Օգոստոսի 11-ին նախարար Վահան Քերոբյանը և նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը մասնակցել են Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության (ՀԳՀՄ) հերթական հինգերորդ համագումարին։ Համագումարի ընթացքում ներկայացվել են Միության կատարած աշխատանքները, որոնք ներառում են տնտեսական, սոցիալական, կրթական, բնապահպանական, ՓՄՁ և կանանց ձեռնարկատիրության զարգացման ոլորտները, ինչպես նաև աշխատանքի անվտանգությունը և աշխատանքային իրավահարաբերությունները:
Շնորհավորելով հոբելյանական համագումարի անցկացման կապակցությամբ՝ իր ողջույնի խոսքում Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Քաղաքացիական ինստիտուտների կայացումն ու ամրապնդումը՝ ի դեմս բիզնես միությունների, ասոցիացիաների, ակումբների, դեմոկրատիայի ամրապնդման ամենակարևոր երաշխիքներից մեկն է։ Մեր առջև եղած մարտահրավերիներին դիմագրավելու համար այսօր շատ կարևոր է, որ հնարավորինս արագ կարողանանք ակտիվացնել այն բոլոր գործարար կառույցները, որոնք օգնելու են տնտեսության կայացմանը, ակտիվացմանը, գործարար կապերի ստեղծմանը և զարգացմանը։ Այդ առումով, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը առանձնակի կարևորություն ունի և, մենք հույս ունենք, որ համատեղ ուժերով կկարողանանք լուծել այն խնդիրները, որ դրված են մեր կառավարության առջև»։
Այնուհետև նախարարը հակիրճ ներկայացրել է կառավարության նոր տնտեսական ծրագրի որոշ դրույթներ։ Նա հատկապես կարևորել է իրականացվելիք բարեփոխումները՝ ընգծելով գյուղատնտեսության ոլորտում հողային և ջրային բարեփոխումները, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի արձանագրել արտադրողականության աճ գյուղատնտեսության մեջ, բարեփոխումները հանրային կառավարման և քաղաքաշինության ոլորտներում։
ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը ներկայացրել է Միության կատարած աշխատանքները՝ ըստ Միության գերակայությունների և նշել, որ ՀԳՀՄ լինելով պաշտոնական սոցիալական գործընկեր կազմակերպությունը ՀՀ Կառավարության հետ, իր գործառույթներում ներառել է հիմնական սոցիալ-տնտեսական այն ուղղությունները, որոնք համահունչ են տարբեր գերատեսչությունների առաքելությանն ու նպատակներին:
Համագումարի մասնակիցները իրենց ելույթներում բարձր են գնահատել Միության աշխատանքները և ընդգծել Միության դերակատարությունը որպես գործատուների համընդհանուր ձայն՝ հնչեցնելու այն խնդիրները և առաջարկությունները, որոնք կարևոր են Պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության և ընթացիկ բարեփոխումների համար:

Ваган Керобян принял участие в пятом съезде Республиканского союза работодателей Армении
11 августа министр экономики Ваган Керобян и заместитель министра Арман Ходжоян приняли участие в очередном, пятом съезде Республиканского союза работодателей Армении (РСПП). На съезде была представлена ​​ проделанная Союзом работа, которая включает в себя экономическую, социальную, образовательную, экологическую сферу, малый и средний бизнес, развитие женского предпринимательства, а также безопасность труда и трудовые отношения.
Поздравив участников мероприятия по случаю юбилейного съезда,  Ваган Керобян в своей приветственной речи отметил следующее: «Формирование и укрепление гражданских институтов в лице деловых союзов, ассоциаций, клубов является одной из самых надежных гарантий укрепления демократии. Чтобы противостоять стоящим перед нами вызовам, сегодня очень важно как можно оперативней активировать все бизнес-структуры, которые помогут становлению и активизации экономики, установлению деловых связей. В этом смысле Республиканский союз работодателей Армении  представляет особую важность и мы надеемся, что совместными усилиями сможем решить проблемы, поставленные перед нашим правительством».
Затем министр кратко представил некоторые положения новой экономической программы правительства. Он особо подчеркнул значимость предстоящих реформ, выделив земельную и водную реформы в области сельского хозяйства, благодаря которым можно будет достичь роста производительности в сельском хозяйстве, а также реформы в сферах общественного управления и градостроительства.
Президент Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян представил проделанную Союзом работу в соответствии с его приоритетами и отметил, что, будучи официальным социальным партнером Правительства Армении, Союз в свои функции включил основные социально-экономические направления, которые соответствуют миссии и целям различных ведомств.
В своих выступлениях участники съезда высоко оценили работу Союза и подчеркнули его роль как общего голоса работодателей для озвучивания проблем и предложений, которые важны для диалога между государственным и частным сектором и текущих реформ.