Նուր-Սուլթանում կայացել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստը
26 Մայիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում մայիսի 26-ին կայացած տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին։
Նիստի համանախագահներն էին․ հայկական կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը, ղազախական կողմից՝ Ղազախստանի առևտրի և ինտեգրման նախարար Բախիտ Սուլթանովը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է հայ-ղազախական առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, պտուղբանջարեղենային պահածոների արտադրության, գիտատեխնիկական և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներն ու դրանց իրականացման ուղիները։ Քննարկված հարցերի արդյունքում ընդունվել են որոշումներ և տրվել հանձնարարականներ, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը։
Բախիտ Սուլթանովը նշել է, որ ղազախական ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել մեծացնել արտահանման անվանակարգումը (նոմենկլատուրան) 230,9 մլն դոլարի չափով՝ տարբեր ոլորտների 50 անուն վերամշակվող ապրանքների մատակարարման համար․ նավթաքիմիա՝ 138,8 մլն դոլար, մետաղագործություն՝ 23,1 մլն դոլար, սննդամթերքի վերամշակում՝ 36,4 մլն դոլար և այլն։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանից Ղազախստան ուղիղ չվերթների վերաբացման, ինչպես նաև համատեղ ուժերով մեծածախ լոգիստիկ կենտրոնի հիմնման հնարավորություններին, ինչը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը։
Նիստի ավարտին ստորագրվել է հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը, որում, ըստ ոլորտների, սահմանվել են հետագա համագործակցության ուղղությունները։

The 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental commission on economic cooperation held in Nur-Sultan
26 May, 2021
On May 2, 2021, the delegation led by the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan took part in the 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental commission on economic cooperation held in Nur-Sultan, the capital of Kazakhstan.
The co-chairs of the 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental commission were, from the Armenian side, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan, and, from the Kazakh side, the Minister of Trade and Integration of Kazakhstan Bakhit Sultanov.
A wide range of issues related to the Armenian-Kazakh trade and economic cooperation were discussed during the meeting, including the prospects of developing cooperation in the spheres of industry, high technologies, agriculture, tourism, production of canned fruits and vegetables, scientific and technical activities, and transport, and ways of realization. As a result of the discussion, decisions were made and assignments were given, which will contribute to strengthening and deepening of trade and economic cooperation between the two countries.
Bakhit Sultanov noted that Kazakh companies have expressed readiness to increase the export nomenclature by $230.9 million to supply 50 titles of processed goods in various sectors: petrol and chemicals - $138.8 million, metallurgy - $23.1 million, food processing - $36.4 million, etc.
During the meeting, the sides discussed the possibilities of reopening direct flights from Armenia to Kazakhstan, as well as establishment by joint efforts of a wholesale logistics center, which will contribute to activation of trade between the two countries.
At the end of the meeting, the protocol of the 8th meeting of the Armenian-Kazakh intergovernmental commission was signed, in which directions of further cooperation were defined by respective sectors.