեկցությամբ նա շրջայց է կատարել հայկական տաղավարով։
Հայկական տաղավարում նախարար Քերոբյանը հյուրընկալել է նաև ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարար Թանի Բին Ահմեդ Ալ Զեյուդիին։ Շրջայցի ընթացքում Վահան Քերոբյանն իր արաբ գործընկերոջը ծանոթացրել է հայկական տաղավարին, պատմել «էթնոթեք» կոնցեպտի մասին, որով Հայաստանը ներկայանում է այս էքսպոյում, ներկայացրել տեխնոլագիական ու թվային լուծումները և դրանց կիրառությունը (AR և VR գոտիներ), զբոսաշրջության հատվածը, ինչպես նաև ցուցադրված մշակութային ցուցանմուշները, որոնք Դուբայ են տեղափոխվել Հայաստանից։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության ամրապնդման և ընդլայնման վերաբերյալ։ Արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ հետագայում ավելի առարկայական քննարկելու անելիքները։
Նախարար Քերոբյանը խոսել է նաև Էքսպոյի թեմատիկ շաբաթներին և «Made in Armenia» քառօրյա ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցության մասին՝ ընդգծելով, որ երկուստեք լավ հնարավորություններ են ստեղծված հայկական բիզնեսն արտահանելու և արաբական գործարար համայնքի ներդրումները Հայաստան բերելու առումով։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալներ Նարեկ Տերյանը և Արման Խոջոյանը, «էնթերփրայզ Արմենիա» Ներդրումների աջակցման կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարության այլ ներկայացուցիչներ։
Հիշեցնենք, որ համաշխարհային էքսպոն անցկացվում է հինգ տարին մեկ։ Աշխարհի խոշոր քաղաքներից մեկը վեց ամիս շարունակ հյուրընկալում է բազմաթիվ երկրների։ Առաջին անգամ համաշխարհային ցուցահանդեսն անցկացվել է 1851 թվականին՝ Լոնդոնում, այս տարի, համաշխարհային էքսպոյի պատմության ընթացքում առաջին անգամ, այն կազմակերպվում է արաբական երկրում։

На всемирной выставке «EXPO 2020 DUBAI» открылся армянский павильон
В столице ОАЭ городе Дубай официально открылась выставка «EXPO 2020 DUBAI», являющаяся одним из крупнейших всемирных мероприятий. Церемония открытия выставки состоялась на площади Al Wasl Plaza, которая была построена специально для этого мероприятия недалеко от Дубая. В течение 90-минутного шоу на вращающейся на 360° сцене выступило более 1000 человек – отдельных исполнителей и коллективов.
Вместе с представителями более чем 190 стран мира на торжественной церемонии открытия выставки приняла участие также официальная делегация Армении во главе с министром экономики РА Ваганом Керобяном.
С 1 октября город экспо открыл свои двери и перед миллионами посетителей.
На выставке «EXPO 2020 DUBAI» открылся также павильон Армении, который первой посетила возглавляемая Ваганом Керобяном делегация. На официальном открытии армянского павильона присутствовал и заместитель министра промышленности и торговли Российской Федерации Алексей Груздев. В сопровождении Вагана Керобяна он ознакомился с экспонатами армянского павильона.
В армянском павильоне Керобян принял также министра внешней торговли ОАЭ Тани Бин Ахмеда Аль Зейуди. Ваган Керобян, сопровождая  арабского коллегу по павильону, рассказал о концепции «этнотек», с которой Армения выступила на этом экспо. Министр также представил технологические и цифровые решения и их применение (зоны AR и VR), показал сектор туризма, культурные экспонаты, доставленные в Дубай из Армении.
В ходе встречи министры обменялись мнениями о дальнейшем укреплении и расширении сотрудничества между двумя странами. В результате была достигнута договоренность о том, чтобы в дальнейшем более предметно обсудить совместные действия.
Ваган Керобян рассказал также об участии армянских компаний в мероприятиях тематических недель экспо и в выставке «Made in Armenia», подчеркнув, что имеются хорошие возможности для экспорта армянского бизнеса и привлечения инвестиций арабского бизнес-сообщества в Армению.
В составе делегации, возглавляемой министром экономики РА, входят заместители министра Нарек Терян и Арман Ходжоян, генеральный директор Центра поддержки инвестиций «Энтерпрайз Армения» Левон Оганесян, другие представители Министерства экономики.
Напомним, что всемирная выставка экспо проводится раз в пять лет. Один из крупнейших городов мира шесть месяцев подряд принимает участников выставки из многочисленных стран. Первая всемирная выставка прошла в 1851 году в Лондоне. В этом году впервые всемирная  выставка проводится в арабской стране.