Հայաստանը 2 կետով բարելավել է տնտեսական ազատության ինդեքսում իր դիրքը
Heritage Foundation տնտեսական ազատության ինդեքսի համաձայն՝ 2021 թվականին Հայաստանը 178 երկրների շարքում զբաղեցնում է 32-րդ հորիզոնականը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 2 դիրքով:
Հայաստանի տնտեսական ազատության մակարդակը գնահատվում 71,9 միավոր 100-ից՝ բարելավելով մակարդակը 1,3 միավորով:
Ամենաազատական տնտեսություն ունեցող երկրների հնգյակում են Սինգապուրը, Նոր Զելանդիան, Ավստրալիան, Շվեյցարիան և Իռլանդիան: Հարևան երկրներից Վրաստանը զբաղեցրել է 12-րդ հորիզոնականը, Ադրբեջանը 38-րդ հորիզոնականում է, Թուրքիան՝ 76-րդ, Իրանը` 168-րդ։
Նշենք, որ ԵԱՏՄ երկրների շարքում Հայաստանն առաջատար դիրքերում է, մասնավորապես՝ Բելառուս՝ 95-րդ, Ղազախստան՝ 34-րդ, Ղրղստան՝ 78-րդ, Ռուսաստան՝ 92-րդ հորիզոնականներ։
Տնտեսական ազատության ինդեքսի հաշվարկման հիմքում ընկած են հետևյալ ցուցանիշները՝
• օրենքի գերակայություն (սեփականության իրավունք, դատական արդյունավետություն, կառավարության ազնվություն)
• կառավարության չափ (հարկային բեռ, պետական ծախսեր, հարկաբյուջետային առողջություն)
• կարգավորման արդյունավետություն (բիզնես ազատություն, աշխատանքի ազատություն, դրամավարկային ազատություն)
• շուկայական ազատություն (առևտրի ազատություն, ներդրումային ազատություն, ֆինանսական ազատություն)
Հայաստանն իր հորիզոնականը բարելավել է կառավարության ազնվություն (2020թ․ համեմատ դիրքը բարձրացել է 1․6-ով՝ 43․4-ից դառնալով 45), դատական արդյունավետություն (2020թ․ համեմատ դիրքը բարձրացել է 1․2-ով՝ 54․1-ից դառնալով 55․3), հարկաբյուջետային առողջություն (2020թ․ համեմատ դիրքը բարձրացել է 15․5-ով՝ 68.8-ից դառնալով 84.3) և աշխատանքի ազատություն (2020թ․ համեմատ դիրքը բարձրացել է 2-ով՝ 72.5-ից դառնալով 74.5) ենթացուցանիշների դիրքերի առաջխաղացման արդյունքում։

Армения улучшила свои позиции в индексе экономической свободы на 2 пункта
Согласно индексу экономической свободы Heritage Foundation, в 2021 году Армения занимает 32-е место среди 178 стран, улучшив свои позиции по сравнению с предыдущим годом на 2 пункта.
Уровень экономической свободы в Армении оценивается в 71,9 балла из 100, прогресс - 1,3 балла.
В пятерку стран с наиболее либеральной экономикой входят: Сингапур, Новая Зеландия, Австралия, Швейцария и Ирландия. Грузия находится на 12-м месте, Азербайджан - на 38-м, Турция - на 76-м, Иран - на 168-м месте.
Следует отметить, что Армения занимает лидирующие позиции среди стран ЕАЭС, в частности, Беларусь занимает 95-е, Казахстан - 34-е, Кыргызстан - 78-е, Россия - 92-е место.
Индекс экономической свободы определяется исходя из следующих показателей:
• верховенство закона (право собственности, эффективность судебной системы, честность правительства);
• численный состав правительства (налоговое бремя, государственные расходы, финансовое благополучие);
• эффективность регулирования (свобода бизнеса, свобода труда, денежно-кредитная свобода);
• рыночная свобода (свобода торговли, свобода инвестиций, финансовая свобода)
Армения улучшила свои позиции благодаря продвижению по следующим показателям: честность правительства (по сравнению с 2020 годом позиция улучшилась на 1․6 пункта, переход с 43․4 на 45), эффективность судебной системы (по сравнению с 2020 годом позиция улучшилась на 1-2 пункта, переход с 54․1 на 55․3), налогово-бюджетное оздоровление (по сравнению с 2020 годом позиция улучшилась на 15․5 пунктов, переход с 68,8 на 84,3), свобода труда (по сравнению с 2020 годом позиция улучшилась на 2 пункта, переход с 72,5 на 74,5).