Օգոստոսի 13-ին նախարար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է «Like Center» բիզնես կրթական կենտրոնի երևանյան մասնաճյուղի կրթական ծրագրից օգտվող երիտասարդ գործարարների հետ։
«Like Center» բիզնես կրթական կենտրոնի համահիմնադիր Վահրամ Միրաքյանը նախարարին է ներկայացրել իրենց ուսումնական ծրագիրը՝ նշելով, որ կենտրոնի կողմից կազմակերպվող դասընթացների ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքների շնորհիվ շատ երիտասարդ գործարարներ արդեն կարողացել են հիմնել իրենց բիզնեսը և գրագետ վարել այն, իսկ արդեն գործող բիզնեսներն՝ ապահովել կայուն աճ և դուրս գալ միջազգային շուկաներ։ Ուսումնական ծրագիրը, բացի բիզնեսի գրագետ վարման գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցելուց, նաև օգնում է փոքր հայկական բիզնեսներին մուտք գործել միջազգային էլեկտրոնային վաճառքի հարթակներ և այլ արտահանման շուկաներ։
Երիտասարդ գործարարները նախարարին են ներկայացրել իրենց հիմնած բիզնեսների պատմությունը և մանրամասնել՝ որքանով են դրանք մեծացել ուսումնական ծրագրին մասնակցելու ընթացքում և ավարտից հետո։ Դասընթացի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքների շնորհիվ նրանք կարողացել են մեծացնել բիզնեսի շրջանառության ծավալները, բարելավել ծառայությունների որակը, բացել նոր մասնաճյուղեր, այդ թվում՝ ՀՀ համայնքներում։ Երիտասարդ գործարարների մի մասը, որոնց գործունեությունը հիմնականում արտադրանքների արտահանման ոլորտում է, շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Կառավարությանը՝ արտահանման գործընթացը գործարարների համար անհամեմատ հեշտացնելու համար։
Նախարարը նշել է, որ այսօր գործող էլետրոնային հարթակները լայն հնարավորություններ են ընձեռում գործարարներին ամբողջ աշխարհում իրենց արտադրանքը կամ ծառայությունը ներկայացնելու, նոր գործընկերներ ձեռքբերելու համար, և այդ հնարավորությունները գրագետ օգտագործելու դեպքում նրանք կարող են հասնել մեծ հաջողությունների։
Վահան Քերոբյանը երիտասարդ գործարարներից յուրաքանչյուրի հետ առանձին քննարկել է բիզնեսի ընդլայնման հնարավորությունները, խորհուրդներ տվել ներդրողներ ներգրավելու և բիզնեսն ընդլայնելու վերաբերյալ։ Հանդիպման ընթացքում երիտասարդ գործարարները ներկայացրել են այն խոչընդոտները, որոնց հանդիպել են իրենց գործունեության ընթացքում, ինչպես նաև քննարկել միջազգային էլեկտրոնային հարթակներում գործունեություն ծավալելու համար ՀՀ քաղաքացիներին ներկայացվող պահանջների հարցեր։ Նախարարը խոստացել է անդրադառնալ բոլոր բարձրացված հարցերին և իր լիազորությունների սահմաններում լուծումներ գտնել վերջիններիս։

13 августа министр Ваган Керобян встретился с молодыми предпринимателями - пользователями образовательной программы ереванского филиала бизнес-образовательного центра “Like Center”.
Соучредитель бизнес-образовательного центра “Like Center” Ваграм Миракян представил министру учебную программу, отметив, что благодаря знаниям, полученным во время организованного центром обучения, многие молодые предприниматели уже смогли открыть свой бизнес и грамотно вести его, а те, у кого уже действующий бизнес - обеспечить его устойчивый рост и выйти на международные рынки. Учебная программа, помимо передачи знаний и навыков для ведения компетентного бизнеса, также помогает малому армянскому бизнесу выйти на международные платформы электронной коммерции и другие экспортные рынки.
Молодые предприниматели представили министру историю основания своего бизнеса и рассказали подробности о том, насколько он вырос за время участия в учебной программе и после ее завершения. Благодаря знаниям, полученным в процессе обучения, они смогли увеличить объемы оборота бизнеса, улучшить качество услуг, открыть новые филиалы, в том числе в общинах Армении. Некоторые из молодых предпринимателей, деятельность которых в основном связана с экспортом продукции, поблагодарили Правительство Республики Армения за существенное облегчение процесса экспорта для предпринимателей.
Министр отметил, что существующие электронные платформы предоставляют бизнесу широкий спектр возможностей для презентации своих продуктов или услуг по всему миру, для приобретения новых партнеров, и, при грамотном использовании этих возможностей, они могут добиться больших успехов.
Ваган Керобян обсудил с каждым из молодых предпринимателей в отдельности возможности расширения бизнеса, дал советы по привлечению инвесторов и расширению бизнеса.
В ходе встречи молодые предприниматели рассказали о препятствиях, с которыми они столкнулись в своей деятельности, а также обсудили вопросы относительно требований к гражданам Республики Армения для работы на международных электронных площадках. Министр пообещал рассмотреть все поднятые вопросы и в рамках своих полномочий найти для них решения.