Քննարկում՝ նվիրված Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության օրենսդրությունում առաջարկվող փոփոխություններին
26 Մայիսի, 2021
Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» (EU-GAIA) ծրագրի շրջանակներում, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանի ակտիվ նախագահության ներքո և «Օրգանական Հայաստան» գյուղատնտեսական ասոցացիա ՀԿ- ի՝ հանձինս նախագահ Լուսինե Նալբանդյանի անսպառ ու անձնվեր նախաձեռնության շնորհիվ, մայիսի 24-ին Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից կազմակերպվել է Ազգային աշխատանքային խմբի հանդիպում, որը նվիրված էր Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության օրենսդրությունում առաջարկվող բարեփոխումներին։
Հանդիպմանը ներկա էին ոլորտին ամենանվիրված բազմաշահակից խմբերից շատերը՝ Էկոնոմիկայի նախարարության փորձագետները, «Օրգանական Հայաստան» գյուղատնտեսական ասոցացիա ՀԿ-ի ղեկավար և ակտիվ անդամները, ՀՀ վարչապետի գրասենյակի, Եվրոպական միության պատվիրակության, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, Գործատուների հանրապետական միության, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի, Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության, Հայաստանի գյուղատնտեսական Դաշինքի՝ CARD, SHEN, UMCOR և ICARE Հայաստան, ինչպես նաև Երիտասարդ ֆերմերների ասոցիացիայի և EU-GAIA ծրագրի ներկայացուցիչները, Ամերիկայի առևտրի պալատի ղեկավար անձնակազմը, Ագրարային համալսարանի ռեկտորը, Հալեպ խանութի ղեկավարությունը, և իհարկե օրգանական գյուղատնտեսությամբ զբաղվող սրտացավ ֆերմերներն ու վերամշակողները։
Հանդիպման ընթացքում Լուսինե Նալբանդյանը քննարկմանը ներկայացրել է օրգանական գյուղատնտեսության իրավական դաշտի և այն բարեփոխելու վերաբերյալ հավաքագրված նկատառումներն ու առաջարկությունները, որոնք նախկինում մշակվել էին «IFOAM» միջազգային օրգանական կազմակերպության կողմից:
Օրգանական գյուղատնտեսության ոլորտում առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնց ուղղակիորեն առնչվում են տարբեր գերատեսչություններ: Խնդիրները հիմնականում կապված են մակնշումների, օրգանական գյուղատնտեսության դաշտը կարգավորող համապատասխան իրավասու մարմնի նշանակման, լիազորությունների հստակեցման և որոշման, համապատասխանության գնահատման ընթացակարգի, սերտիֆիկացման մարմինների գործունեության, ազգային ստանդարտի, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտում միջազգային կանոնակարգերի ներդաշնակեցման և հարակից այլ հարցերի հետ:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ Ազգային աշխատանքային խմբի հետ ծավալուն քննարկում է իրականացվել և որոշվել է զարկ տալ որոշ առաջարկությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ պետական ծրագրերի օժանդակությամբ:

Состоялось обсуждение предлагаемых изменений в законодательстве об органическом сельском хозяйстве в Армении
26 Май, 2021
В рамках  финансируемой Евросоюзом программы «Инициатива ЕС по зеленому сельскому хозяйству Армении» (EU-GAIA), по инициативе председателя Сельскохозяйственнօй ассоциации «Органическая Армения» Лусине Налбандян и Австрийского агентства развития 24-го мая была организована встреча Национальной рабочей группы, посвященная предлагаемым реформам в законодательстве об органическом сельском хозяйстве в Армении. Встреча проходила под председательством заместителя министра экономики РА Армана Ходжояна.
На встрече присутствовали многие представители заинтересованных сторон: эксперты из Министерства экономики РА, глава и активные члены Сельскохозяйственнօй ассоциации «Органическая Армения», представители аппарата премьер-министра РА, делегация Европейского Союза, ЗАО «Национальный орган по стандартизации и метрологии», Инспекционного органа продовольственной безопасности, Республиканского Союза Работодателей Армении, представители Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, Сельскохозяйственного альянса Армении (CARD, SHEN, UMCOR и ICARE Армения). Среди присутствующих были также представители Ассоциации молодых фермеров и Программы EU-GAIA, руководящий состав Американской торговой палаты в Армении, ректор Национального аграрного университета Армении, руководство магазина «Халеп» и фермеры, осуществляющие деятельность в сфере органического сельского хозяйства и перерабатывающей промышленности.
В ходе встречи Лусине Налбандян представила на обсуждение ряд предложений по изменению правового поля в сфере органического сельского хозяйства, которые ранее были разработаны Международной Федерацией развития органического сельского хозяйства «IFOAM».
В области органического сельского хозяйства существует ряд проблем, напрямую связанных с различными ведомствами, которые в основном касаются маркировки, назначения соответствующего компетентного органа для регулирования сферы, уточнения полномочий, процедуры оценки соответствия, деятельности органов по сертификации, национального стандарта, а также гармонизации международных норм в сфере договорного права и других смежных вопросов.
Учитывая вышеизложенное, с Национальной рабочей группой была проведена обширная дискуссия, в ходе которой было принято решение ускорить реализацию некоторых предложений, в том числе, посредством государственных программ поддержки.