Վահան Քերոբյանը վրաց գործընկերների հետ քննարկել է առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
02 Օգոստոսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 29-30-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Վրաստանում: Այցի նպատակն էր վրաց գործընկերների հետ քննարկել առևտրատնտեսական ոլորտում հայ-վրացական երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Պատվիրակության կազմում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետ Արմեն Այվազյանը, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը։
Այցի առաջին օրը` հուլիսի 29-ին, նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Նաթելա Տուրնավայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Վրաստան տնտեսական համագործակցության ներկայիս իրավիճակը, տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները:
«Մեր երկրներն առանձին, համեմատաբար փոքր շուկաներ ունեն, բայց միասին շատ ավելի գրավիչ կարող են դառնալ տարածաշրջանում։ Այս համատեքստում կարող ենք քննարկել մի շարք համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, երկաթուղու և էներգետիկայի ոլորտներում», - նշել է Վահան Քերոբյանը։
Կողմերը խոսել են արագընթաց գնացքի գործարկման հնարավորության մասին, որը թույլ կտա Երևանից Թբիլիսի հասնել 2-3 ժամվա ընթացքում, ինչի արդյունքում կզարգանա նաև զբոսաշրջությունը։
Գործընկերներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև գինեգործական զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարներին։
Հանդիպման ավարտին Վահան Քերոբյանը հրավիրել է վրացի գործարարներին մասնակցություն ունենալ Հայաստանի ներդրումային նախագծերում։
Հուլիսի 29-ին Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է  Վրաստանի ֆինանսների նախարար Լաշա Խուցիշվիլիի հետ։
Քննարկվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, անդրադարձ է եղել տնտեսական կապերի ամրապնդման, հարկային ու մաքսային ոլորտներում համագործակցության կարևորության հարցերին։
Կողմերը քննարկել են նաև Վրաստանի տարածքով տարանցիկ փոխադրումների հետ կապված խնդիրները։
Հուլիսի 30-ին հայկական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել փոխվարչապետ, Բնապահպանության և գյուղատնտեսության նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի և Տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Իրակլի Քարսելաձեի հետ։
Վրացի գործընկերների հետ քննարկվել են տարածաշրջանային համագործակցության, Վրաստանի տարածքով տարանցիկ փոխադրումների հետ կապված խնդիրներ, ինչպես նաև անդրադարձ է եղել գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցության հնարավորություններին։
Տեղեկացնենք, որ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ 2021 թ․ հունվար–մայիսին Հայաստանից Վրաստան արտահանումը կազմել է 24,5 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 17%–ով (2020 թվականի հունվար–մայիսին  կազմել է  20,9 մլն ԱՄՆ դոլար):2021 թ․ հունվար–մայիսին Վրաստանից Հայաստան ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, կազմել է 35,0 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 38%–ով (2020թ․ հունվար–մայիսին կազմել է  25,4 մլն ԱՄՆ դոլար)։

Ваган Керобян обсудил с грузинскими коллегами перспективы расширения сотрудничества в торгово-экономической сфере
02 Август, 2021
Делегация Армении во главе с исполняющим обязанности министра экономики РА Ваганом Керобяном 29-30 июля находилась с рабочим визитом в Грузии. Целью визита было обсуждение с грузинскими коллегами возможностей расширения армяно-грузинского двустороннего сотрудничества в торгово-экономической сфере.
В составе делегации были заместитель министра экономики РА Аваг Аванесян, начальник департамента внешних связей министерства Армен Айвазян, исполнительный директор Фонда виноградарства и виноделия Армении Заруи Мурадян. Во встречах принимал участие посол Армении в Грузии Рубен Садоян.
В первый день визита, 29 июля, возглавляемую Ваганом Керобяном делегацию приняла министр экономики и устойчивого развития Грузии Натела Турнава.
В ходе встречи были обсуждены вопросы экономического сотрудничества между Арменией и Грузией и перспективы регионального сотрудничества.
«У наших стран отдельные, относительно небольшие рынки, но вместе они могут стать намного более привлекательными в регионе. В этом контексте мы можем обсудить возможности реализации ряда совместных проектов в области инфраструктур, туризма, железных дорог и энергетики», - отметил Ваган Керобян.
Стороны коснулись возможностей запуска высокоскоростного поезда, что позволит доехть из Еревана в Тбилиси за 2-3 часа, а это, в свою очередь,  станет стимулом для развития туризма.
Собеседники обсудили также перспективы развития винодельческого туризма двух стран.
В завершение встречи Ваган Керобян пригласил грузинских бизнесменов принять участие в инвестиционных проектах Армении.
В тот же день делегация во главе с Ваганом Керобяном встретилась с министром финансов Грузии Лашей Хуцишвили.
Были обсуждены возможности сотрудничества двух стран в различных сферах, затронуты вопросы укрепления экономических связей, а также подчеркнута важность сотрудничества в налоговой и таможенной сферах.
Кроме того, стороны обсудили вопросы, касающиеся транзитных перевозок через территорию Грузии.
30 июля делегацию Армении приняли заместитель премьер-министра Грузии, министр охраны окружающей среды и сельского хозяйства Леван Давиташвили, а также министр территориального развития и инфраструктур Ираклий Карселадзе.
С грузинскими партнерами были обсуждены вопросы регионального сотрудничества, транзитных перевозок через Грузию, а также возможности сотрудничества в области сельского хозяйства.
Отметим, что по данным Статкомитета РА, экспорт из Армении в Грузию в январе-мае в 2021 года составил 24,5 миллиона долларов США, что на 17% больше, чем за аналогичный период прошлого года (в январе-мае 2020 года этот показатель составил 20,9 миллиона долларов США). Импорт из Грузии в Армению в январе-мае 2021 года по стране происхождения составил 35,0 млн долларов США, что на 38% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (в январе-мае 2020 года этот показатель составил 25,4 млн долларов США).