Հայաստանի ներդրումային միջավայրը վերլուծվել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրապարակել է «Ներդրումային միջավայրի մասին» 2021 թվականի Զեկույցը, որտեղ վերլուծության է ենթարկվել ամերիկյան ընկերությունների համար ներկա կամ պոտենցիալ շուկաներ հանդիսացող 170 երկրի և տնտեսության ներդրումային միջավայրը: Երկրների շարքում է նաև Հայաստանը։
Զեկույցում  Հայաստանի վերաբերյալ արվել են հետևյալ հիմնական շեշտադրումները․
• Վերջին մի քանի տարիներին բիզնես միջավայրը և ներդրումային մթնոլորտը գնահատող միջազգային ցուցիչներով Հայաստանը լավ արդյունքներ է գրանցել։
• Հայաստանը բազմաթիվ հնարավորություններ է ընձեռում ներդրողների համար, և երկրի իրավական բազան ու պետական քաղաքականությունն ուղղված են ներդրումների ներգրավմանը։
• Հայաստանում քիչ են սահմանափակումները օտարերկրյա վերահսկողության և մասնավոր սեփականության իրավունքի ու կազմակերպությունների համար։
• Օտարերկրյա քաղաքացիների՝ Հայաստանում գործարար շահեր ձեռք բերելու, ստեղծելու կամ տնօրինելու իրավունքի որևէ սահմանափակում չկա։
• Բիզնեսի գրանցման ընթացակարգերը պարզ են։
• Հայաստանը չի սահմանափակում դրամի փոխարկումն ու փոխանցումը կամ կապիտալի ու եկամուտների «հայրենադարձումը»։
• Հայաստանում բանկային համակարգը կայուն է և լավ կարգավորված։
• Հակակոռուպցիոն արշավը շարունակվում է համակարգային կոռուպցիան արմատախիլ անելու ջանքերի շրջանակում։
• Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում մրցակցային միջավայրը բարելավվում է։
Զեկույցում նաև նշվում է, որ, չնայած որոշ ոլորտներում բարելավումներին, որոնք բարձրացնում են Հայաստանի գրավչությունը որպես ներդրումային ուղղություն՝ ներդրողները պնդում են, որ պահպանվում են մի շարք խնդիրներ, որոնք անհրաժեշտ է լուծել՝ թափանցիկ, արդար և կանխատեսելի գործարար միջավայրի ապահովման համար: Այդ խնդիրներից են՝ Հայաստանի շուկայի փոքր չափը, սպառողների ցածր գնողունակությունը, դատական համակարգի թուլությունները, ինչպես նաև ժառանգություն մնացած կոռուպցիան: Ըստ Զեկույցի՝ 2020թ․ COVID-19-ը և ինտենսիվ մարտական գործողությունները ազդել են Հայաստանի տնտեսական աճի և ներդրումային պրոֆիլի վրա: Նաև կա Հայաստանի ֆինանսական հատվածի զարգացման անհրաժեշտություն։
Զեոկույցում նշված է, որ Հայաստանի օրենսդրությունն ապահովում է մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությունը, սակայն դրա կատարման ապահովմանն ուղղված ջանքերը և դատարան դիմելու գործընթացը կարիք ունեն բարելավման։
Ըստ Զեկույցի՝ ձեռքբերումներն ամրապնդելու համար ավելի լայն բարեփոխումներ են պահանջվելու դատական, հարկային, մաքսային, առողջապահական, կրթական, զինվորական և իրավապահ հաստատություններում:

Госдепартамент США проанализировал инвестиционный климат в Армении
Государственный департамент США опубликовал Отчет 2021 года об инвестиционном климате, в котором проанализирован инвестиционный климат 170 стран и экономик, являющихся для американских компаний действующими или потенциальными рынками. В число этих стран вошла также Армения.
В отчете  об Армении Госдепом США сделаны следующие основные акценты:
• По международным показателям, оценивающим бизнес-среду и инвестиционный климат,  Армения за последние несколько лет добилась хороших результатов.
• Армения предоставляет инвесторам множество возможностей, законодательная база и государственная политика  страны также направлены на привлечение инвестиций.
• В Армении мало ограничений на иностранный контроль, на право частной собственности и на организации.
• Нет каких-либо ограничений для иностранных граждан на право приобретать, создавать или управлять бизнесом в Армении.
• Упрощена процедура регистрации бизнеса.
• Армения не ограничивает обмен и перевод денег или «репатриацию» капитала и доходов.
• Банковская система в Армении стабильна и хорошо регулируется.
• Антикоррупционная кампания продолжается в рамках усилий по искорению системной коррупции.
• Конкурентная среда в Армении в целом улучшается.
В отчете также отмечается, что, несмотря на улучшения в некоторых сферах, благодаря которым повышается привлекательность Армении как инвестиционного направления, инвесторы утверждают, что все еще есть проблемы, которые необходимо решить, чтобы обеспечить прозрачную, справедливую и предсказуемую деловую среду. В числе проблем отмечается маленький рынок Армении, низкая покупательная способность потребителей, слабость судебной системы, а также унаследованная коррупция. Согласно Отчету, в 2020 г. COVID-19 и интенсивные боевые действия повлияли на экономический рост Армении и инвестиционный профиль. Есть также необходимость в развитии финансового сектора Армении.
В отчете отмечено, что законодательство Армении обеспечивает защиту прав интеллектуальной собственности, но усилия, направленные на ее осуществление и процесс обращения в суд требуют улучшения.
Согласно отчету, для закрепления достижений потребуется более широкое проведение реформ в судебных, налоговых, таможенных, медицинских, образовательных, военных и правоохранительных учреждениях.