Վահան Քերոբյանը Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության ուղղությունները
Սեպտեմբերի 8-ին Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
Ողջունելով դեսպանին՝ էկոնոմիկայի նախարարը կարևորել է երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնումը և ավելացրել, որ մեծ ներուժ է տեսնում  առևտրի ծավալները մեծացնելու համար։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության ծրագրի տնտեսական հատվածն իր առաջնահերթություններով։ Նշելով, որ նոր ծրագրում  կառավարությունը հատկապես մեծ տեղ է հատկացնում տնտեսության թվայնացմանը, մոդեռնիզացմանը և աշխատանքային հմտությունների զարգացմանը՝  Վահան Քերոբյանը հավելել է, որ դրանք միտված են տնտեսության բոլոր ճյուղերում արդյունավետության և արտադրողականության բարձրացմանը։
Դեսպան Գալագերը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար և նշել, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները։ Նա հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի կառավարությանը  բարեփոխումների իրականացման գործընթացում։
Զրույցի ընթացքում Վահան Քերոբյանը շեշտադրել  է  գիտելիքահեն տնտեսության ձևավորման անհրաժեշտությունը և տեղեկացրել, որ կառավարությունը նախատեսում է ներդրումներ հատկացնել հետազոտական աշխատանքների կազմակերպման համար։  Նա ընդգծել է, որ կարևորում է հետազոտական աշխատանքների ֆինանսավորման գործում մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը։ Նախարարը նաև համոզմունք է հայտնել, որ  Մեծ Բրիտանիայի հարուստ փորձը և նշված բնագավառում բարձրակարգ խորհրդատվական ծառայությունների մատուցումը կարող են նպաստել Հայաստանում այս համակարգի ներդրմանն ու կայացմանը։  Նա նաև կարևորել է Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական կառույցների, մասնավոր ներդրումային, վենչուրային, հրեշտակային ֆոնդերի՝  Հայաստանում ներկայացված լինելը։
Էկոնոմիկայի նախարարը տեղեկացրել է դեսպանին, որ Հայաստանում նախատեսվում է երեք ինդուստրիալ պարկի գործարկում, ինչը կարող է հետաքրքրել բրիտանական ընկերություններին, և առաջարկել է դիտարկել այստեղ վերջիններիս գործունեության հնարավորությունները։ Վահան Քերոբյանն առանձնացրել է մի քանի  ոլորտ, որտեղ տեսնում է Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցության մեծ ներուժ․ դրանք են՝ արևային պանելների արտադրությունը, մետաղագործությունը, քիմիական արդյունաբերությունը և դեղագործությունը։
Դեսպան Գալագերը պատրաստակամություն է հայտնել դիտարկել   Հայաստանում գիտելիքահեն տնտեսության կայացմանն աջակցելու, ինչպես նաև  տնտեսության մեջ արտադրողականության բարձրացման և  մի շարք այլ կարևոր աշխատանքներում անհրաժեշտ խորհրդատվություն տրամադրելու հնարավորությունները։ Նա նաև նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կարևորում է կանաչ տնտեսության զարգացումը և կարող է առաջարկել ֆինանսական մեխանիզմներ, որոնց միջոցով Հայաստանին ևս աջակցություն կցուցաբերվի դեպի կանաչ տնտեսություն անցում կատարելու համար։
Զրուցակիցները քննարկել են մտավոր սեփականության ոլորտում, մասնավորապես մտավոր սեփականության պաշտպանության ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները։ Ջոն Գալագերը տեղեկացրել է, որ այս  բնագավառում բարեփոխումներին աջակցությունն առաջնային տեղ ունի իրենց օրակարգում, քանի որ դա կնպաստի Հայաստանում գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանը։ Նա հավելել է, որ  իրենց կառավարությունը հետաքրքրված է Հայաստանում ներդրումային և գործարար միջավայրի  բարելավմամբ, որպեսզի բրիտանական ընկերությունները ներդրումներ կատարեն նաև այս տարածաշրջանում և ավելի մեծ ծավալի արտահանում իրականացնեն։
Վահան Քերոբյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ևս մեծ ուշադրություն է դարձնում մտավոր սեփականության պաշտպանությանը և տեղեկացրել դեսպանին, որ ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից  ուժի մեջ է մտել «Արտոնագրերի մասին» ՀՀ օրենքը, և ստարտափները հնարավորություն են ստացել Հայաստանում արտոնագրել համակարգչային ծրագրերը, ինչի շնորհիվ Հայաստանը դարձել է աշխարհում երկրորդ երկիրը, որը կատարում է նմանատիպ արտոնագրում։

Ваган Керобян обсудил с послом Великобритании в Армении направления сотрудничества
8 сентября Ваган Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джона Галлагера.
Приветствуя посла, министр экономики отметил важность расширения экономических отношений между двумя странами и добавил, что видит большой потенциал для увеличения объемов торговли.
В ходе встречи министр представил экономическую часть программы правительства РА с ее приоритетами.
Отметив, что в новой программе правительство уделяет особое внимание цифровизации экономики, модернизации и развитию трудовых навыков, Ваган Керобян добавил, что они нацелены на повышение эффективности и производительности во всех отраслях экономики.
Поблагодарив министра за прием, посол Галлагер отметил, что высоко ценит реформы, осуществляемые правительством Армении. Он выразил готовность правительства Великобритании содействовать правительству Армении в процессе осуществления реформ.
В ходе беседы Ваган Керобян подчеркнул необходимость формирования экономики, основанной на знаниях, и сообщил, что правительство планирует выделить инвестиции для организации исследовательских работ. Он подчеркнул, что придает важность вовлеченности частного сектора в финансирование исследовательских работ. Министр также выразил уверенность, что богатый опыт Великобритании и предоставление высококлассных консалтинговых услуг в данной сфере могут способствовать внедрению и становлению этой системы в Армении.
Министр экономики проинформировал посла Великобритании, что в Армении планируется запуск трех индустриальных парков, что может заинтересовать британские компании, и предложил рассмотреть возможности их деятельности здесь. Ваган Керобян выделил несколько сфер, где видит большой потенциал сотрудничества с Великобританией, это производство солнечных панелей, металлургия, химическая промышленность и фармацевтика.
Посол Галлагер выразил готовность рассмотреть возможности содействия становлению в Армении экономики, основанной на знаниях, а также предоставления необходимой консультации для повышения производительности в экономической сфере и в других важных начинаниях. Он также отметил, что правительство Великобритании придает важность развитию зеленой экономики и может предложить финансовые механизмы, посредством которых Армении также будет оказана помощь для перехода к зеленой экономике.
Собеседники обсудили возможности сотрудничества в сфере интеллектуальной собственности, в частности, по защите интеллектуальной собственности. Джон Галлагер сообщил, что содействие реформам в этой сфере занимает приоритетное место в их повестке, поскольку это способствует улучшению деловой и инвестиционной среды в Армении. Он добавил, что правительство Великобритании заинтересовано в улучшении инвестиционной и деловой среды в Армении с тем, чтобы британские компании инвестировали и в этот регион, а таже существенно увеличили объем экспорта.
Ваган Керобян подчеркнул, что правительство Армении также уделяет большое внимание защите интеллектуальной собственности, и сообщил послу, что с 1 июля текущего года вступил в силу закон РА «О патентах», таким образом стартапы получили возможность  запатентировать компьютерные программы в Армении, благодаря чему Армения стала второй страной в мире, которая осуществляет подобное патентование.