Վահան Քերոբյանն այցելել է «Ալեքս Տեքստիլ» ընկերության արտադրամասեր
Օգոստոսի 11-ին նախարար Վահան Քերոբյանն այցելել է «Ալեքս Տեքստիլ» ընկերության արտադրամասեր, ծանոթացել արտադրական հզորություններին, ներդրված նորագույն տեխնոլոգիաներին, որոնց շնորհիվ ընկերությունը ոչ միայն բարձրորակ արտադրանք է կարողանում արտադրել, այլև զգալիորեն բարձրացել է աշխատանքների արտադրողականությունը։
«Ալեքս Հոլդինգի» ներկայացուցիչները նախարարին են ներկայացրել ոլորտի զարգացման առաջիկա ծրագրերը և նախաձեռնությունները՝ նշելով, որ առաջիկայում պլանավորում են կառուցել գերժամանակակից և հզոր կտորի ֆաբրիկա, որը կարող է Հայաստանը կրկին դարձնել տարածաշրջանում տեքստիլի և տրիկոտաժ արտադրանքի գլխավոր մատակարարներից մեկը։ Ֆաբրիկան կապահովվի շուրջ 450 աշխատատեղ․ տարբեր տարիքային խմբերի մարդիկ կմասնագիտանան և զուգահեռաբար կապահովվեն կայուն աշխատանքով: Տեղական հումքի արտադրությունը նաև մեծ խթան կհանդիսանա բոլոր հայ արտադրողների համար՝ խնայելու և՛ ժամանակ, և՛ լրացուցիչ ռեսուրսներ առաջնային հումքի ձեռք բերման համար։ «Ֆաբրիկայի գործարկումը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար․ այն նպաստելու է ոլորտի զարգացմանը, քանի որ այն հնարավորություն է տալու հայ արտադրողներին կրճատելու պատվերների կատարման ժամանակահատվածը, ինչպես նաև ձեռք բերելու ավելի մատչելի հումք, ինչի արդյունքում զգալիորեն կարող է նվազել արտադրանքի ինքնարժեքը»,- նշում են «Ալեքս Տեքստիլի» ներկայացուցիչները։
Նախարար Վահան Քերոբյանը կարևորել է տեքստիլ արտադրության զարգացումն ու ընդլայնումը և նշել, որ դրա համար առկա է մեծ ներուժ, իսկ հայկական արտադրանքն իր որակով և տեսականիով կարող է մրցակցել աշխարհի շատ երկրների արտադրանքի հետ։ Նա նաև ավելացրել է, որ այդ առումով «Ալեքս Տեքստիլ»-ի արտադրանքը աչքի է ընկնում որակական բարձր հատկանիշներով և մրցունակությամբ։ Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել ֆաբրիկայի հիմնման աշխատանքներին։
«ԱԼԵՔՍ ՏԵՔՍՏԻԼ» ընկերությունը Հայաստանում թեթև արդյունաբերության ոլորտում իր գործունեությունը սկսել է 2014 թվականին: Ճիշտ մշակված ռազմավարության և բարձր տեխնոլոգիաների շնորհիվ ընկերությունը կարճ ժամանակահատվածում դարձել է խոշոր ընկերություն թեթև արդյունաբերության ոլորտում՝ առաջին իսկ օրվանից սպառողին ներկայացնելով որակյալ արտադրանք։
Ընկերությունը գործունեության կարճ ժամանակահատվածում որակյալ արտադրանքի շնորհիվ իր ուրույն տեղն է գրավել միջազգային շուկայում: Արտադրանքը տեղական շուկայում սպառելուց բացի, արտահանվում է ՌԴ և Եվրոպա:
Ընկերությունը արտադրված ապրանքների, բարձր տեխնոլոգիաների և հմուտ մասնագետների, ինչպես նաև մրցունակ գների շնորհիվ կարողացել է մոտենալ միջազգային շուկայի չափանիշներին և այժմ արդեն համագործակցում է մի շարք համաշխարհային բրենդների հետ՝ իրականացնելով վերջիններիս համար մեծածավալ պատվերներ։

Ваган Керобян посетил производственные цеха компании "Алекс Текстиль"
11 августа министр экономики Ваган Керобян посетил производственные цеха компании "Алекс Текстиль", ознакомился с производственными мощностями, новейшими технологиями, благодаря которым компания не только стала выпускать продукцию высокого качества, но и значительно увеличила объемы производства, повысила производительность труда.
Представители "Алекс Холдинга" озакомили министра с предстоящими программами развития отрасли и некоторыми инициативами, отметив, что в ближайшем будущем они планируют построить сверхсовременную, мощную фабрику по производству ткани, которая может вновь сделать Армению одной из основных поставщиков текстиля в регионе. Фабрика обеспечит около 450 рабочих мест, люди разных возрастных категорий будут специализироваться и при этом будут обеспечены стабильной работой. Производство местного сырья станет также большим стимулом для всех армянских производителей – они сэкономят время и дополнительные ресурсы на покупку первичного сырья.
"Запуск фабрики имеет стратегическое значение для Армении, это будет способствовать развитию отрасли, так как позволит армянским производителям сократить сроки выполнения заказов, а также приобрести более доступное сырье, в результате чего стоимость продукции может быть значительно снижена", - заявили представители "Алекс Текстиля".
Министр Ваган Керобян указал на важность развития и расширения текстильного производства в Армении, отметив, что для этого имеется большой потенциал, а армянская продукция может конкурировать с продукцией многих стран мира по своему качеству и ассортименту. Он добавил, что в этом смысле продукция "Алекс Текстиля" отличается высоким качеством и конкурентоспособностью. Министр выразил готовность в рамках своих полномочий оказать поддержку в деле основания фабрики.