Վահան Քերոբյանն ընդունել է ԻԻՀ Նախագահի գիտության և տեխնոլոգիայի հարցերով փոխնախագահ Մեհդի Էլիասիի գլխավորած պատվիրակությանը
30 Հունիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը հունիսի 29-ին ընդունել է ԻԻՀ Նախագահի գիտության և տեխնոլոգիայի հարցերով փոխնախագահ, քաղաքականության և զարգացման գծով տեղակալ Մեհդի Էլիասիի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԻԻՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի նախարարի տեղակալ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կազմակերպության նախագահ Ամիր Նազեմի Աշանին, ԻԻՀ խորհրդարանի պատգամավորներ, այլ պաշտոնատար անձինք և իրանական մի շարք խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել հայ-իրանական գործարար համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում ԻԻՀ փոխդեսպան Ալի Մոհամմադ Մոթաղին։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է․ «Հայ-իրանական օրակարգը մեր առաջնահերթություններից է։ Երկկողմ համագործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար կարևոր է տրամաբանական ավարտի հասցնել և իրականացնել մեր բոլոր համատեղ նախատեսված ծրագրերը»։
Հանդիպման սկզբում պատվիրակության անդամները նշել են, որ համաժողովի ընթացքում իրանական ընկերությունները մեծ հետաքրքրվածություն են ցուցաբերել հայկական կողմի հետ տնտեսության տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ արդյունաբերության, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի, տեքստիլի, դեղագործության և բժշկական սարքավորումների արտադրության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու հարցում:
Այնուհետև պատվիրակության ղեկավար Մեհդի Էլիասին, ամփոփելով համաժողովի ընթացքում քննարկված հարցերը, ներկայացրել է իրանական կողմի մի շարք առաջարկներ։ Տեղեկացնելով, որ իրանական կողմն ունի տարբեր երկրներում բարձր տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծման հարուստ փորձ՝ նա առաջարկել է Հայաստանում հիմնել նմանատիպ կենտրոն, որտեղ կկազմակերպվեն երկկողմ B2B հանդիպումներ և կանցկացվեն ոլորտին առնչվող քննարկումներ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև «Մեղրի» և «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում երկկողմ համագործակցությանը։ Նկատի ունենալով Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ կողմերը քննարկել են տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ արտադրությունների կազմակերպման և պատրաստի արտադրանքը դեպի ԵԱՏՄ և այլ երկրներ արտահանելու հնարավորությունները։
Իրանական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել Հայաստանի բժշկական հաստատությունները իրանական սարքավորումներով վերազինելու ուղղությամբ։ Քննարկվել են նաև դեղագործության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։
Պատվիրակության անդամներն առաջարկել են ուսումնասիրել համատեղ ջանքերով «խելացի» քաղաքի ստեղծման հնարավորությունները։
Տնտեսության ոլորտում հայ-իրանական փոխգործակցության շրջանակում աշնանը նախատեսվում է Իրանում անցկացնել գործարար համաժողով, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-իրանական տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող խնդիրների լայն շրջանակ։

Vahan Kerobyan received the delegation led by Mehdi Eliassi, the Iranian Vice President for Science and Technology
30 June, 2021
On June 29, 2021, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan received the delegation led by Mehdi Eliassi, the Iranian Vice President for Science and Technology, the Deputy for Policy and Development Issues. The delegation also included Amir Nazemi Ashani, the Deputy Minister of Information Technologies and Communications of the Islamic Republic of Iran and President of the Information Technologies Organization, Deputies of Iran’s Parliament, other officials and representatives of a number of large Iranian companies. The delegation arrived in Armenia to participate in the Armenian-Iranian business forum. The meeting was also attended by the Deputy Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Ali Mohammad Mottaghi.
Welcoming the participants of the meeting, Vahan Kerobyan noted: “The Armenian-Iranian agenda is one of our priorities. To make the bilateral cooperation more effective, it is important that we bring to a logical end and implement all our jointly planned programs”.
At the beginning of the meeting, the members of the delegation noted that during the forum Iranian companies showed great interest in initiating effective cooperation with the Armenian side in various areas of the economy, including industry, construction, agriculture, food and textile production, pharmaceuticals and medical equipment.
Afterwards, the head of the delegation Mehdi Eliassi, summing up the issues discussed during the forum, presented a number of proposals from the Iranian side. Informing that the Iranian side has extensive experience in establishing high-tech centers in different countries, he suggested establishing a similar center in Armenia, where bilateral B2B meetings will be organized and discussions related to this field will be held.
The meeting also referred to the bilateral cooperation within the framework of “Meghri” and “Aras” free economic zones. Taking into account Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union, the parties discussed possibilities of organizing joint productions in different sectors of economy and exporting the finished products to the EEU and other countries.
The Iranian side also expressed readiness for cooperation in equipping Armenian medical institutions with Iranian-made equipment. The prospects of cooperation in the field of pharmaceuticals were also discussed.
The members of the delegation offered to study the possibilities of creating a “smart” city through joint efforts.
Within the framework of the Armenian-Iranian collaboration in the field of economy, a business forum is planned to be held in Iran in the fall, during which a wide range of issues related to the Armenian-Iranian economic cooperation will be discussed.