Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամետգելդի Այազովին
20 Օգոստոսի, 2021
Օգոստոսի 20-ին նախարար Վահան Քերոբյանն ընդունել է Հայաստանում Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամետգելդի Այազովին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցությունն անցյալում եղել է բավականին բարձր մակարդակի,  սակայն անհրաժեշտ է ատիվացնել այն՝ լիարժեք օգտագործելով երկու երկրներում առկա ներուժը։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար՝ շնորհավորելով նախարարի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ նաև հանդիպել է Թուրքմենստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Ռուբեն Խարազյանի հետ և համոզված է, որ վերջինիս նշանակումը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև առկա հարաբերություններին։
Երկուստեք ընդգծվել է, որ բավականին արդյունավետ համագործակցություն կա երկու երկրների առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև․ դեսպանը նշել է, որ հայկական ընկերություններն ակտիվորեն մասնակցում են Թուրքմենստանում կազմակերպվող ցուցահանդեսներին և գործարար համաժողովներին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարցեր փոխադարձ առևտրաշրջանառության ակտիվացման վերաբերյալ։ Կողմերը համակարծիք են եղել, որ համագործակցության լայն հնարավորություններ կան հատկապես թեթև արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Նախարարն առաջարկել է դիտարկել նոր առևտրային գործարքներ իրականացնելու հնարավորությունները և հայկական կողմին տրամադրել թուրքմենական կողմին հետաքրքրող ապրանքների և ծառայությունների ցանկը։ Շնորհակալություն հայտնելով հետաքրքիր գաղափարի համար՝ դեսպանն, իր հերթին, առաջարկել է կազմակերպել հանդիպում ոլորտի փորձագետների համար երկու կողմերի փոխնախարարների գլխավորությամբ։ Մուհամետգելդի Այազովն անդրադարձել է Հայաստանի և Թուրքմենստանի գյուղատնտեսական համալսարանների համագործակցությանը՝ նշելով, որ երկու երկրների մասնագետների կողմից անցկացվող դասընթացները գիտելիքների փոխանցման և փորձի փոխանակման լավ աղբյուր են։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է առաջիկայում հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը օնլայն ռեժիմով անցկացնելու հարցը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև առևտրում ապրանքափոխանակման մեխանիզմի կիրառման և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Ваган Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Туркменистана в Армении Мухаметгельды Аязова
20 Август, 2021
20 августа министр Ваган Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Туркменистана в Армении Мухаметгельды Аязова.
Во встрече принял участие заместитель министра Рафаэль Геворкян.
Приветствуя посла, Ваган Керобян отметил, что экономическое сотрудничество между Арменией и Туркменистаном в прошлом находилось на достаточно высоком уровне, но необходимо его активизировать, полноценно используя имеющийся в обеих странах потенциал.
Посол Туркменстана поблагодарил министра за встречу и поздравил с повторным назначением на пост министра экономики. Он отметил, что имел встречу с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Армении в Туркменистане Рубеном Харазяном и убежден, что его назначение придаст новый импульс существующим между двумя странами отношениям.
Обе стороны подчеркнули, что между Торгово-промышленными палатами двух стран налажено достаточно эффективное сотрудничество. Посол отметил, что армянские компании активно участвуют в выставках и бизнес-форумах, проводимых в Туркменистане.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с активизацией взаимной торговли. Стороны согласились, что есть широкие возможности для сотрудничества, особенно в сфере легкой промышленности и сельского хозяйства.
Министр предложил рассмотреть возможности проведения новых торговых сделок и предоставить армянской стороне перечень товаров и услуг, представляющих интерес для туркменской стороны. Поблагодарив за интересную идею, посол, в свою очередь, предложил организовать встречу специалистов в данной области во главе с заместителями министров с обеих сторон. Мухаметгельды Аязов упомянул о сотрудничестве между сельскохозяйственными университетами Армении и Туркменистана, отметив, что курсы, проводимые специалистами из двух стран, являются хорошим источником передачи знаний и обмена опытом.
В ходе встречи был обсужден вопрос о проведении в ближайшее время заседания армяно-туркменской межправительственной комиссии в режиме онлайн. Были затронуты также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.