Նուր-Սուլթանում կայացել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստը
26 Մայիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում մայիսի 26-ին կայացած տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին։
Նիստի համանախագահներն էին․ հայկական կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, ղազախական կողմից՝ Ղազախստանի առևտրի և ինտեգրման նախարար Բախիտ Սուլթանովը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, պտուղբանջարեղենային պահածոների արտադրության, գիտատեխնիկական և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներն ու դրանց իրականացման ուղիները։ Քննարկված հարցերի արդյունքում ընդունվել են որոշումներ և տրվել հանձնարարականներ, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը։
Բախիտ Սուլթանովը նշել է, որ ղազախական ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել մեծացնել արտահանման անվանակարգումը (նոմենկլատուրան) 230,9 մլն դոլարի չափով՝ տարբեր ոլորտների 50 անուն վերամշակվող ապրանքների մատակարարման համար․ նավթաքիմիա՝ 138,8 մլն դոլար, մետաղագործություն՝ 23,1 մլն դոլար, սննդամթերքի վերամշակում՝ 36,4 մլն դոլար և այլն։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանից Ղազախստան ուղիղ չվերթների վերաբացման, ինչպես նաև համատեղ ուժերով մեծածախ լոգիստիկ կենտրոնի հիմնման հնարավորություններին, ինչը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը։
Նիստի ավարտին ստորագրվել է հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը, որում, ըստ ոլորտների, սահմանվել են հետագա համագործակցության ուղղությունները։

В Нур-Султане состоялось 8-е заседание армяно-казахстанской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству
26 Май, 2021
Делегация Армении во главе с и. о. министра экономики Республики Армения Ваганом Керобяном приняла участие в 8-м заседании армяно-казахстанской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, состоявшемся 26 мая в столице Казахстана Нур-Султане.
Сопредседателями заседания были и. о. министра экономики Армении Ваган Керобян (с армянской стороны) и министр торговли и интеграции Казахстана Бахит Султанов (с казахстанской стороны).
В ходе заседания был обсужден широкий круг вопросов армяно-казахстанского торгово-экономического сотрудничества, в том числе перспективы развития сотрудничества и способы их реализации в сферах промышленности, высоких технологий, сельского хозяйства, туризма, производства плодоовощных консервов, научно-технических контактов и транспорта. По итогам обсужденных вопросов были приняты решения и даны поручения, которые будут способствовать укреплению и углублению торгово-экономического сотрудничества между двумя странами.
По словам Бахита Султанова, казахстанские компании выразили готовность увеличить номенклатуру экспорта в Армению и довести его объемы до 230,9 млн долларов для поставки 50-и наименований товаров перерабатывающей промышленности разных сфер, в том числе: продукции нефтехимического производства - на 138,8 млн долларов, металлургии - на 23,1 млн долларов, пищевой промышленности - на  36,4 млн долларов и т. д.
Также был затронут вопрос возобновления прямых рейсов из Армении в Казахстан, а также возможности создания совместными усилиями оптового логистического центра, что поспособствует активизации торговли между двумя странами.
По окончании заседания был подписан протокол 8-го заседания армяно-казахстанской межправительственной комиссии, в котором по сферам были определены направления дальнейшего сотрудничества.