ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը և Գյուղատնտեսության առաջնային արտադրանքի վարչության պետ Լևոն Տեր-Իսահակյանը հուլիսի 2-ին այցելել են Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքի Ջրառատ թաղամասում գործող «Միլք Ֆարմ» ՍՊԸ։
Ընկերությունում պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակում հիմնվել է «խելացի» անասնաշենք, «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2024 թվականների տավարաբուծության զարգացման» ծրագրով 2019 և 2021 թթ․ ձեռք են բերվել սիմենթալ ցեղի 90 գլուխ բարձրարժեք տոհմային կենդանիներ, որոնք ներմուծվել են Գերմանիայից և Ավստրիայից, իսկ ագրոլիզինգի ծրագրով ձեռք է բերվել կերախառնիչ-կերաբաշխիչ։
Ընկերության սեփականատեր Գարիկ Հովիկյանի և տնօրեն Գեղամ Թովմասյանի ուղեկցությամբ նախարարության պաշտոնյաները շրջել են ընկերությունում, ծանոթացել «խելացի» անասնաշենքում կենդանիների խնամքի և կերակրման պայմաններին, ներդրված սարքավորումներին։ Անասնաշենքը համապատասխանում է ծրագրով նախատեսված չափանիշներին, հագեցած է կթի սրահով, որտեղ կիթն ամբողջութամբ ավտոմատացված է։ Հաշվի են առնվել նաև կովերի հարմարավետությունը երաշխավորող բոլոր պայմանները (առաստաղի բարձրություն, օդափոխություն, լուսավորություն, ջուր), որոնք միտված են նպաստելու կաթնատվության բարձրացմանը:
Տիգրան Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ ծրագրի պայմաններն ու ընթացակարգերը պարզեցված են և անասնաշենք կառուցելիս ֆերմերներն ազատ են շինանյութի ընտրության հարցում։
«Փոքր և միջին «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման ծրագրով մենք փորձում ենք նոր մշակույթ ներդնել անասնապահության ոլորտում, և հուսով եմ այս ընկերությունում կառուցված «խելացի» անասնաշենքը օրինակ կծառայի այլ ֆերմերների համար, որպեսզի նրանք նույնպես ավանդականից անցում կատարեն դեպի ինտենսիվ, անկապ բոքսային պահվածքի, ինչը թույլ կտա ապահովել ավելի բարձրորակ անասնաբուծական արտադրանք», - նշել է փոխնախարարը։
Տիգրան Գաբրիելյանը բարձր է գնահատել «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման ծրագրի արդյունավետությունը և նշել, որ տնտեսավարողների մոտ հետաքրքրվածությունը ծրագրի հանդեպ գնալով մեծանում է։ Նշելով, որ ներկա պահին Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն իսկ հիմնվել է շուրջ 33 «խելացի» անասնաշենք, փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ մինչև տարեվերջ անասնաշենքերի քանակը երկրում կավելանա։
Փոխնախարարը բարեհաջող է համարել նաև տավարաբուծության զարգացման ծրագրի ընթացքը, որի շրջանակում արդեն իսկ ձեռք են բերվել շուրջ 1100 գլուխ հոլշտին, սիմենթալ, անգուս ցեղի կենդանիներ, ընդ որում, կենդանիների մոտ 10-12 %-ը ձեռք է բերվել որպես ՀՀ-ում աճեցված տոհմային կենդանիներ։
Նկատի ունենալով հանրապետությունում ջրի սակավության պատճառով ֆերմերների մտահոգությունը՝ շրջայցի կարևոր նպատակներից էր այդ խնդրի լուծման նպատակով անասնակերի աճեցման այլընտրանքային տարբերակների ուսումնասիրությունը։ Սակավաջրությամբ պայմանավորված խնդիրներից խուսափելու և կենդանիներին առավել մատչելի ու սննդարար կերով ապահովելու նպատակով «Միլք ֆարմ» ընկերությունում ներդրվել է հիդրոպոնիկ կերի աճեցման մոդուլային համակարգ։ Այս եղանակով գարու սերմից ավտոմատացված կերպով այստեղ օրեկան ստացվում է շուրջ 300 կգ մաքուր, ախտահանված կեր։ Աճեցման գործընթացի մեկնարկից 7 օր անց արդեն իսկ կարելի է հավաքել առաջին օրվա բերքը և օգտագործել կենդանիների կերակրման համար։
Անդրադառնալով կերի աճեցման այս եղանակի արդյունավետությանը՝ Լևոն Տեր-Իսահակյանը, մասնավորապես, նշել է․ «Կանաչ զանգվածի հիդրոպոնիկ արտադրությունը, որն ուղղվում է կենդանիների կերակրմանը, բավականին արդյունավետ միջոցառում է։ Անկախ սեզոնայնությունից և եղանակային պայմաններից կենդանին ստանում է լիարժեք կերաբաժին, որը հագեցած է բոլոր անհրաժեշտ սննդատարրերով»։
Հաշվի առնելով իրականացված ուսումնասիրությունները՝ առաջիկայում նախատեսվում է մշակել պետական օժանդակության համապատասխան ծրագիր, որով տնտեսավարողները կկարողանան իրականացնել հիդրոպոնիկ եղանակով կանաչ զանգվածի արտադրություն հենց տնտեսության պայմաններում և կենդանիներին ապահովել անհրաժեշտ անասնակերով։
«Միլք ֆարմ» ընկերությունն առաջիկայում նախատեսում է ընդարձակել տնտեսությունը, ինչպես նաև ներդնել հիդրոպոնիկ կերի արտադրության ավելի ընդարձակ համակարգ։

Tigran Gabrielyan visited a “smart” cattle house built with the state assistance programs in Kotayk and got acquainted with the successful project of hydroponic fodder production
On July 2, 2021, the RA Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan and the Head of the Ministry’s Primary Agricultural Production Department Levon Ter-Isahakyan visited “Milk Farm” LLC operating in Jrarat district of Hrazdan community in Kotayk Marz.
Within the framework of the state assistance programs, a “smart” cattle house was established by the company, under the state program of “Development of cattle breeding in the Republic of Armenia in 2019-2024” 90 high-value pedigree animals of the Simmental breed were imported from Germany and Austria in 2019 and 2021, and a feed mixer-distributor was purchased by the agro-leasing program.
Accompanied by the company’s owner Garik Hovikyan and Director Gegham Tovmasyan, the officials of the Ministry toured the company, got acquainted with the conditions of animal care and feeding and equipment installed in the “smart” cattle house. The cattle house meets the criteria established by the program, is equipped with a milk parlor, where the milking operation is fully automated. All the conditions guaranteeing the comfort of the cows (the ceiling height, ventilation, lighting, water) have been taken into account, which aim at contributing to the increase of the milk yield.
Tigran Gabrielyan emphasized that the terms and procedures of the program are simplified, and when building a cattle house, farmers are free to choose construction materials.
“We are trying to introduce a new culture in the livestock breeding sector through construction or reconstruction of small and medium-sized “smart” cattle houses, and I hope the “smart” cattle house built by this company will serve as an example for other farmers, so that they also switch from the traditional to the intensive, untied parlor behavior, which will allow to provide higher quality livestock products”, said the Deputy Minister.
Tigran Gabrielyan highly praised the effectiveness of the program on “smart” cattle houses construction, noting that the interest of business entities in the program is growing. Noting that at present about 33 “smart” cattle houses have already been established in the Republic of Armenia, the Deputy Minister expressed hope that by the end of 2021 the number of “smart” cattle houses in the country will increase.
The Deputy Minister considered that the process of the program for development of cattle breeding is also successful, and within this program framework about 1,100 animals of Holstein, Simmental, and Angus breeds have already been acquired, whereby about 10-12% of the animals were acquired as pedigree animals bred in Armenia.
Given the concern of farmers due to water scarcity in the country, one of the key objectives of the tour was to explore alternatives for growing fodder to address this problem. In order to avoid problems caused by water scarcity and provide animals with more affordable and nutritious food, a modular system for growing hydroponic fodder has been introduced by “Milk Farm” company. By this modular automated system about 300kg of clean, disinfected fodder is generated daily from barley seeds. Seven days after the start of the growing process, the first day’s crop can already be harvested and used to feed animals.
Touching upon the efficiency of this method of growing fodder, Levon Ter-Isahakyan, in particular, noted: “The hydroponic production of green mass, which is directed to animal feeding, is a quite effective measure. Regardless of the season and weather conditions, animals receive full portions of food containing all the necessary nutrients”.
Taking into account the studies carried out, in near future it is planned to develop a corresponding state assistance program, by which business entities will be able to carry out on-site hydroponic production of green mass and provide animals with necessary fodder.
“Milk Farm” company plans to expand its enterprise in near future, as well as introduce an expanded system for hydroponic production of fodder.