2021 թվականի հուլիսի 14-ին տեղի ունեցավ ԱՊՀ Ստանդարտացման, չափագիտության և սերտիֆիկացման միջպետական խորհրդի (ՄՊԽ) հերթական՝ 59-րդ նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էր հաջորդ երկու տարիների համար խորհրդի նախագահի ընտրության հարցը:
ՄՊԽ նախագահ ընտրվեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲ ընկերության տնօրենի պաշտոնակատար Ալբերտ Բաբայանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնում էին «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲ ընկերության տնօրենի պաշտոնակատար Ալբերտ Բաբայանը, տնօրենի առաջին տեղակալ Մեսրոպ Բզնունին, տնօրենի խորհրդական Հայկ Զեյնալյանը, Ստանդարտացման և չափման միջոցների տեսակի հաստատման բաժնի պետ Թերեզա Բաբայանը և գլխավոր չափագետ Կամո Մովսիսյանը:
ՄՊԽ անդամ երկրների ստանդարտացման ազգային մարմինների ղեկավարները հավանություն տվեցին նոր ստանդարտացման «Հալալ արտադրանք և ծառայություններ» միջպետական տեխնիկական հանձնաժողովի ստեղծմանը: ՀՀ տնտեսության համար կարևորելով նշված հանձնաժողովի գործունեության շրջանակները՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնաժողովի աշխատանքներում կներգրավվի որպես լիիրավ անդամ:
Նիստի ընթացքում քննարկվեց ՄՊԽ և ԻՍՕ միջև համագործակցության հեռանկարը, ներկայացվեց ԻՍՕ տարածաշրջանայաին ներգրավման քաղաքականությունը: Բարձրացվեց երկու կառույցների միջև հետագա համագործակցության զարգացման նպատակով համաձայնագիր կնքելու հարցը, որի դրույթները կքննարկվեն հաջորդ Ստանդարտացման միջպետական գիտատեխնիկական հանձնաժողովի նիստին:
Խորհրդի անդամները կարևորվեցին ՄՊԽ մինչև 2030թ. զարգացման ռազմավարության իրականացման միջոցառումների պլանով նախատեսված գործողությունների կատարման ապահովումը՝ ըստ սահմանված ժամանակացույցի:

Председателем Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации СНГ был избран Альберт Бабаян
15 Июль, 2021
14 июля 2021 года состоялось очередное 59-е заседание Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации СНГ, в повестку которого был включен вопрос избрания Председателя МГС на следующие два года.
Председателем МГС был избран исполняющий обязанности директора ЗАО «Национальный орган по стандартизации и метрологии» Министерства экономики Республики Армения Альберт Бабаян.
Республику Армения представляли и.о директора ЗАО «Национальный орган по стандартизации и метрологии» Алберт Бабаян, первый заместитель директора Месроп Бзнуни, советник директора Айк Зейналян, начальник отдела стандартизации и утверждения видов измерительных средств Тереза Бабаян и главный метролог Камо Мовсисян.
Руководители национальных органов стандартизации стран-участниц МГС одобрили создание новой межгосударственной технической комиссии по стандартизации «Халяль продукты и услуги». Принимая важность рамок деятельности указанной комиссии для экономики Армении,  Республика Армения будет участвовать в ее работе в качестве полноправного члена.
В ходе заседания были обсуждены перспективы сотрудничества ISO и МГС, была представлена политика регионального привлечения ISO. С целью дальнейшего развития ваимосотрудничества, был поднят вопрос о подписании между двумя органами Соглашения о сотрудничестве, положения которого будут обсуждены на следующем заседании Межгосударственной научно-технической комиссии по стандартизации.
Члены Совета подчеркнули важность обеспечения реализации мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий по реализации стратегии развития  МГС на период до 2030 года, в соответствии с установленным план-графиком.