Հայաստանը կմասնակցի «ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ» համաշխարհային ցուցահանդեսին․ նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են
20 Հուլիսի, 2021
2021թ. հոկտեմբերի 1–ից 2022թ․-ի մարտի 31–ը ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում կանցկացվի «ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ» համաշխարհային ցուցահանդեսը, որը հետաձգվել էր կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետ կապված սահմանափակումների պատճառով։  «ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ» համաշխարհային ցուցահանդեսին իր առանձին տաղավարով մասնակցում է նաև Հայաստանը:
Համաշխարհային այս էքսպոն համարվելու է աշխարհի ամենամեծ և ամենահին իրադարձությունը, որին մասնակցելու է 192 երկիր, ինչը մինչ այժմ կազմակերպված էսքպոների մեջ ռեկորդային ցուցանիշ է։ Այն անցկացվում է յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ․ 6 ամիս շարունակ աշխարհի բոլոր երկրները հյուրընկալվում են մեկ տանիքի տակ՝ ներկայացնելով որպես պետություն իրենց գրավչությունները։ Կազմակերպիչներն ակնկալում են տեղացի և արտասահմանյան հյուրերի շուրջ 25 մլն այցելություն։
ՀՀ վարչապետի որոշմամբ  «ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ»-ին Հայաստանի մասնակցության կազմակերպման աշխատանքների ընդհանուր համակարգման նպատակով գլխավոր հանձնակատար է նշանակվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը: Էմիրաթական կողմի հետ բանակցությունների արդյունքում ցուցահանդեսի կազմակերպիչների կողմից Հայաստանի մասնակցության համար տրամադրվել է աջակցության փաթեթ և հատուկ պայմաններ։ Կազմակերպիչների գնահատմամբ՝ աջակցության փաթեթը կազմում է շուրջ 1,5 մլն. ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույքի և ծառայությունների անվճար տրամադրում։
«ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ» միջազգային ցուցահանդեսին ներկայացված են լինելու տարբեր երկրների և ժողովուրդների մշակութային, կրթական, գիտական, տնտեսական արժեքները և ժառանգությունը։ Յուրաքանչյուր պատվիրակություն ցուցահանդեսին ներկայացված է լինելու 11 տարբեր թեմաներով։
Ցուցահանդեսային տարածքը բաժանված է լինելու 3 գոտիների, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր անվանումը՝ «Կայունություն», «Շարժունություն» և «Հնարավորություն»։ Հայաստանի տաղավարը տեղակայված է լինելու «Հնարավորություն» հատվածում։
Ցուցահանդեսային 11 թեմատիկ շաբաթների ընթացքում Հայաստանն առաջադեմ տեխնոլոգիական աշխարհին կներկայանա իր պոտենցիալով, ներդրումային հրարավորություններով, ինչը նոր գործարար կապեր ստեղծելու և մշակութային ժառանգությունը գովազդելու իրական հնարավորություններ կարող է ապահովել։
«ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ»–ի ընթացքում կազմակերպվելու է նաև «Made in Armenia» քառօրյա ցուցահանդեսը, որին կմասնակցեն հայկական ընկերությունները։ Այն հնարավորություն կտա ոչ միայն ներկայացնել հայկական ապրանքներն ու ծառայությունները համաշխարհային շուկայում, այլև ստեղծել բիզնես կապեր, գտնել օտարերկրյա գործընկերներ ու ներդրողներ։ Ցուցահանդեսի շրջանակներում նախատեսվում է հայկական ապրանքների և հայկական խոհանոցի ցուցադրում, ինչպես նաև հատուկ նախատեսված վայրերում արտադրանքի վաճառք:
Հայաստանի մասնակցության կոնցեպտի հիմքում դրվել է «Էթնոթեք» գաղափարը․ Հայաստանն աշխարհին է ներկայանում էթնիկ առանձնահատկություններով և տեխնոլոգիական հավակնություններով։ Նույն սկզբունքով էլ մշակվել է տաղավարի կոնցեպտը։ Այցելուները տաղավարով շրջելիս համապատասխան տեխնիկական ու տեխնոլոգիական լուծումներով, թվային ու ինտերակտիվ տարրերի միջոցով կծանոթանան հայկական ինքնության առանձնահատկություններին, հայկական ծագմամբ համաշխարհային գործիչներին ու գյուտերին։ Այդ ամենի առանցքում լինելու են գիտական միտքը, տեխնոլոգիական և արդյունաբերական պոտենցիալը:
«ԷՔՍՊՈ-2020 ԴՈՒԲԱՅ» ցուցահանդեսում Հայաստանի տաղավարի տարբերանշանն առաջին հայացքից կհիշեցնի QR կոդ` որպես ինֆորմացիայի տարածման ժամանակակից միջոց: Լոգոտիպի առանցքը հնագույն գորգագործության մեջ ընդունված Կենաց ծառի խորհրդանշանի պիքսելային պատկերն է` ՀՀ պետական դրոշի գույներով:
Համաշխարհային ցուցահանդեսները համարվում են կարևորագույն իրադարձություն տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային արժեքների ներկայացման տեսանկյունից և  հանդիսանում են հարթակ երկրի պատմությունը, մշակույթը և տնտեսությունը ներկայացնելու, նորարարական գաղափարներով և նվաճումներով փոխանակվելու, ինչպես նաև ապագայի գլոբալ խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ երկրի մոտեցումները ներկայացնելու համար։

Армения примет участие во Всемирной выставке «Экспо-2020 Дубай»: ведутся подготовительные работы
С 1 октября 2021 года по 31 марта 2022 года в Дубае пройдет Всемирная выставка «Экспо-2020 Дубай», которая была перенесена вследствие ограничений из-за пандемии. Армения также отдельным павильоном примет участие в выставке.
Эта выставка станет крупнейшей в мире, в ней примут участие 192 страны, что является рекордным показателем по сравнению с проведенными ранее выставками. «Экспо-2020 Дубай» проводится раз в 5 лет․ Все страны мира в течение 6 месяцев под одной крышей представят привлекательность своего государства. Организаторы ожидают около 25 миллионов посещений местных и зарубежных гостей.
Решением премьер-министра РА министр экономики назначен главным комиссаром   по общей координации организации участия Армении в «Экспо-2020 Дубай». В результате переговоров с эмиратской стороной организаторы выставки предоставили пакет содействия и особые условия для участия Армении. По оценке организаторов, пакет содействия включает предоставление имущества и услуг, эквивалентных почти 1,5 миллиону долларов США.
На международной выставке «Экспо-2020 Дубай» будут представлены культурные, образовательные, научные, экономические ценности и наследие разных стран. Каждая делегация на выставке будет представлена по 11 различным темам.
Выставочная площадь будет разделена на 3 зоны, каждая из которых имеет свое название: «Стабильность», «Мобильность» и «Возможность». Армянский павильон будет размещен в разделе «Возможность».
В течение 11 недель выставки Армения представит передовому технологическому миру свой  потенциал, инвестиционные возможности, которые могут предоставить реальные возможности для установления новых деловых отношений и популяризации культурного наследия.
В рамках «Экспо-2020 Дубай» будет организована четырехдневная выставка «Made in Armenia», в которой примут участие армянские компании. Это даст возможность не только представить армянские товары и услуги на мировом рынке, но и установить деловые контакты, найти зарубежных партнеров и инвесторов. В рамках выставки планируется презентация армянских товаров и армянской кухни, а также продажа армянской продукции в специально отведенных местах.
В основе концепции участия Армении лежит идея «Этнотек»․ Армения представит миру себя со своими этническими особенностями и технологическими амбициями. По такому же принципу была разработана и концепция павильона. Осматривая павильон, посетители ознакомятся с особенностями армянской идентичности, с мировыми деятелями армянского происхождения и с их изобретениями в соответствующих технических и технологических решениях, посредством цифровых и интерактивных элементов. В основе всего этого будет научная мысль и технологический и промышленный потенциал.
Логотип армянского павильона на выставке с первого взгляда напомнит QR-код, как современное средство распространения информации. Ось логотипа - пиксельное изображение принятого в древнем ковроткачестве символа Древа жизни в цветах государственного флага Республики Армения.,
Всемирные выставки считаются важными событиями с точки зрения представления экономических, научно-технических и культурных ценностей и являются платформой для представления истории, культуры и экономики страны, обмена инновационными идеями и достижениями, а также представления подходов страны к решению глобальных вопросов будущего.