Վահան Քերոբյանն ու ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամմադ Էսլամին ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր
25 Մայիսի, 2021
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը մայիսի 24-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամադ Էսլամիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին։
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսության ոլորտում ձևավորվել են ամուր գործընկերային հարաբերություններ, և հայկական կողմը հետաքրքրված է ընդլայնել Իրանի հետ փոխշահավետ համագործակցությունն ու առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ինչպես նաև ձեռնարկել գործնական քայլեր՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մոհամադ Էսլամին վերահաստատել է տնտեսական կապերի խորացմանը նպաստող նախաձեռնությունների իրականացման հարցում իրանական կողմի պատրաստակամությունը և համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջև առկա  փոխգործակցության մեծ ներուժը կարելի է իրացնել՝ ներգրավելով հայկական և իրանական ընկերությունների համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ ներդրումների ներգրավման, իրանական կողմի մասնակցությամբ արդյունաբերական ավանի կառուցման, լոգիստիկ ենթակառուցվածքների բարելավման, բեռնափոխադրումների գործընթացում ընթացակարգերի պարզեցման և կանոնակարգման, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքով իրանական տարանցիկ բեռնափոխադրումների վճարների դրույքաչափերի վերանայման հնարավորությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Իրանի միջև նոր ուղիղ չվերթների գործարկմանը, ինչը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ զբոսաշրջության ոլորտի ակտիվացման համար։
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ Վահան Քերոբյանը գոհունակությամբ նշել է, որ երկուստեք առկա է պատրաստակամություն գործնական արդյունքներ արձանագրելու համար և հույս հայտնել, որ հանդիպման ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն, որպեսզի երկկողմ առևտուրն ու տարանցիկ բեռնափոխադրումները նոր թափ ստանան։ Այդ նպատակով ստորագրվեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր, որով մասնավորապես, նախատեսվում է ձևավորել համատեղ աշխատանքային խումբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարի տեղակալի գլխավորությամբ։ Աշխատանքային խումբը կուսումնասիրի առևտրատնտեսական հարաբերությունները խոչընդոտող ընթացակարգերը և առաջարկություններ կներկայացնի դրանց վերացման վերաբերյալ։
Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանն ու ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամմադ Էսլամին։

Vahan Kerobyan and the Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran Mohammad Eslam sign Memorandum of Understanding
25 May, 2021
On May 24, 2021, the Acting RA Minister of Economy Vahan Kerobyan received the delegation led by the Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran Mohammad Eslami, who arrived in Armenia on a working visit. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri also took part in the meeting.
While welcoming the guests, Vahan Kerobyan noted that strong partnership relations have been established between Armenia and Iran in the economic sphere, and the Armenian side is interested in expanding the mutually beneficial cooperation and trade and economic relations with Iran, as well as taking practical steps to implement the agreements reached.
Expressing gratitude for the reception, Mohammad Eslami reaffirmed the Iranian side’s readiness for implementation of initiatives which contribute to deepening of economic ties, and expressed confidence that the great potential for current collaboration between the two countries can be realized by involving the Armenian and Iranian companies in implementation of joint projects.
A wide range of issues of mutual interest were discussed during the meeting, including investment attraction, construction of an industrial district with the participation of the Iranian side, improvement of logistics infrastructure, simplification and regulation of procedures in the cargo transportation process, as well as the possibility of reviewing the rates for fees for the Iranian transit cargo through Armenia.
The meeting also touched upon the launch of new direct flights between Armenia and Iran, which may be an additional impetus for activation of the tourism sector.
Summing up the results of the meeting, Vahan Kerobyan noted with satisfaction that both sides are ready to achieve practical results and expressed hope that the agreements reached during the meeting will help give new impetus to bilateral trade and transit cargo transportation. For that purpose, a Memorandum of understanding was signed between the RA Ministry of Economy and the Ministry of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran, which, in particular, envisages setting up a joint working group led by the RA Deputy Minister of Economy and the Deputy Minister of Roads and Urban Development of Iran. The working group will study the procedures hindering the trade and economic relations and will make proposals on their elimination.
The document was signed by the RA Acting Minister of Economy Vahan Kerobyan and the IRI Minister of Roads and Urban Development Mohammad Eslami.