ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում՝ նախարարության աշխատակիցների համար կազմակերպվել էր ԵՄ ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման Թայեքս գործիքի կիրառմանը նվիրված հանդիպում-քննարկում՝ նախարարության ԵՄ հետ տնտեսական համագործակցության վարչության նախաձեռնությամբ։
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր ներկայացնել և քննարկել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության կիրարկման ճանապարհային քարտեզով նախատեսված՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանատվության և համակատարման ներքո գտնվող միջոցառումների իրականացման նպատակով ԵՄ օժանդակության Թայեքս գործիքի կիրառելիության անհրաժեշտությունը և հնարավորությունները։
Միջոցառման մասնակիցներին ներկայացվել է ԵՄ աջակցության Թայեքս գործիքը, նրա կիրառման հնարավորությունները, Թայեքս հայտերի մշակման, ձևավորման, ստուգման ընթացակարգերը, հայտաձևերի ընթացքի հսկողության, ծրագրերի իրականացման որակի ընդհանուր մշտադիտարկման և տեղեկատվության տարածման գործընթացները։
ԵՄ հետ տնտեսական համագործակցության վարչությունը՝ համագործակցելով ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության հետ, ապահովում է Եվրոպական հարևանության գործիքների ներքո իրականացվող համապատասխան ծրագրերը, իրականացնում է ծրագրերի դիտանցում, շահառուներին տրամադրում է համապատասխան խորհրդատվություն և օժանդակություն գործիքների կիրառման ու ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ։
Շնորհանդես/ԹԱՅԵՔՍ Եվրոպական Հանձնաժողովի տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք/
Թայեքսը Եվրոպական Հանձնաժողովի տեխնիկական օժանդակության և տեղեկատվության փոխանակման գործիք է, որն աջակցում է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության անդամ երկրների հանրային կառավարման համակարգին ԵՄ օրենսդրության մոտարկման և կիրարկման ապահովման բնագավառներում։

Discussion at the RA Ministry of Economy on application of the EU Institutional Capacity Building TAIEX tool
14 April, 2021
On the initiative of the EU Economic Cooperation Department of the RA Ministry of Economy, a meeting-discussion dedicated to application of the EU Institutional Capacity Building TAIEX tool was organized at the RA Ministry of Economy for the Ministry employees.
The main purpose of the meeting was to present and discuss the necessity and possibilities of applying the TAIEX tool of the EU assistance for implementation of measures envisaged for the RA Ministry of Economy as a responsible and co-implementing agency stipulated by the roadmap for implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
The meeting participants were introduced to the TAIEX tool of the EU assistance, possibilities of its application, procedures of processing, formation, and verification of TAIEX applications, processes of control of the application progress, general monitoring of quality of project implementation and dissemination of information.
The EU Economic Cooperation Department, in cooperation with the EU Delegation to Armenia, ensures relevant programs are implemented under the European Neighborhood instruments, carries out observation of programs, provides beneficiaries with relevant advice and assistance with regard to application of instruments and program implementation.
Presentation/TAIEX - the European Commission’s Technical Assistance and Information Exchange tool/
TAIEX is the European Commission’s Technical Assistance and Information Exchange tool that supports the public administration system of the European Neighborhood Policy’s member states in ensuring the approximation and application of the EU legislation.