Տնտեսվարողներին ցուցաբերվող պետական օժանդակության գործընթացը շարունակվում է․ տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը
27 Մայիսի, 2021
Մայիսի 27-ին տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության նիստում հավանության արժանացած ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ներկայացված՝ ««Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի դեկտեմբերի 30-ի N2215-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագծով նախատեսված է ապահովել կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 1-ին միջոցառման շրջանակում տրամադրվող օժանդակության գործիքների կիրառման գործընթացը։
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 1-ին միջոցառման շրջանակում նախատեսված է արտոնյալ պայմաններով վարկերի տրամադրում՝ միտված վարկառուների ներկա իրավիճակով պայմանավորված խնդիրների և ժամանակավոր դժվարությունների լուծմանը: Օժանդակությունն իրականացվում է միջոցառման շրջանակում տրամադրված արտոնյալ վարկերի տոկոսագումարների սուբսիդավորման ձևով։ 2020 թ. պետբյուջեով նշված գործընթացների իրականացման համար նախատեսված է 3,3 մլրդ դրամ, որը կանխատեսվել է՝ հաշվի առնելով, որ միջոցառման շահառուների թիվը կկազմի շուրջ 684։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն իրականացրել է միջոցառման շահառուների քանակի, տրամադրված օժանդակության չափի և կանխատեսվող սուբսիդավորման ենթակա տոկոսագումարների վերաբերյալ վերլուծություն: Այսպիսով, ներկայումս միջոցառման շահառուների թիվը կազմում է 918, տրամադրված օժանդակության ծավալը՝ շուրջ 83 մլրդ։ 2021 թվականին անհրաժեշտ սուբսիդավորվող տոկոսագումարը կազմում է 5,38 մլրդ դրամ: Տվյալ որոշմամբ առաջարկվում է միջոցառմամբ տարեկան չծախսված 377 մլն դրամի չափով նախատեսված գումարը ազատ եկամտի հաշվին հատկացնել կիսամյակում:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի հուլիսի 2-ի N 1148-Լ որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետությունում աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում սերմ ներմուծած և սերմերի ներմուծման ավելացված արժեքի հարկով հարկվող տնտեսվարողների համար տարբերակված աջակցություն հատկացնելու անհրաժեշտությամբ։
Ծրագրի շրջանակում սերմ ներմուծած և սերմերի ներմուծման ավելացված արժեքի հարկով հարկվող տնտեսվարողներին կտրամադրվի՝ 1 կգ-ի հաշվով լրացուցիչ 20 դրամ։ Համապատասխան որոշման ընդունման կապակցությամբ մատակարարների կողմից ներմուծված և ներմուծման ԱԱՀ-ով հարկված սերմերի քանակը 2020 թ. համար կազմել է 1557.7 տ, որի շրջանակում պետբյուջեում լրացուցիչ ծախսերը հաշվարկելու համար ուսումնասիրվել են մատակարարների կողմից ներմուծված 1 կգ սերմի ձեռքբերման գները։ Փոխհատուցման ենթակա լրացուցիչ գումարը կազմում է շուրջ 31.2 մլն դրամ: Արդյունքում ակնկալվում է բարձրացնել ծրագրի արդյունավետությունը, ավելացնել հանրապետությունում բարձրորակ աշնանացան ցորենի սերմերի ներմուծման և մատակարարման ծավալները, ցորենի ցանքատարածքները։

The process of state assistance to business entities continues: the regular session of the RA Government took place
27 May, 2021
During its session on May 27, 2021, the RA Government approved the draft RA Government Decree submitted by the RA Ministry of Economy on “Making Amendments to the RA Law on the State Budget of 2021 and to the RA Government Decree No.2215-N of December 30, 2020”, whereby the draft envisages the process of application of assistance tools provided within the framework of the 1st measure for neutralization of the Coronavirus-induced economic impact.
Within the 1st measure for neutralization of the Coronavirus-induced economic impact, it is envisaged to provide preferential loans to solve the problems and temporary difficulties of borrowers due to the current situation. The assistance is realized by subsidizing interest rates on the preferential loans provided within the framework of the measure. The state budget of 2020 envisages 3.3 billion Armenian drams for implementation of the mentioned processes, which was forecasted taking into account that the number of beneficiaries of the measure will make about 684.
The RA Ministry of Economy conducted an analysis of the number of beneficiaries of the measure, the amount of assistance provided and the interest rates subject to the projected subsidy. Thus, currently the number of beneficiaries of the measure is 918, the volume of provided assistance is about 83 billion Armenian drams. The required subsidized interest rate in 2021 is 5.38 billion Armenian drams. According to this Decree, it is proposed that the amount of 377 million Armenian drams not spent annually by the measure shall be allocated at the expense of free income in the first half of the year.
Adoption of the draft RA Government Decree on “Making addenda to the RA Government Decree No.1148-L of July 2, 2020” was conditioned by the necessity to provide differentiated assistance to enterprises importing seeds and taxed by the value-added tax on importation of seeds within the framework of the state assistance program for promotion of autumn wheat production in the Republic of Armenia.
Within the program framework, an additional 20 Armenian drams per 1kg will be provided to enterprises taxed by the value-added tax on importation of seeds. In connection with the respective Decree’s adoption, the weight of seeds in 2020 imported by suppliers and taxed by VAT on importation of seeds totaled to 1,557.7 tons, whereby the acquisition prices of 1kg of imported seeds were studied to calculate the state budget’s additional expenses within the program. The additional amount subject to compensation is about 31.2 million Armenian drams. As a result, it is expected to improve the efficiency of the program, increase the volumes of import and supply of high-quality autumn wheat seeds in Armenia, and expand wheat sowing areas.